۱۵ نونهال مدرسه فوتبال در مشهد مورد تعرض قرار گرفتند، مقام‌های محلی از برخورد با متهم به تعرض خبر دادند

گروه اجتماعی: وزیر ورزش و جوانان دســتور بررسی و پیگیری گزارش‌های رسیده از یک مدرسه فوتبال در شهر مشهد را صادر کرده است. سـجادی این دستور را دیروز و در پی انتشار خبر تعرض به ۱۵ نونهال در یک مدرسه فوتبال صادر کرد. بله! کودکانی که هرکدام خود را در لباس یکی از بازیکنان مطرح دنیا می‌دیدند حالا باید تا آخر عمر نــام فوتبال برای آنها یادآور خاطراتی باشــد که حتی از تصور آن هم روح و جانشان آسیب می‌بیند. آنها دیگر حتی شاید به‌عنوان تماشاگر فوتبال هم زجر بکشند. ممکن است دیگر نام هیچ بازیکنی ۱۵ کودکی را که مورد تعرض جنسی قرار گرفته‌اند، هیجان زده نکند و شاید همین حالا نقطه پایان آرزوها طلایی آنها برای رسیدن به مستطیل سبز باشد.

اما روزجمعه خبری مبنی‌بر تجمع تعدادی از خانواده‌ها بازیکنان یک باشگاه فوتبال مقابل هیات فوتبال استان خراسان‌رضوی به علت تعرض به فوتبالیست‌های نوجوان منتشر شد. برهمین اساس،دیروز وزارت‌ ورزش و جوانان طی بیانیه‌ای اعلام کرد: دو هفته پیش و به‌ محض وصول گزارش‌هایی از تخلف در یکی از مدارس فوتبال در شهر مشهد، سیدحمید سجادی، وزیر ورزش و جوانان به حراست این وزارتخانه دســتور داد که به موضوع رســیدگی کرده و پس از بررسی این ادعاها در صورت صحت گزارش‌های رسیده با عامل یا عاملان این اتفاق با قاطعیت برخورد شود. پس از دستور دکتر سجادی، اداره کل حراست ورزش‌ و جوانان خراسان‌ رضوی با همکاری یکی از نهادها امنیتی در حال‌ بررسی دقیق موضوع هستند و قرار است، گزارش بررسـی این ادعاها به‌محض تکمیل، تقدیم وزیر ورزش و مراجع ذی‌صلاح شود. آن‌طور که در بیانیه وزارت ورزش آمده، آشکار شدن موضوع مربوط به دو هفته پیش است. بر همین اساس دیروز سایت شــهرآرانیوز که اخبار شهر مشهد را پوشش می‌دهد درباره این موضوع نوشــت: در چند روز گذشــته تعدادی از خانواده‌های بازیکنان یک باشگاه فوتبال در مشهد با تجمع مقابل ساختمان هیات فوتبال خراسان‌رضوی به دنبال پیگیری فاجعه‌ای عجیب بودند؛ تجمعی که البته چندان چاره‌ساز نبود تا این خانواده‌ها پس از شکایت در حراست اداره کل ورزش و جوانان استان به‌دنبال پیگیری از طریق رسانه‌ها باشند. براساس صحبت‌های مطرح شده از سوی خانواده‌های ایــن بازیکنان، پــس از تغییر رفتار فرزندانشــان و پیگیری و بررسی محتوای گوشی تلفن همراه بازیکنان، متوجه می‌شوند مربی این باشگاه آنها را مورد آزار و اذیت قرار داده است. این نونهالان از ترس بازگو شـدن این موضوع زیر فشار روحی و روانی قرار دارند. در ادامه گزارش شـهرآرانیوز آمده: مادر یکی از این نونهالان می‌گوید:وقتی موضوع را متوجه شدیم، پیگیری زیادی انجام دادیم. چون باشگاه در لیگ‌های مختلف حضور داشت، اطمینان کردیم و فرزندمان را در این باشگاه ثبت‌نام کردیم اما حالا موضوع را پیگیری کردیم، فهمیده‌ایم که باشــگاه حتی مجوز هم نداشته است! پدر یکی دیگر از این بازیکنان نیز می‌گوید: دستگاه‌های نظارتی باید پاسخگوی موضوع باشند. اگر باشگاه مجوز نداشته، چرا در لیگ حضور داشته و چرا به‌وضعیت این مربی‌نماها که فرزندان ما در اختیارشان است،رسیدگی نکردند؟ من جواب فرزندم را چطور باید بدهم؟ او به‌دنبال فوتبال بوده اما حالا اتفاقی افتاده است که از بازگو کردنش شرم داریم. اما مدیرکل ورزش و جوانان خراسان‌رضوی پس از انتشار این خبر به آن واکنش نشــان داد. علی‌اکبر هاشــمی‌جواهری درباره ماجرای تعرض به ۱۵ بازیکن نونهال فوتبال در مشهد گفت: پس از مطرح شدن خبر اولیه دستور داده شد، حراست اداره کل ورزش و جوانان به دقت تمامی ابعاد موضوع را مورد تحقیق و بررسی قرار دهد تا صحت‌ و ابعاد آن مشخص شود، در مبارزه با فساد ذره‌ای کوتاه نمی‌آییم.

او همچنیـن گفت: تا به امروز کوتاهی‌های متعددی از هیات فوتبال استان مشاهده شده که اگر این موضوع نیز در بررســی‌های ما مورد تایید قرار بگیرد، مسلماً با عوامل دخیل در ماجرا برخورد قاطع و قانونی خواهد شد. جامعه ورزش جامعه سالمی اســت و نباید برخی رفتارهای احتمالی را به پای تمامی جامعه ورزش نوشت. اگر تخلف محرز شود، شک نداشته باشید که به شدیدترین شکل برخورد میکنیم. وی درباره انتشار خبر فعالیت بدون مجوز این باشــگاه و حضورش در مسابقات نیز گفت:این موضوع از موارد مهم و در حال بررسی است و اینکه باشگاهی بدون مجوز چگونه در مسابقات شرکت کرده است،تخلف آشکار است. 

همچنین محسن حیدری، دبیر هیات فوتبال خراسان‌ رضوی در برنامه ورزشی شبکه خراسان‌ اظهار کرد: ما از این موضوع بی‌اطلاع بودیم، به اداره کل ورزش می‌روم تا از صحت‌وسقم ماجرا مطلع شوم. این در حالی است که وزارت ورزش از اطلاع مسئولان وزارتخانه از این موضوع در دو هفته گذشته خبر داده است. البتـه دبیر هیات فوتبال خراسان‌رضوی اظهارات عجیب دیگری هم به زبان آورده و در واکنش به انتشار این خبر گفت: پول خرج شــده تا این خبر در همه کانال‌های خبری درج شود. این موضوع منطقی و اخلاقی نیست. بحث اخلاقی رسانه‌ها را باید بیشتر مورد توجه قرار دهیم.

محســن حیدری با اظهار بی‌اطلاعی از نام تیم مطرح شــده گفت: این موضوع هنوز اثبات نشده اسـت. در ۳ سالی که در هیــات فوتبال بوده‌ایم، چه در مباحث مالی و چه اخلاقی ســعی کردیم مسـائل را حل کنیم. این خبر چون اثبات نشده، به‌دروغ منتشر شده است و تا این لحظه ما شکایتی در این خصوص نداشته‌ایم. موضوع را اگر مطلع بودم در نطفه خفه می‌کردم.

همچنین احسان اصولی، سخنگوی فدراسیون فوتبال و رئیس هیات فوتبال اســتان خراســان‌رضوی درباره ماجرای رخ داده در فوتبال مشهد عنوان کرد: به هیچ عنوان اجازه نمی‌دهیم افرادی دنبال چنین اتفاقات و مسائلی بروند و قطعاً در صورت احراز موضوع با مسببان برخورد جدی خواهیم کرد. تمام جوانب بررسی خواهد شـد و اگر تخلف اثبات شود با متخلفان به شکل قاطعی برخورد می‌کنیم و نتایج را به اطلاع مردم و رسانه‌ها می‌رسانیم.