عادل آذر چهره پژوهشی و آماری دولت‌های مختلف در اثر عارضه قلبی درگذشت

آخرین ساعات روز جمعه رسانه‌ها خبر دادند که عادل آذر، مشاور رئیس‌جمهور و رئیس مؤسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی وابسته به نهاد ریاست‌جمهوری اسلامی ایران در دولت سیزدهم دچار عارضه قلبی شد و دار فانی را وداع گفت. وی در کارنامه تحصیلی‌اش، کارشناسی مدیریت صنعتی از دانشگاه علامه طباطبایی، کارشناسی ارشد مدیریت از دانشگاه تربیت مدرس و دکترای مدیریت از دانشگاه تهران را دارا بود. وی همچنین عضو گروه مدیریت سیستم‌ها در دانشگاه امام صادق(ع) و استاد دانشگاه تربیت مدرس بود. کارنامه سیاسی و اجرایی اما علاوه بر یک دوره - دوره هفتم- نمایندگی از محل زادگاه خود یعنی دهلران مملو است از پست‌هایی در ارتباط با کارهای آماری و نظارت بر حسن اجرای قوانین و امور؛ ریاست مرکز آمار ایران در فاصله سال‌های ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۵، رئیس دیوان محاسبات کشور از تیر ۱۳۹۵ تا مرداد ۱۳۹۹ و در دولت فعلی نیز رئیس مؤسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی وابسته به نهاد ریاست‌جمهوری.

روحیه عادل آذر سیاسی نبود اما همواره درباره نزدیکی سیاسی وی با محسن رضایی صحبت‌هایی می‌شد و حضورش در یک دوره انتخابات در ستاد محسن رضایی هم موید همین نزدیکی بود. عموما به دنبال کارهای پژوهشی و نظارتی در حوزه اقتصاد و آماری بود. در دوره نمایندگی مجلس هفتم، در شرایطی که همه مجلس یکصدا از محمود احمدی‌نژاد حمایت می‌کردند او اگرچه منتقد پررنگی نبود اما مدافع وی نیز شناخته می‌شد و حتی یک‌بار در یک مصاحبه در ارتباط با نمره به دولت محمود احمدی‌نژاد حوزه‌های مختلف را تفکیک کرد و با دادن نمره بالا در حوزه سیاست خارجی نمره اقتصاد دولت را زیر 10 اعلام کرد. با این وجود بعد از سال 88 احمدی‌نژاد برای ریاست مرکز آمار به سراغ وی رفت.

آذر پس از دولت احمدی‌نژاد با دولت حسن روحانی هم ادامه کار داد اما مدتی بعد به ریاست دیوان محاسبات رسید. در دوران ریاست بر این دیوان چند بار مواجهه‌های رسانه‌ای بزرگ با برخی چهره‌های دیگر داشت.
بار نخست با محمدباقر نوبخت رئیس سابق خود درباره گزارش تفریغ بودجه، گزارش دیوان محاسبات در سال 1399 از حساب و کتاب بودجه سال 97 و طرح این‌که در تخصیص ارز 4 هزار و 200 تومانی تخلف روی داده است، در آن زمان با بازتاب‌های زیادی همراه شد، به خصوص طرح این مساله که بر اساس رسیدگی‌ها «اشخاص حقیقی و حقوقی هستند که ارز ۴۲۰۰ تومانی را گرفته اما وارداتی نداشته‌اند» اگرچه دولت وقت گزارش دیوان محاسبات درباره ارز را غلط خواند.

بار دوم با ولی‌الله سیف در خصوص سیاست ارزی، سیف ادعای‌های او در یک برنامه تلویزیونی را محکم پاسخ داد و این پاسخ آذر آرام را برآشفت و آخرین مواجهه با میعاد صالحی جوان جویای نام در سازمان بازنشستگی بود. او پس از برکناری از سازمان بازنشستگی افشاگری‌های زیادی کرد که یکی از آنها علیه آذر بود. البته آذر ادعاهای او را رد کرد. آذر در انتخابات 1400 ریاست‌جمهوری گزینه نهایی ریاست ستاد علی لاریجانی بود و در صورت تایید صلاحیت رسما کار خود را آغاز می‌کرد، اما وقتی لاریجانی ردصلاحیت شد او در ستاد دیگر نامزدها علنی فعالیت نکرد. با استقرار دولت سیزدهم به موسسه نیاوران رفت و جایگزین محمد نهاوندیان شد؛ موسسه‌ای که قرار بود اتاق فکر دولت باشد و عادل آذر فکرهای زیادی برای آن داشت اما گویا زمان، این فرصت را نداد.