بورس تهران هفته را چگونه به پایان رساند؟

مهتاب شهریاری، خبرنگار سازندگی_بازار سهام آخرین روز هفته را مثبت به پایان رساند تا هفته‏ای بد استقبال و خوش‏بدرقه نام گیرد. در آخرین روز معاملات شاخص، تپیکس با 0.37 درصد رشد مواجه شد و در سطح یک میلیون و 443 هزار واحد به کار خود پایان داد. علاوه بر این شاخص هم‏وزن نیز با 0.3 درصد افزایش سبزپوش شد.
در مبادلات دیروز تمامی صنایع و نمادها روند مثبتی را پیش نگرفتند و به نظر می‏رسد که رشد حاصل شده بیشتر از سمت دو صنعت خودرویی و غذایی باشد. این دو صنعت که طی چند ماه گذشته شرایط مختص به خود را داشتند، دیروز با استقبال فعالان بازار مواجه شده‏اند تا بتوانند با ثبت یک بازدهی مثبت، شاخص‏های بازار سرمایه را نیز رشد دهند.

صنعت خودرو که مدت‏هاست پس از اعلام خبر واگذاری بلوک سهام دولتی در دو شرکت ایران‏خودرو و سایپا همچنین شرکت‏های تودلی آن‏ها هرازگاهی تقاضا را به سمت خود جلب می‏کنند این روزها یک قدم به این اتفاق نزدیک‏تر شده‏اند. مدتی بود که فراخوان واگذاری سهام شرکت‏های خودروساز از هفته‏ای به هفته دیگر موکول می‏شد اما دیروز برای دومین بار این فراخوان منتشر شد تا سهامداران این صنعت امید بیشتری به انجام سریع‌تر آن داشته باشند.
واگذاری سهام دولت در شرکت‏های خودروسازی قدم مثبتی در جهت خصوصی‏سازی این شرکت‏هاست که می‏تواند تاثیر بسزایی در روند مدیریت، عملیات و وضعیت مالی آن‏ها داشته باشد. اگرچه سهم مستقیم دولت در این شرکت‏ها کمتر از ۵۰ درصد است اما به دلیل اهمیت و حساسیت آن، دولت همواره در تصمیم‏گیری‏ها و سیاست‏گذاری‏های آن نقش اصلی را بازی می‏کند از این رو این اتفاق می‏تواند چشم‏انداز صنعت خودروسازی را روشن‏تر از قبل کند.
اما همان‌طور که در گذشته نیز چندین بار اشاره شد، صنعت خودروسازی کشور این روزها از مشکلات مهم‏تری رنج می‏برد که نمونه بارز و اصلی آن قیمت‏گذاری دستوری است. نرخ‏گذاری در محصولات این شرکت‏ها علاوه بر فشار سنگینی که به تولیدکنندگان وارد کرده است به دلیل کمبود تولید و عرضه محصولات و عدم توانایی پاسخ به نیاز بازار، مصرف‏کنندگان را نیز با چالشی جدی برای خرید خودرو از کارخانه مواجه کرده و منجر به افزایش اختلاف قیمت‏ها در بازار آزاد شده است.(بورسان)
یکی دیگر از گروه‏های سبزپوش بازار دیروز، گروه غذایی بود که غالب سهام آن در محدوده‏های بالا دامنه نوسان داشت. این شرکت‏ها که پس از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی مورد توجه فعالان بازار قرار گرفته‏اند، مدتی است که تقاضای خوبی را در تابلوی معاملات بورس دارند.

شرکت‏های غذایی پس از انتشار صورت‏های مالی بهار نشان دادند که حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی توانسته به بهبود وضعیت مالی و سودآوری آن‏ها کمک کند و اکثرا با افزایش سود و‏ حاشیه سود نسبت به فصل قبل همراه بودند. تنها نکته‏ای که شاید کمی ابهام در وضعیت این شرکت‏ها قرار داده بود، این است که حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی تقریبا از ابتدای خرداد ماه رقم خورد و نمی‏شد که تنها با یک ماه، رای نهایی به بهبود وضعیت سودآوری آن‏ها داد. از سمت دیگر به دلیل افزایش قیمت احتمال کاهش مصرف در مصرف‏کنندگان نیز بالا رفته است که می‏تواند شرکت‏ها را با کاهش تولید و فروش مقداری همراه کند. از این رو همه نگاه‏ها به گزارش‏های ماهانه دوخته شد.

اکنون اما اکثر شرکت‏های این گروه گزارش‏های ماهانه خود را منتشر کرده‏اند و می‏توان گفت که شرایط برای همه یکسان دنبال نشده و برخی از شرکت‏ها همان‌طور که نگرانی وجود داشت، نتوانسته‏اند همچون ماه گذشته تولید کنند و بفروشند اما برخی دیگر به تداوم روند تولید و فروش‏های خوب در تیر ماه ادامه داده‏اند. به هر حال این صنعت همچنان به دلیل شرایطی که دارد یکی از مورد استقبال‏ترین صنایع بازار است که این روزها عملکرد خوبی را در تابلوی معاملات داشته‏اند اما شاید نیاز است برای تایید آنچه که ارزندگی آن‏ها را اثبات می‏کند تا انتشار صورت‏های مالی تابستان صبر کرد.(دنیای‏اقتصاد)

ثبات نسبی نرخ دلار
دلار در بازار آزاد روز چهارشنبه همانند روزهای گذشته با نوسانات محدودی همراه بود. این اسکناس آمریکایی روز گذشته با باقی ماندن در زیر مرز 32 هزار تومان در قیمت 31 هزار و 950 تومان معامله شد. علاوه بر این نرخ دلار نیمایی نیز مجددا افزایش را تجربه کرد و به قیمت فروش 26 هزار 642 تومان نرخ‏گذاری شد. برخی از کارشناسان بر این باور هستند که فشار حداکثری آمریکا به ایران بلاتکلیف مانده و افزایش درآمدهای نفتی موجب شده که دلار آزاد در مسیر صعود معنادار قرار نگیرد. اما در مقابل نیز برخی معتقدند که در صورت شکست مذاکرات قدرت معامله‏گران ارزی افزایش خواهد یافت و به تبع آن نیز اسکناس آمریکایی سطوح بالای قیمتی را تجربه خواهد کرد. همچنین تحلیلگران تکنیکال بر این باورند در صورت شکست مرز 32 هزار تومان تمایلات نزولی در بازار کاهش می‏یابد.

تغییرات محدود سکه

بازار طلا و سکه با توجه به مقاومت نرخ دلار در بازار آزاد در برابر صعود، تغییرات محدودی را شاهد است. به طوری که سکه امامی روز چهارشنبه با افزایش اندک قیمت دلار آزاد همچنان زیر سطح مهم 15 میلیون تومان باقی ماند. بر این اساس فلز گرانبهای داخلی روز گذشته در قیمت 14 میلیون و 950 هزار تومان مورد داد و ستد قرار گرفت. علاوه بر این شایان ذکر است که فاصله ارزش ذاتی و بازاری این فلز با تغییرات قیمتی دلار و بهای طلای جهانی مجددا به بیش از دو میلیون تومان افزایش یافت. به این ترتیب کارشناسان معتقدند که بازار سکه اکنون در حالت تعادل قرار گرفته است. زیرا طلای جهانی و قیمت دلار آزاد در نوسان جزیی به سر می‌برند و به ثبات نسبی رسیده‏اند. بنابریان انتظار می‏رود که سکه یاد شده طی چند روز آتی نیز تغییرات اندکی را شاهد باشد.

برق احتمالات طلا
طلا در بازار جهانی روز چهارشنبه در ابتدای روز افت قیمت را به دلیل اوج‏گیری هیجانات نزولی در پی انتظارات افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو شاهد بود. اما این هیجانات به دلیل اینکه با افزایش نرخ بهره تا 75 واحد، شاخص دلار وارد محدوده خنثی می‏شود، کاسته و باعث رشد مجدد بهای طلا شد. به طوری که این فلز گرانبها روز گذشته در قیمت 1721 دلار معامله شد. کارشناسان بر این باور هستند که محدوده خنثی به معنی افت تاثیر افزایش نرخ بهره و به تبع نیز افزایش شاخص دلار بر کاهش قیمت طلا است. به عبارتی انتظار می‏رود که این فلز افت شدید قیمتی را صرفا برای کوتاه‌مدت شاهد باشد. اما در مقابل نیز برخی معتقدند که طلا به سطوح زیر 1700 دلار ریزش خواهد کرد و به سختی می‏تواند صعود قیمت را شاهد باشد.