آیا بازار سکه آرام می‌گیرد؟

نسرین خدادادی، خبرنگار سازندگی_محرم و صفر در پیش است و به شکل ســنتی در این ایام، خرید و فروش در بازار طلا و ســکه ایران کاهش پیدا می‌کند. با این حال رفتار خریداران می‌تواند به سادگی و با ظهور اولین نشانه‌ها در سایر بازارها تغییر کند. این تحلیل خلاصه‌ای از گزارش «گروه پیش‌بینی اقتصادی» است. پیش‌بینی قیمت سکه بر اساس رفتار خریداران: برخی تحلیلگران بازار ســکه اعتقاد دارند اگرچه بازار سکه به آینده دلار خوشبین اســت اما درجا زدن نرخ دلار در یک محدوده ثابت باعث شده، خریداران و فروشندگان ســکه فعلا حاضر نباشند بی‌گدار به آب بزنند.

پیش‌بینی قیمت سکه بر اساس عملکرد بازار: در صورتی که ســکه تا محدوده 14میلیون و 800هزار تومــان پایین بیاید احتمال عقب نشینی تا 14میلیون و ۵00هزار تومان وجود خواهد داشت. پیش‌بینی قیمت سکه بر اســاس ارزش اونس: اگر بهای اونس طلا 100دلار افزایش پیدا کند و به محدوده هزار و810دلار برسد، سکه از شرایط حبابی خارج نخواهد شد. در شرایطی که اونس طلا هزار و 810دلار شود، ارزش دلار در بازار داخلی باید این بار حداقل تا 34هزار و ۵00 تومان رشد پیدا کند تا سطح حباب نزدیک به صفر شود. در شــرایط کنونی که حباب سکه زیاد است و معامله گران حاضر هستند فلز گرانبهای داخلی را 16درصد بالای ارزش ذاتی خریداری کنند، می‌تــوان گفت که آنها تا حدی امیدوار به رشد آتی قیمت دلار هستند. در صورت ناامیدی از رشد دلار، سکه افت قابل توجهی را تجربه خواهد کرد.

پیش‌بینی قیمت سکه بر اساس قیمت دلار: بازار دلار روند کاهشی به خود گرفته است. اتفاقاتی که با افت سیگنال‌های سیاسی ناشی از سفرهای دیپلماتیک هفته گذشته طبیعی به نظر می‌رسد. با کاهش روند معاملات در بازار ارز، میزان تاثیر دلار بر قیمت سکه و طلا کم می‌شــود. با فرض موفقیت مذاکرات سیاسی و در شرایط کاملا ایده آل، حداقل قیمت قابل تصور برای دلار را حدود 2۷هزار تومان ارزیابی می‌کنند و در حالت بدبینانه (حتی خیلی بدبینانه) می‌گویند ممکن اســت در صورت اعلام شکست قطعی مذاکرات، دلار در اسفند ماه به بالای 40هزار تومان برسد.

پیش‌بینی قیمت سکه بر اساس قیمت طلا: افزایش قیمت طلا به بیش از یک میلیون و ۵00هزار تومان، می‌توانست سیگنال مهمی درباره روند صعودی بازار ســکه باشــد اما اگر در ادامه روند نزولی اخیر، قیمت طلا به زیر قیمت یک میلیون و 300هزار تومان برسد، شاهد ریتم نزولی تندتری در بازار سکه خواهیم بود. پیش‌بینی قیمت سکه بر اساس عملکرد بورس: اولین ماه از تابستان در حالی به پایان رسید که بورس روزگار سختی را پشت سر می‌گذارد. بازدهی شاخص کل در این ماه منفی 4.۵درصد بود. کاهش ارزش معاملات خرد دیگر خبر مهم بــورس در پایان هفته گذشته بود. هر چند بخشی از کاهش ارزش معاملات خرد را می‌توان به توقف بسیاری از نمادهای بازار به منظور برگزاری مجامع سالیانه ربط داد اما به طور کلی روند معاملات تیر ماه حاکی از رکود شــدید حاکم بر بازار اســت. مقایســه عملکرد بورس در سال‌های گذشته نشان می‌دهد، تنها در تیرماه سال 13۹1معامله گران چنین چیزی را تجربه کرده بودند و از 1۵ســال پیش تا حالا اینطوری ضدحال نخورده بودند. با ادامه این روند، طبیعی است که حوصله بعضی‌ها سر برود، سرمایه‌هایشان را بزنند زیر بغل و به سمت بازارهای دیگر بروند.

پیش‌بینی قیمت طلا بر اســاس تجربه سنتی‌ها: محمد کشتی‌آرای، نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران اعتقاد دارد در هفته گذشــته با توجه به کاهش نرخ ارز و اونس جهانی طلا، قیمت انواع سکه و طلا هم روند کاهشــی به خود گرفت. او می‌گوید چون تقاضا کم شده، قیمت‌ها ثبات داشتند. خبرگزاری ایرنا از قول محمد کشتی‌آرای نوشــته: پیش‌بینی می‌شــود در هفته‌های آینده افت قیمت تداوم داشته باشد. باید در نظر داشت به ایام ماه محرم نزدیک می‌شویم وبه شکل سنتی در این ماه‌ها تقاضا برای خرید سکه و طلا کاهش پیدا می‌کند.