فاطمه راکعی در گفت‌وگو با سازندگی از همایش جدید کمیته زنان خانه احزاب می‌گوید:

صبح روز پنجشنبه همایش «مسائل زنان در آغاز قرن جدید» با حضور دبیران کل، اعضای شوراهای مرکزی احزاب ایران و فعالان حوزه زنان برگزار شد. دکتر فاطمه راکعی، رئیس کمیته زنان خانه احزاب ایران و دبیر این همایش، درباره هدف از برگزاری همایش، مسایل و مطالبات زنان در آغاز قرن جدید به سازندگی می‌گوید که بانوان اصولگرا، اصلاح‌طلب و مستقل عضو خانه احزاب ایران بر آن شدند تا همایش فراجناحی «مسایل و مطالبات زنان در آغاز قرن جدید» را برگزار و از این طریق صدای زنان ایران را در چارچوب قانون اساسی به مسئولان ذی‌ربط در قوای سه‌گانه برسانند. وی همچنین در این گفت‌وگو درباره حواشی رخ داده در این نشست، توضیح داده است.

خانم راکعی نشست اخیر کمیته زنان خانه احزاب مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته و طبعا موضوع اهداف و انگیزه‌ها و دستاوردهای این نشست مورد توجه است. اما پیش از این، درباره اصل فعالیت کمیته زنان خانه احزاب توضیح بفرمایید.

به عنوان یکی از بنیان‌گذاران کمیته‌ زنان خانه احزاب که از سال 86 طرح آن را ارائه و بعد هم مقدمات تشکیل آن را مهیا کردیم، فکر می‌کنم با توجه به ساختار خانه احزاب که جمع همه احزاب ایران را فارغ از سلایق سیاسی در بر می‌گیرد این نهاد از موقعیت ویژه‌ای برخوردار است که جناح‌های مختلف سیاسی می‌توانند از آن جایگاه مواضع و مسائل مشترک فراجناحی خود را به نفع مردم و کشور ارائه دهند. 

این کمیته از آن تاریخ تاکنون به عنوان یکی از فعال‌ترین کمیته‌های خانه احزاب، با ریاست دوره‌ای جناح‌های مختلف سیاسی (اصول‌گرا، اصلاح‌طلب و مستقل) اداره می‌شود و خوشبختانه همواره با هم‌دلی و هم‌فکری در ارتباط با مسائل و مطالبات زنان، فراتر از گرایش‌های سیاسی، قدم برداشته است.

در دوره حاضر که ریاست خانه به عهده احزاب اصلاح‌طلب است و بنده ریاست کمیته زنان را به عهده دارم، ایده‌ای را مطرح کردم تا حاصل این تلاش جمعی تحسین‌برانگیز چندین ساله در قالب «نشستی ملی» با هدف تبیین خواسته‌ها و مطالبات فراجناحی زنانی که در چارچوب قانون اساسی در احزاب رسمی کشور فعالیت دارند، در زمینه‌های مختلف حقوقی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و... زنان تشکیل شود و با هم‌اندیشی و استفاده از چکیده سخنرانی‌ها و نظرات، مطالباتی در قالب بیانیه همایش با مسئولان قوای سه‌گانه کشور و دیگر مسئولان ذیربط در میان گذاشته شود تا بعد از آن بتوان با استفاده از این سند واحد بیانیه همایش، از کانال‌های قانونی برای تحقق حقوق اساسی زنان که در قانون اساسی بر آن تصریح و تأکید مکرر شده است، اقدام شود.

علاوه بر بحث تدوین یک راهبرد کلی که با عنوان بیانیه از آن نام می‌برید، به صورت محوری با چه انگیزه‌هایی این همایش و نشست را برگزار کردید و چه دستاوردی در این زمینه برای شما حاصل شد؟

اول، شناخت بیشتر خود فعالان سیاسی کشور از داشته‌ای که این کمیته توانسته است به نحوی دموکراتیک و بدون دخالت گرایش‌های سیاسی به دست آورد. ما به عنوان احزابی که همه در چارچوب قانون اساسی کار می‌کنیم یک مبنای مشترک یعنی قانون اساسی داریم اما بسیاری از ما نیز قبول داریم که مشکلاتی در شرایط امروز کشور وجود دارد که پاسخی برای آن‌ها در قانون اساسی نیست. حوزه زنان نیز یکی از این موارد است.

حقوق زنان در این 40 و چند سال نه‌تنها احقاق نشده بلکه به نحو بایسته و درست، دیدگاه‌هایی که در چارچوب فکری بنیان‌گذار جمهوری اسلامی نسبت به زنان وجود داشت، پیگیری نشده و تلاشی برای تحقق آن صورت نمی‌گیرد. حضرت امام(ره) معتقد به فقه پویا بودند و بر آن تاکید می‌کردند اما بعد از درگذشت ایشان اهمیت این مساله، گویی به فراموشی سپرده شده و دیدگاه‌هایی که خلاف این رویکرد را در مسائل اجتماعی دنبال می‌کند، مورد پیگیری برخی جریان‌های سیاسی قرار گرفته است. متاسفانه این جریان‌ها دائم در پی خدشه‌دار کردن حقوق زنان و طرح مسائل خارج از قانون هستند در حالی که در مقدمه و چندین اصل قانون اساسی بر حقوق انسانی، خانوادگی و اجتماعی زنان به عنوان بخشی انکارناپذیر جامعه تاکید شده است.

هدف دوم این بود که این نشست مقدمه‌ای باشد تا بتوانیم بحث‌ها را به صورت تخصصی ادامه دهیم. به طور مثال خود موضوع حقوق خانواده و زن در جایگاه خانواده و همین مساله حجاب و نگرانی‌هایی که درباره بدحجابی و بی‌حجابی وجود دارد. سوم این که به صورت قانونی و حقوقی مطالبات‌مان را به گوش مسئولین قوای سه‌گانه و شوراها و شهرداری‌ها برسانیم و اگر برخورد غیرسیاسی با این مسائل داشته باشند به طور قطع کمک‌های بزرگی در این زمینه قابل انجام است.
شما در محور دوم اهداف نشست به موضوع حجاب و بدحجابی اشاره کردید. این روزها بحث‌های مربوط به موضوع حجاب و گشت ارشاد بسیار مطرح می‌شود. اطلاع داریم که در این نشست نیز برخی از سخنرانان و خود حضرتعالی در سخنرانی خود به این مساله اشاراتی داشتید. از نگاه این همایش و البته کمیته زنان خانه احزاب وضعیت فعلی حجاب و گشت‌های ارشاد باید به چه صورت مدیریت شود؟

یکی از مسائلی که برای ما مهم بود  و من در این سخنرانی نیز تاکید کردم آن بود که عموما خانم‌های محجبه و فعال سیاسی  حجاب داریم که خودمان قبول کردیم و آگاهانه آن را انتخاب کرده‌ایم. 

اما متاسفانه این روزها شاهد برخوردهایی با موضوع بدحجابی هستیم که در هیچ ضابطه قانونی نمی‌گنجد. شاهد این هستیم که از تریبون‌های مختلف علیه جایگاه زنان صحبت می‌شود و برای زنان خط و نشان کشیده می‌شود و به زنان امر و نهی می‌کنند. این رفتارها و ادبیات، نه در چارچوب شرع و دین است، نه قانون و نه در دیدگاه رهبری فعلی و قبلی جمهوری اسلامی. این اظهارات تنها به دوقطبی کردن زنان دامن می‌زند و اگر درایت خود زنان نبود شاید چنددستگی بین زنان اتفاق می‌افتاد.

زنان ما مساله پوشش را آنقدر مهم نمی‌بینند که براساس آن به دوقطبی شدن جامعه دامن بزنند؛ وقتی تا این اندازه منکرهای مهم‌تری هم است باید به آنها پرداخت. ما هم در بیانیه و هم در سخنرانی‌ها تاکید کردیم که باید این مساله مورد بازنگری قرار بگیرد. این مساله را به عهده خود زنان بگذارند و بدانند که خود جامعه ما به سمت پوشش‌های غیرعادی نمی‌رود.

در پشت برخی تریبون‌ها مطالبی طرح می‌شود که شایسته زنان فرهیخته و پویای ایرانی نیست. ما مطالبه‌گر حقوق‌مان در چارچوب قانون اساسی هستیم و تاکید داریم که این گشت‌ها چیزی را درست نمی‌کند. ما خانم‌ها در این نشست و در کمیته زنان خانه احزاب از سه جناح مختلف با همدلی برای مسائل عمومی زنان پیگیر هستیم. به علت عدم رعایت روح قانون اساسی و مواردی از قوانین موجود مشکلاتی داریم که با همدلی این مشکلات قابل حل است.
آیا این همایش حاشیه‌ای داشته است؟

طبیعتا مخالفت‌هایی از جناح‌های مختلف در قبال این ائتلاف وجود داشت و برخی نمی‌خواستند این ائتلاف به نتیجه برسد. در وسط جلسه به یک‌باره به من خبر دادند که جلسه را باید ترک کنم و گفتند کار فوری پیش آمده است.
در غیاب چنددقیقه‌ای من، ظاهرا خانم دکتر کولایی مقدمه‌ای را قبل از قرائت مقاله‌شان مطرح می‌کنند که نایب رئیس کمیته که در هیات رئیسه همایش حضور داشتند به ایشان تذکر می‌دهند که در قالب مقاله صحبت‌های خود را ادامه بدهند. بنده نیز از سخنرانان خواهش ‌کردم که در زمان یک ربع صحبت کنند. از مسئولان سالن نیز تذکر می‌دادند که باید برنامه تا ساعت 1 به اتمام برسد چون برنامه دیگری رزرو شده بود و باید برنامه ما در زمان موعود به اتمام می‌رسید. از این نظر به خانم دکتر کولایی تذکری داده شد که از مقدمه بگذرند و به اصل مقاله بپردازند تا در یک ربع جلسه تمام شود. ایشان همزمان برای این‌که ببینند بنده و دبیر اجرایی کنگره کجا رفتیم، از پشت میز ریاست پایین می‌آیند و این مساله مصادف با آمدن پلیس امنیت می‌شود. مسئول سالن با تصور این که مشکلی پیش آمده میکروفون را قطع کردند. این موضوع باعث ناراحتی خانم کولایی شد و ایشان از جایگاه پایین آمدند با صدای بلند برای استفاده حضار مقاله خود را ارائه دادند. کل مساله این بود و از اساس اتفاق خاصی رخ نداده است. شاید برخی از جریان‌های رادیکال بدشان نمی‌آمد به این مسائل دامن زده بشود. برخی افراد در سالن نیز عکس می‌گرفتند و ما ممنوع نکرده بودیم.