اظهارنظرهای تکان‌دهنده عبدالناصر همتی درباره چاپ بی‌رویه پول در دولت حسن روحانی به این زودی‌ها از یاد مدافعان ابراهیم رئیسی و منتقدان روحانی نخواهد رفت. کاری به درست یا نادرست بودن این اظهارات نداریم اما اعتراف‌های آقای همتی در این مقطع، پاس گلی بی‌نقص به مهاجمان دولت سیزدهم است که همه مشکلات را به دولت قبل ربط می‌دهند.
رئیس‌کل پیشین بانک‌ مرکزی در یکی از برنامه‌‌های کلاب‌هاوس در پاسخ به این پرسش که «شما به عنوان(رئیس‌کل) بانک ‌مرکزی هر سال یا در چند سال چقدر پول می‌توانستید چاپ کنید؟» گفت:«ما در مورد چاپ پول سقفی نداریم یعنی قانون مجلس یا دولت برای ما سقفی تعیین نکرده است، این اختیار بانک مرکزی است که بنا به سیاست‌های اقتصادی رئیس‌کل تعیین می‌شود، هیچ کجای قانون یا آیین‌نامه‌ای گفته نشده بانک مرکزی اختیار دارد اینقدر پول چاپ کند یا سقفش چقدر است.»
آقای همتی با اشاره به مجموع چاپ پول در دولت روحانی گفت:«مجموع پولی که ما به اصطلاح متداول در چند دفعه چاپ کردیم ۲۰۰ هزار میلیارد تومان بود که برایش پشتوانه تعریف کردیم مثلا گفتیم ما از دولت، پول نفتی که سال آینده می‌فروشد را سلف‌خری کردیم، به دولت این رقم پول دادیم کارش راه بیفتد، گفتیم ما پول‌های بلوکه شده در کره جنوبی یا بدهی گازی عراق را قبول می‌کنیم هر وقت دادند می‌گیریم، انگار چک گرفتیم به دولت پول دادیم که مجموع این نوع پول‌ها به اضافه اختیاراتی که داشتیم جمعا ۲۰۰ هزار میلیارد تومان بود. این مقدار نقدینگی اضافی است که ما وارد چرخه اقتصاد کردیم که البته چون پشتوانه نداشت این پول تورم ایجاد کرد.»
وی افزود:«من محاسباتی داشتم و انتظار داشتیم حداکثر تورم ما ۳۵ درصد شود ولی وقتی گزارش‌ها را می‌دیدم که وزارت صمت یا مراکز اقتصادسنجی و پژوهشی تورم را بالای ۵۰ درصد یا ۶۰ درصد اعلام می‌کنند، دنبال علت‌ها بودم. این اواخر متوجه شدم دولت حقوق‌ها را بعضا دو برابر کرده یعنی ۱۰۰ درصد افزایش داده است. یا چند هزار میلیارد تومان به رفع مشکل ریزگردها اختصاص داد. تکمیل جاده بجنورد به شمال اینقدر، احیای دریاچه ارومیه و...».
همتی افزود:«زنگ زدم از آقای نوبخت پرسیدم از کجا؟ گفت: از محل فلان و فلان. روز چهارشنبه‌ای بود رفتم سازمان برنامه و بودجه، دوستانه توضیح خواستم، آقای نوبخت فراموش کرده بود تلفنی به من چه گفته بود. این بار گفت این 6 ‌ماهه اینقدر درآمد نفتی داشته‌ایم. رقمی نجومی گفتند. پرسیدم مگر الان چقدر نفت فروخته‌اید؟ عددی گفتند که رند بود، گفتم اینقدر نفت که قیمتش اینقدر نمی‌شود، خیلی رسوا بود، گفت واقعیتش ما هم مثل شما میزان صادرات نفت را نمی‌دانیم، جزو اسرار طبقه‌بندی است. روزی دیگر با مهندس زنگنه در جلسه هیات دولت برخورد داشتم در حاشیه او را کنار کشیدم و با مزاح طوری که راحت باشد رقمی حدودی بگوید و رسمیت هم نداشته باشد و بتواند بگوید شوخی کردم، پرسیدم خودمانیم چقدر نفت در این نیمه سال فروخته‌اید، گفت این رقم. بعد هم گفت مزاح کردم و باز به خنده گفت، دکتر جان اصول دین می‌پرسی؟ من خودم هم دقیق نمی‌دانم چقدر نفت می‌فروشیم و چند می‌فروشیم. حساب کردم دیدم با هیچ حسابی این رقم‌ها جور درنمی‌آید. بعد متوجه شدم آقای روحانی به نوبخت اختیار داده یا الزام کرده هر وزارتی یا هر سازمان دولتی هر قدر اعتبار خواست بدهد و کاری نداشته باشد این رقم‌ها در بانک مرکزی پشتوانه دارد یا ندارد. یک روز که آقای نوبخت رقمی بالا برای یک پروژه حواله کرده بود، من نامه را با توضیح یکی از معاونان دریافت کردم که نوشته بود این پول خیلی زیاد است... نداریم. من هم آن سند را در کارتابل انداختم تا بعد با آقای نوبخت صحبت کنم. دو سه روزی گذشت آقای روحانی تماس گرفت؛ بی‌مقدمه و احوال‌پرسی گفت چرا پول این پروژه را نداده‌ای؟ گفتم از کجا بدهم؟ گفت:«رقم دادند که کجا ندارد سند بزن این عدد میلیارد داده شد با بقیه‌اش کار نداشته باش...».
تبعات سخنان عبدالناصر همتی
اظهارنظرهای تکان‌دهنده عبدالناصر همتی درباره چاپ بی‌رویه پول در دولت حسن روحانی علاوه بر اینکه اعتبار بانک مرکزی را تا مدت‌ها زیر سوال می‌برد به این زودی‌ها از یاد مدافعان ابراهیم رئیسی و منتقدان روحانی نخواهد رفت. کاری به درست یا نادرست بودن این اظهارات نداریم اما اعتراف‌های آقای همتی در این مقطع، پاس گلی بی‌نقص به مهاجمان دولت سیزدهم است که همه مشکلات را به دولت قبل ربط می‌دهند.
بعید است مدافعان دولت سیزدهم این پاس گل همتی را وارد دروازه نکنند و تا مدت‌ها، تورم موجود را به دولت حسن روحانی ربط ندهند. در حقیقت از نظر فنی اظهارات همتی می‌تواند درست باشد اما او باید تصریح می‌کرد که میان ابراهیم رئیسی و حسن روحانی از نظر فهم مسائلی که منجر به تورم می‌شود، تفاوت زیادی وجود ندارد. آقای همتی باید توضیح می‌داد که چقدر از تورم موجود محصول سیاست‌های غلط دولت روحانی و چقدر محصول همان سیاست‌ها در دولت ابراهیم رئیسی است.
با همه احترامی که برای آقای همتی قائل هستم، اظهارات ایشان قرائت یک سویه تاریخ و به نوعی شانه خالی کردن از زیر بار مسوولیت است. بر اساس قرائت همتی، مقصر همه اشتباهات آن دوران، دیگران هستند. همه دروغ گفتند اما او که سکان را در دست داشت و مسیر را اشتباه رفت به خاطر فشار دیگران بود. این سخنان شباهت زیادی به اظهارات اخیر خانم فائقه آتشین دارد که اخیرا در گفت‌وگویی طولانی، دیگران را مقصر ده‌ها خطایی دانست که خودش مرتکب شده بود. خانم گوگوش در گفت‌وگویی طولانی حتی یکی از ده‌ها اشتباه خود را گردن نگرفت و مسبب همه اشتباهات را دیگران اعلام کرد.