واکنش رئیس سازمان انرژی اتمی ایران به ادعاهای گروسی و غرب

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان، غرب را به واسطه اتهام‌هایی که علیه ایران وارد می‌کند به چالش کشید و گفت موافقت با تعبیه دوربین‌های برجامی در مراکز هسته‌ای ایران برای رفع اتهام‌ها و کمک به فرایند اعتمادسازی متقابل بود، حال اگر قرار بر آن باشد که اتهام‌ها علیه ایران باقی بمانند، دلیلی برای روشن ماندن دوربین‌های برجامی (فراپادمانی) وجود ندارد.

هشدار اسلامی موجب شد تا رسانه‌های غربی مدعی شوند که ایران خواهان خاموش کردن دوربین‌های آژانس تا زمان احیای احتمالی برجام است؛ این در حالی است که اسلامی تاکید داشت همه زیرساخت‌های اتمی کشورمان با هماهنگی آژانس و تحت نظارت این سازمان بوده و این نهاد بین‌المللی امروز براساس ضوایط پادمانی در همه مراکز اتمی کشورمان دوربین‌هایش را مستقر کرده است. به نوشته رویترز، هشدار ایران نسبت به خاموش کردن سایر دوربین‌های آژانس در حالی مطرح شد که ماه ژوئن، شورای حکام انرژی اتمی با اکثریت قاطع قطعنامه‌ای را به تصویب رساند و در جریانش ایران را به واسطه عدم ارائه توضیح کافی در باب آثار اورانیوم ادعایی به دست آمده در سه سایت اعلام نشده، تحت فشار قرار دارد؛ ایران در واکنش به کنش این نهاد؛ 27 دوربین از دوربین‌های فرابرجامی آژانس مستقر در برخی از سایت‌های کشورمان را از دسترس خارج کرد. روز دوشنبه اسلامی در واکنش به ادعای اخیر رافائل گروسی، مبنی بر فاصله گرفتن ایران از تعهدات هسته‌ای‌اش و تلاش کشورمان برای ساخت سلاح هسته‌ای (مقوله‌ای که رهبران ایران بارها آن را رد کرده‌اند) گفت کشوری که اهداف نظامی ندارد غنی‌سازی 60 درصدی نمی‌کند، او با تاکید بر اینکه برای پیشبرد اهداف و برنامه‌های‌مان مطابق پادمان عمل می‌کنیم، خاطرنشان کرد: در گذشته همه این رآکتورها حتی رآکتورهای تحقیقاتی غنی‌سازی 90درصد داشتند؛ اگر که آنها باطل بوده، بقیه‌اش هم باطل است.

همزمان ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان نیز ادعاهای اخیر گروسی را به چالش کشید و رئیس آژانس بین‌المللی را به داشتن دیدگاه‌های غیرحرفه‌ای و غیرسازنده در باب برنامه هسته‌ای کشورمان متهم کرد.
گروسی پیش از این نسبت به دسترسی محدود آژانس به فعالیت‌های هسته‌ای ایران در حوزه هسته‌ای ابراز نگرانی کرده بود. در شرایط کنونی و همزمان با شکست رایزنی‌ها در دوحه، غرب مدعی است که ایران به سرعت در حال ساخت بمب هسته‌ای است؛ ادعایی که تهران آن را قویا رد کرده، با این همه، به واسطه توقف رایزنی‌های غیرمستقیم میان ایران و آمریکا و هشدار رهبران غرب در باب بسته شدن پنجره احیای برجام؛ هراس در باب آن که برجام بمیرد، افزایش یافته است. چندی پیش، امانوئل مکرون در گفت‌وگو با ابراهم رئیسی، همتای ایرانی‌اش در باب احیای برجام ابراز ناامیدی کرد. رئیس‌جمهوری فرانسه در جریان تماس تلفنی 120دقیقه‌ای‌اش با رئیسی از همتای ایرانی‌اش خواسته بود تا برای دستیابی به توافق و بازگشت به تعهدات ذیل توافق هسته‌ای 2015، انتخاب روشنی داشته باشد.

حالا اسلامی گفته تا مادامی که طرفین برجام به این توافق بازنگردند، دوربین‌های آژانس روشن نخواهد شد؛ به گفته رئیس آژانس اتمی کشورمان پس از بازگشت به برجام، ایران در باب دوربین‌های اضافه شده در توافق هسته‌ای تصمیم‌گیری می‌کند تا اطمینان حاصل شود که غرب در این باره شیطنتی نخواهد کرد. ماه مارس تصور بر آن بود که توافق در دسترس است، با این همه خواست ایران مبنی بر خارج کردن نام سپاه از لیست تحریم‌ها و همچنین تاکید بر این‌که آمریکا باید در باب عدم تکرار سناریوی 2018 تضمینی در اختیار تهران قرار دهد، زمینه‌ساز توقف رایزنی‌ها شد، دولت بایدن صراحتا اعلام کرد که برنامه‌ای برای خارج کردن نام سپاه پاسداران از لیست تحریم‌ها ندارد و ایران نیز در مقابل بر مواضعش ایستاده است. ناظران می‌گویند بایدن در آستانه انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره نمی‌خواهد در باب توافقی که در داخل هدف انتقادهای جدی جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها قرار دارد، هزینه سیاسی پرداخت کند. از همین رو به باور بسیاری، فارغ از تلاش‌های تروئیکای اروپایی، احیای برجام با لحاظ کردن مواضع ایران و انفعال آمریکا و سایر گزاره‌های منطقه‌ای و جهانی فعلا نامحتمل است.