گفت‌وگوی سازندگی با جلیل رحیمی‌جهان‌آبادی نماینده مردم تربت‌جام،تایباد،باخرز و صالح‌آباد:

عده‌ای به‌جای اینکه مشکلات خودمان را حل کنند به دنبال حل مشکلات جهانی هستند و برای حل مشکل جهان راهکار می‌دهند

سیما پروانه‌گهر؛ خبرنگار گروه سازندگی

انتشار تصاویری از تربت‌جام در شرایطی که مردم این منطقه با قطع گاز در سـرمای بالغ بر منفی ۲۵ درجه در صف‌های نامنظم دریافت بخاری نفتی هستند بســیار دردآور است جلیل رحیمی‌جهان‌آبــادی، نماینده مردم تایباد و تربت‌جام در گفت‌وگو با سازندگی از وضعیت قطعی گاز ۱۶ هزار مشترک در این مناطق سخن می‌گوید و تاکید دارد که مدیریت ضعیف وزارت نفت و ســتاد بحران استان و کشور منجر به وضعیت فعلی شده است.

آقای رحیمی‌جهان‌آبادی براســاس اخبار منتشر شده و تصاویری که از حوزه انتخابیه شما دیده شده، گاز مشترکین این مناطق قطع شده و در توزیع وسایل‌ گرمایشی برقی و نفتی نیز بی‌نظمی دیده می‌شـود. به نظر می‌رسد وضعیت به‌خصوص در برخی قسمت‌های استان خراسـان از جمله منطقه تربت‌جام و در سرمای فعلی وضعیت سختی برای مردم ایجاد شده است.چرا در این رابطه پیش‌بینی‌های لازم صورت نگرفته است؟

همانطور که اشاره کردید، دمای هــوا در برخی مناطق خراسـان به منفی ۲۵ درجه رسیده است. طبیعی است که در این شــرایط به دلیل افت شدید و ناگهانی دما، مصرف گاز در کل استان و استان‌های همجوار افزایش یافت و البته مدیریت درستی هم‌پیش از این از جانب وزارت نفت برای تزریق گاز انجام نشده بود. این باعث شد مناطقی مثل تربت‌جام که در انتها خط لوله گاز و در انتهای مسیر هستند با مشکل روبه‌رو شوند. با افت فشــار گاز در این منطقه ۲۵ تا ۳۰ هزار مشــترک این منطقه با قطعی گاز روبه‌رو شدند و تعدادی از واحدها قطعی کامل داشــتند. ظرف این چند شب گذشته در منطقه ما مشکلات زیادی ایجاد شد. با توجه به اینکه دسترسی مردم به وسایل نفتی یا بخاری‌های برقی هم محدود بود، شــرایط به واقع برای مردم سخت‌تر هم شد. البته تلاش شد تا بخاری برقی و وسایل نفت‌سوز بین مردم توزیع شود.

اما گویا هنگام توزیع همین وسایل هم اعتراضاتی شده است؟

بله؛ در ایــن موضوع هـم تجمعی صورت گرفت که با بی‌نظمی در توزیع همراه بود.این شلوغی هم در ارتباط با همین موضوع بود یعنی توزیع وسایل برقی و نفت‌ سوز هم متاسفانه به‌درستی مدیریت اعمال نشده و باعث تجمع مردم شد. باید براساس تعداد موجود این وسایل برای توزیع آن برنامه‌ریزی می‌شد.

اما بر اساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته،مشخص بود زمستان سختی در راه است. چرا در این خصوص برنامه‌ریزی برای حل بحران و گذر از آن نشده بود؟

خود من درباره موضوع تزریق گاز با وزیر نفت و آقای چگنی، مدیرعامل شرکت ملی گاز صحبت کردم. در سه نوبت هم با وزیر امور خارجه صحبت کردم که ایشان باطرف روس و ترکمن صحبت کردند همانطور که اعلام شد، گاز ترکمنستان هم قطع شده است. مجموعه این تلاش‌ها انجام شد و در منطقه هم تلاش شد مشکلات رفع شود اما به هر حال مدیریت درسـتی در این زمینه پیش از وقوع بحران صورت نگرفت. امیدوارم ظرف ۲۴ ساعت آینده این مشکلات رو به بهبود برود و بخش اعظمی از مشترکینی که گازشان قطع شده، مجدداً گازشان وصل شود.

بر اساس تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی گویا تعدادی زیادی از مردم تربت‌جام که از وضعیت گازرسانی در این شهرستان گلایه و ظاهرا آقای حسن جمشیدی،فرماندار تربت‌جام در پاسخ به اعتراض مردم درباره قطعی گاز در این شهر گفته است که هیچکس در استان نمی‌تواند گاز جایی را قطع یا وصل کند و مشکل قطعی گاز مال امروز نیست که من بتوانم آن را وصل کنم؟

درباره این اظهارات باید از خود ایشان پرسید.به‌هرحال مدیریت ضعیفی در سطح کشور رخ داده است. من تصور می‌کنم مسئولین محلی در این زمینه نقش‌ چندانی ندارند و در سـطح کشور باید برای این مساله فکری می‌شد.انتظار می‌رفت وزارت نفت و شرکت ملی گاز پیش‌بینی لازم را در این زمینه داشته باشند. به هر حال مشخص بود ما هم هشدار داده‌بودیم که خراسان و شمال شرق کشور با جبهه هوای سرد مواجه است و قطعاً در این شرایط دمای،مصرف گاز بالا رفته و ذخیره در این زمینه لازم است. باید تزریق گاز لازم انجام می‌شد که این کار انجام نشده است. هر چه ما گفتیم و تلاش کردیم وزارت نفت و ستاد بحران این کارها را انجام نداد. حتی من با وزیر نفت تماس گرفتم و ایشان هم به این شهرستان آمد اما نتوانستند اقدام سریعی انجام دهند تا ما بتوانیم گاز مشترکین را وصل کنیم. من فکر می‌کنم این مساله و بی‌نظمی‌ها ناشی از عدم مدیریت صحیح ستاد مدیریت بحران استان، کشور و وزارت نفت است وگرنه در سطح شهرستان مسئولون محلی کاری از دستشان برنمی‌آید. وقتی که
فشار گاز به ۵۰ یا ۶۰ کاهش پیدا می‌کند، روشن است که با این فشار گاز، قطعی حتمی است.فرماندار درست می‌گوید؛ قرار است چگونه با این وضعیت تولید گاز کند؟ باید پیش از این فکر تامین گاز از استان‌های هم‌جوار می‌شد که متاسفانه این ضعف آشکار مدیریت وزارت نفت و ستاد مدیریت بحران بود.

شما در یکی از توییت‌هایتان خطاب به وزیر نفت اشاره کردید که تصمیمات شما برای آینده است؛ مردم الان نیازمند گرما هســتند. ســفر وزیر نفت به منطقه خروجی‌ای برای وضعیت فعلی نداشت؟

وقتی پزشک بالای سر بیمار اورژانسی می‌آید،نمی‌تواند
بگوید حال شما که بهتر شد، مــن برای ۵ سـال آینده اینجا بیمارسـتان می‌سازم تا شما دچار مشکل نشوید. این بیمار اورژانسـی نیازمند خون، جراحی و دارو فوری اسـت. وقتی وزیر نفت در این شرایط به استان می‌آید باید تلاش کند تا تزریق گاز از استان‌های معین صورت گیرد تا فشار گاز بالا برود و ما بتوانیم گاز را وصل کنیم، اینکه وزیر نفت در این وضعیت به اینجا آمده و می‌گوید خط لوله شما ۱۰ اینچ است یعنی چه؟ خود
ما می‌دانیم لوله ۱۰ اینچ است، خواجه حافظ‌ شیرازی هم می‌داند خط لوله ما ۱۰ اینچ است. ما چند سال است پیگیر حل این مشکل هسـتیم. خط لوله گاز این منطقه ۱۰ اینچ است و ما بارها پیگیری کردیم و وزیر نفت هم وعده داده که اعتبارات در نظر می‌گیرد و پول می‌دهد تا در آینده خط لوله افزایش قطر داشته باشـد تا میزان واردات گاز بالا برود اما فعلاً باید گاز تزریق و وصل شـود. با توزیع چراغ نفتی و بخاری برقی بخش اندکی از این مشکل حل می‌شود. تصاویری که از منطقه ما می‌آید واقعا تصاویر زشتی دارد و در شأن مردم ما و کشور ایران نیست. در این مشکل، مدیریت ضعیف استانی و کشوری کاملاً مشهود است و ستاد بحران در شهرستان ما وقتی فشار گاز پایین آمده دیگر کاری نمی‌تواند انجام دهد. نهایت این اقدامات رایزنی است.
ما این رایزنی‌ها را با وزیر نفت و خارجه و شرکت ملی گاز انجام داده،درباره شرایط فعلی هشدار داده‌ بودیم. به هشدارها توجه کافی نشد، انتظار داشتیم در سفر انجام شده حداقل اقدام فوری صورت گیرد.

شما عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس هستید به‌طور حتم شاهد بودید ماه‌های اخیر در فضای‌ خط‌ونشان سیاسی تا چه اندازه برای زمستان سخت اروپا،وعده‌ها تهدیدآمیز داده می‌شد. اینکه اروپا را با این وعده سرما تهدید می‌کردیم و امروز این وضعیت را داریم از چشم رسانه‌ها و ناظران دور نیست.چرا وعده‌ای که به‌ عنوان تهدید برای اروپا در نظر گرفته بودیم،سر خودمان آمده است؟

درد بزرگ ما درکشور گزافه‌گویی است من تصور می‌کنم ما هم مثل همه کشورهای دنیا نقاط قوت و ضعف داریم. همه مدیریت ما اشتباه نیست و همه آنها هم درست نیست. باید بپذیریم هم ما نقاط قوت و ضعف داریم و هم دیگران. اینکه برای همه جهان
خط‌ونشان بکشیم و خودمان را ۱۰ قد و گردن از همه جهان بالاتر بدانیم و بگوییم گاز همه جهان را تامین می‌کنیم و در تامین گاز خودمــان بمانیم جز آبروریزی چیزی ندارد. من تصور می‌کنم این یک ضعف سیاسی بزرگ است که عده‌ای به جای اینکه مشکلات‌ خودمان را حل کنند به دنبال حل مشکلات جهانی هستند و برای حل مشکل جهان راهکار می‌دهند. باور من بر این است که ما باید در مقابل این مردم پاسخگو باشیم. ما یکی از سه کشوری هستیم که بیشترین حجم گاز را داریم و از ثروتمندترین کشورهای جهان در حوزه نفتی و گازی هستیم. این نحوه مدیریت قابل قبول نیست. کف خیابان برای مردم اروپا دلسوزی می‌کنیم و بعد خودمان درگیر این مشکلات می‌شویم.

این بازتاب رسانه‌ای نامناسبی دارد. من نمی‌خواهم همه چیز را زیر سوال ببرم. همیشه نقاط ضعف ما زیر ذره‌بین است و اقدامات صحیح ما مورد توجه قرار نمی‌گیرد. در همین تربت‌جام ظرف ۳ سال گذشته ۱۸۸
روستا گازرسانی شده اما هیچکس این خبر به این‌ مهمی را مورد توجه قرار نمی‌دهد اما ظرف ۴۸ سـاعت همه این اقدامات بزرگ زیر سوال رفته چراکه گاز قطع شده است.در هردو قسمت ماجرا باید منصف بود؛ هم بپذیریم زیاد گزافه‌گویی و تعیین تکلیف برای دنیا می‌کنیم و از طرف دیگر نیز اقدامات مثبت خودمان کمتر در رسانه‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد.