کار برخی از نمایندگان مجلس یازدهم در مورد ازدواج و فرزندآوری از موضوع قانون‌گذاری و نظارت بر حسن اجرای قانون یا تدوین و تعبیه مشوق‌های مالی و اجتماعی فراتر رفته و حالا رویکردهای «بنگاه شوهریابی» نیز به خود گرفته است. اگرچه این اظهارات از جانب یک نماینده مجلس بیان و حتی با واکنش نمایندگان دیگر مواجه شد اما چهره بیان‌کننده این گفته‌ها در جایگاه ریاست کمیسیون ویژه بررسی طرح جمعیت و تعالی خانواده در مجلس یازدهم قرار داشت و طبیعی است که این دیدگاه‌ها اثر خود را در تدوین این قانون گذاشته است. کما این‌که خود او نیز در گفتگویی در ارزیابی از این قانون و توضیح درباره اثرات و الزامات اجرایی آن، بیش‌ترین نگرانی را زنان و دختران بالای 30 سال مجرد توصیف و پیشنهاد ازدواج منطقه‌ای و بین‌المللی این گروه را طرح کرده است.
امیرحسین بانکی‌پور، نماینده مردم اصفهان روز شنبه این اظهارات را در گفتگو با خبرگزاری ایسنا طرح کرده و گفته است: «تعداد دختران و پسران در آستانه ازدواج و زیر ۳۰ سال ما فعلاً به هم می‌خورد؛ اما در خصوص نسل گذشته منظور دختران مجرد بالای ۳۰ سالی هستند که آمار آنها با توجه به سرشماری صورت گرفته در سال ۹۵ چیزی حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر را نشان می‌دهد و خانم‌های بالای ۳۰ سال مجردی که در این سن یا مطلقه هستند و یا به هر دلیل همسر خود را از دست داده‌اند هم بالغ بر ۷۰۰ هزار نفر هستند، یعنی روی هم دو میلیون و ۱۰۰ هزار نفر مجرد ۳۰ تا ۵۰ ساله وجود دارد که اگر بخواهند طبق عرف ازدواج‌ها با فردی متوسط پنج سال بزرگ‌تر از خود ازدواج کنند، این تعداد پسر مجرد وجود ندارد، بیشترین نگرانی ما مخصوص این گروه سنی از جمعیت است. وگرنه نگرانی برای دختران ۱۶ تا ۳۰ سال که عموماً با پسران ۲۰ تا ۳۵ سال ازدواج می‌کنند چون نسبیت وجود ندارد». رئیس کمیسیون ویژه بررسی طرح جمعیت و تعالی خانواده درباره ازدواج بین‌المللی نیز گفته که «این قشر از دختران مجرد با توجه به کمبود پسر مجرد در کشور با مسلمانان و شیعیان علاقه‌مند به ایران ازدواج کنند» و از این طریق نه‌تنها «توسعه فرهنگی» رخ می‌دهد بلکه «ارتباطات بین‌المللی» نیز تقویت و این نسبیت به هم ریخته در کشور نیز بر طرف می‌شود.
تنش در بهارستان درباره ازدواج دختران
بر اسای گزارش خبرگزاری‌ها، جلسه علنی روز گذشته در شرایطی آغاز شد که فضای مجلس متاثر از اظهارات نماینده اصفهان و رئیس کمیسیون مشترک طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت مجلس شورای اسلامی بود.
اگرچه دستورکار جلسه بررسی موادی از طرح اصلاح قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری بود اما این مساله مانع واکنش نمایندگان زن به این اظهارات نشد و مقابل صندلی بانکی‌پور تجمع کرده و انتقادات تندی را به صحبت‌های اخیر او درباره توصیه‌اش پیرامون ازدواج بین‌المللی دختران مجرد مطرح کردند. به دنبال تجمع نمایندگان زن، تعدادی از نمایندگان مرد مجلس هم به این جمعیت پیوسته‌اند.

خبرگزاری‌ها درباره این موضوع در جلسه علنی روز گذشته نوشته‌اند:«نمایندگان مرد وقتی متوجه بیان چنین مباحثی از سوی بانکی‌پور شدند با صدای بلند نسبت به وی اعتراض کردند تا جایی که محمودوند عضو کمیسیون امنیت ملی با عصبانیت خطاب به بانکی‌پور گفت: «آیا تو واقعا چنین حرفی را زده‌ای؟» در این هنگام تعدادی از نمایندگان محمودوند را آرام کرده و او را به قسمت دیگری از مجلس بردند. البته این پایان انتقادات به بانکی‌پور نبود، عده‌ای دیگر از نمایندگان باز مقابل صندلی بانکی‌پور جمع شدند و این بار کمال علیپور نماینده قائمشهر با صدای بلند به بانکی‌پور گفت آیا این صحبت‌های تو به معنای راه‌حل است؟ در نهایت هم ابراز تاسف کرد. با ورود تعدادی از اعضای هیات رئیسه فضای مجلس اندکی آرام شد، اما نمایندگان همچنان در قالب گروه‌های یک یا دو نفره به کنار صندلی بانکی‌پور آمده و از او علت بیان چنین صحبت‌هایی را پرس‌وجو کردند.»
تذکرات نمایندگان اما در این‌باره تمامی نداشت. فاطمه قاسم‌پور در تذکری شفاهی خطاب به هیأت رئیسه مجلس به نمایندگی از بانوان فراکسیون زنان و خانواده تاکید کرد که نباید با یکسری اظهارنظرها که نهایتاً جامعه زنان که کریمانه به دنبال احقاق حقوق‌شان هستند را ملتهب کنیم و این کار در شأن مجلس نیست. علاوه بر این، سیدغنی نظری نماینده خلخال از بانکی‌پور خواست تا از ساحت مقدس خواهران و مادران ایرانی عذرخواهی کند و در تذکر شفاهی خطاب به هیات رئیسه خواستار زمان برای بیان عذرخواهی شد.
در نهایت بانکی‌پور عذرخواهی کرد اما تاکید کرد که صحبت‌هایش تقطیع شده است. وی فضای به راه افتاده درباره اظهاراتش را ناشی از عملکرد «رسانه‌های معاند» خواند و عجیب‌تر این که دوباره در صحبت‌هایش که محور آن عذرخواهی بود به بیان نسبت‌های جمعیتی زنان مجرد پرداخت و با بیان این‌که «صحبت من در یک محیط علمی و آکادمیک بود و در آنجا تحلیل آماری داشتم» دوباره تمام جزئیات آمارهای زنان مجرد بالای 30 سال را در صحن هم بیان کرد و در نهایت هم تاکید کرد: گروه سنی بانوان بالاتر از ۳۰ سال جمعا دو میلیون و صد هزار نفر هستند... در آنجا ازدواج همسالان را توصیه کردم و... بحث دیگری هم مطرح شد اقبال‌هایی داشتیم موانع و مراجعاتی داشتیم از خانم‌هایی که با برخی از اندیشمندان خارج از کشور ازدواج کرده بودند ولی به فرزندان آن‌ها شناسنامه ایرانی نداده بودند. در آن جلسه تاکید کردیم این مشکل قانونی ندارد و نباید مانع شویم، اندیشمندانی در کشور ما زندگی می‌کنند که از نظر اعتقادی و اخلاقی با فرهنگ ما تطبیق دارند و به انقلاب ما علاقه‌مند هستند و با یک خانم ایرانی ازدواج کردند ما نباید شرایط را برای آنها سخت کنیم.»
بانکی‌پور در نهایت از بانوانی که ممکن است این تقطیع ذهن آنها را آزرده کرده باشد عذرخواهی اما تاکید کرد که «صورت مسئله‌ها را نباید پاک کنیم».
صورت مساله برای آقای بانکی‌پور که روز گذشته در مجلس تنها بود و حتی مورد نقد همفکران و همراهان سیاسی خود قرار گرفته بود البته دختران مجرد بالای 30 سال است. بدون شک این گروه نیازمند برنامه‌ریزی‌های حمایتی و بررسی موضوعات مربوط به ازدواج‌شان هستند اما به نظر می‌رسد در مقابل صورت مساله دیگری نیز وجود دارد؛ برخلاف آنچه رئیس کمیسیون ویژه بررسی طرح جمعیت به راحتی بیان کرده است مساله شناسنامه برای بچه‌های حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی هنوز هم معضل بزرگی است. مساله‌ای که باید ابتدا برای آن فکری شود و بعد به سراغ ارائه راهکار برای ازدواج‌های بین‌المللی رفت.