سامانه بارشی با نام مانسون دلیل سیلاب تابستانی در کشور معرفی شده
که تاکنون دست‌کم جان 50 نفر را گرفته است

جامعه: 17 استان را سیل گرفته و از روز چهارشنبه 27 نفر جان خود را از دست داده‌اند و تعدادی هم مفقودند که آمار دقیقی از آن‌ها در دست نیست و احتمالا به تعداد جانباختگان اضافه خواهد شد. در این میان 16 محور شریانی و غیرشریانی کشور هم مسدود هستند. در این میان صادق ضیاییان رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا هم گفته فعالیت سامانه موسمی «مانسون» در نیمه‌جنوبی کشور طی چهار روز آینده ادامه خواهد داشت. سازمان مدیریت بحران کشور از مردم خواست به هیچ وجه به رودخانه‌ها و اطراف دره‌ها و محل‌های خطرناک نزدیک نشوند. در حال حاضر توده‌های بارشی مختلفی ایران را در بر گرفته است. اما از هفته پیش که سیل استهبان در استان فارس مردم و مسئولان را غافلگیر کرد ماجرای بارش‌های شدید و سیلاب ادامه‌دار شده و تمامی ندارد و پس از گذشت حدود یک هفته از سیل استهبان گفته می‌شود که سامانه بارشی با نام مانسون دلیل رخداد سیلاب تابستانی در ایران و البته کشورهای همسایه شده است، موضوعی که حتما از سوی سازمان هواشناسی قابل پیش‌بینی بوده اما در اطلاع‌رسانی و هشدار آن به مردم کوتاهی یا با ضعف عمل شده است.

هشدار استهبان
سیل در ایران، پنجشنبه 30 تیر با طغیان رودخانه‌ای در استهبان شروع شد و 32 کشته برجای گذاشت. دلیل تعداد بالای قربانیان این بلای طبیعی هم غافلگیری مسئولان عنوان شد که درباره چنین رخدادی هشدارهای لازم را به مردم نداده بودند و افرادی که روز تعطیل خود را به طبیعت رفته و در بستر خشک رودخانه اتراق کرده بودند ناگهان با طغیان رود غافلگیر شده و جان خود را از دست دادند. فرماندار استهبان گفته بود که اداره کل هواشناسی هشدارهای لازم را در این مورد نداده است.  در ویدئوهایی که از این حادثه منتشر شد مردمی وحشت‌زده دیده می‌شوند که ناگهان سیل به آن‌ها شبیخون می‌زند. عده‌ای می‌گریزند و بعضی‌ها را هم آب با خود می‌برد. در این میان خودروهایی که در آب شناور هستند قدرت سیلاب را بیش از هر هشداری نشان می‌دهند.

45 فوتی در سه استان
فقط دو وز پس از سیل استهبان نوبت به استان هرمزگان، سیستان و بلوچستان و کرمان رسید و بعد هم امامزاده داوود در تهران؛ جاری شدن سیل در این منطقه 8 قربانی برجای گذاشته است. بنابراین با احتساب پنج نفری که در سیستان و بلوچستان و 32 نفری که در استهبان جان خود را از دست داده‌اند، طی یک هفته فقط در 3 استان دست‌کم 45 نفر جان خود را به دلیل جاری شدن سیل از دست داده‌اند. 

در این میان اما سیل علاوه بر قربانیانی که بر جای می‌گذارد جریان عادی شهرها را هم مختل می‌کند، مثلا دیروز متروی شیراز از ساعت 14 تعطیل شد، زیرا احتمال آبگرفتگی مترو و خطرات احتمالی آن وجود داشت. همچنین ستاد مدیریت بحران شهر شیراز از مردم خواسته در خانه بمانند. 

در شهر دماوند هم 14 خودرو را آب با خود برد و یک نفر هم جان خود را از دست داد.
در فیروزکوه اما تعداد فوتی‌ها به 10 نفر رسید. محسن منصوری، استاندار تهران در همین مورد گفت: «در فیروزکوه تخریب راه‌های بین روستایی بسیا زیاد بوده است.» 

البته در فیروزکوه و روستاهای اطراف آن امدارسانی بسیار کند انجام شد که منصوری در توضیح این اتفاق گفته: «علت تاخیر در امدادرسانی در این مناطق بسته شدن راه‌های دسترسی و ترافیک جاده‌ای بود.»  در یزد هم یک نفر جان خود را از دست داد و رئیس پلیس راهور استان یزد از مسدود شدن خروجی شهر یزد به سمت شهرهای تفت و مهریز خبر داد. همچنین همه زیرگذرهای شهر یزد به دلیل آب‌گرفتگی مسدود شدند و بافت تاریخی یزد و برخی روستاهای اطراف این شهر هم تخلیه شدند.  در امامزاده داوود اما تراژدی ادامه دارد و هنوز هیچ نشانی از 19 نفر مفقودی در این منطقه نیست.  اما برهمین اساس متروی اصفهان هم دیروز تعطیل شد تا از بروز خطرات احتمالی پیشگیری شود.  خسارت‌ها اما به طور کلی هنوز محاسبه و اعلام نشده‌اند و با این حال مدیرکل راهداری و مدیریت بحران سازمان راهداری گفته که 350 میلیارد تومان به راه‌های استان سیستان و بلوچستان خسارت وارد شده است.
بهرامی‌نیا همچنین گفته که در سه استان سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان یک هزار و 405 کیلومتر راه و 500 ابنیه آسیب دیده‌اند.  او همچنین گفته که 33 راه روستایی در این استان‌ها مسدود هستند.بارش‌های شدید باران در دیگر استان‌های ایران هم مشکلات و خسارت‌های فراوانی را به بار آورده است. عباس شرفی، مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان هرمزگان با اشاره به اینکه در پی بارندگی‌های روزهای اخیر بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان به راه‌های ارتباطی این استان خسارت وارده شده تاکید کرد که چندین جاده از جمله راه اصلی بندر خمیر به بندر لنگه بر اثر طغیان رودخانه و همچنین جاده جاسک به بشاگرد مسدود شده است.

سیل تابستانی چرا؟
گفته می‌شود که در جاری شدن سیل عوامل متعددی تاثیر دارند اما تغییرات اقلیمی باعث شده تا احتمال بارندگی‌های شدید بیشتر شود.  آب و هوای گرم هم رطوبت بیشتری در خود نگه می‌دارد و سبب طوفان‌های شدیدتر می‌شود.  بنابراین با توجه به گرمای کم‌سابقه تابستان امسال در کشور احتمال رخ دادن چنین سیلاب‌هایی دور از ذهن نبود و برای کارشناسان هواشناسی و محیط زیست قابل پیش‌بینی بود.  در این میان گفته می‌شود که از بین پرخسارت‌ترین بلایای طبیعی رخ‌داده در خاورمیانه، 5 واقعه مربوط به ایران و یک واقعه نیز سه کشور دیگر را همراه با ایران درگیر کرده است. بیشترین وقایع زلزله در 30 سال گذشته در 3 کشور چین، اندونزی و ایران به ترتیب با سهم 16، 9 و 8 درصدی رخ داده است. ایران در حدود 3 درصد از تولید ناخالص داخلی کشور در سال‌های 1990 تا 2018 خسارت وارد شده است.

خاورمیانه درگیر سیل 
اما این بارش‌ها فقط مختص به ایران نبود و در کشورهای همسایه سامانه‌ای که با نام مانسون شناخته می‌شود قربانیان و خسارات فراوانی برجای گذاشته است.
اخیراً عربستان سعودی، امارات و تعدادی دیگر از کشورهای حوزه خلیج‌فارس نیز چنین مشکلاتی داشتند. یک شهر عربستان دچار این بارش‌های ناگهانی قرار گرفت. در امارات نیز نواحی شرقی کشور با بارش‌های شدید روبه‌رو شد. در یمن بر اثر بارندگی شدید همراه با وزش باد خسارات جانی و مادی زیادی به وجود آمد که تاکنون 34 کشته و زخمی به جا گذاشته است. در عمان نیز ولایت رستاق شاهد بارش باران‌های شدیدی بود که خسارات زیادی به بار آورد. در کویت، رسانه‌های محلی گزارش دادند دولت این کشور به مردم هشدار داده است که منتظر بارش باران شدید در برخی از مناطق باشند.  در قطر، از روز پنجشنبه بارندگی‌های شدید در بیشتر مناطق این کشور آغاز شد و تا پایان هفته ادامه داشت. امدادگران جنوب پاکستان نیز به سختی تلاش کردند تا به هزاران خانواده‌ای که به علت سیل در روستاهایشان گیر افتاده بودند، کمک کنند. این شدیدترین بارش باران بود که در این کشور ثبت شده است و نگرانی‌ها را در مورد تغییرات آب و هوایی افزایش داده است. باران‌های موسمی و سیل چند روزی است که شهر کراچی، پرجمعیت‌ترین شهر جنوبی پاکستان را درنوردیده است. خیابان‌ها را سیل فراگرفته و جاده‌ها را مسدود کرده و میلیون‌ها نفر را مجبور به ترک خانه‌های خود کرده است.