در یک ساعت پایانی چه اتفاقاتی رخ داد؟

نسرین خدادادی، خبرنگار سازندگی_دیروز برای بازار سهام روز عجیبی بود، شاخص‌ها که روز خود را برای رشد آغاز کرده ‌بودند، همزمان با شدت گرفتن عرضه سهام، رو به سقوط رفتند. تپیکس نیز در نیمه ابتدایی مبادلات دیروز حدود 0.5 درصد پیشروی کرد اما همین ‌که نماد «شبریز» بازگشایی شد، شاخص 2139 واحد جان خود را از دست داد. به این ترتیب شاخص کل بورس با کاهش 2 هزار و 795 واحدی نسبت به روز چهارشنبه به رقم یک میلیون و 440 هزار و 917 واحد رسید. شاخص هم وزن بورس نیز با ریزش 2 هزار و 249 واحدی در سطح 387 هزار و 218 واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس(آیفکس) 19 واحد بالا آمد و در سطح 18 هزار و 881 واحد قرار گرفت.
دیروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 10 هزار و 889 میلیارد تومان افزایش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 6 هزار و 712 میلیارد تومان بود که 62 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد. دیروز ارزش معاملات خرد سهام با افزایش 16 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 2 هزار و 351 میلیارد تومان رسید.

بورس تهران دیروز درحالی بازدهی منفی ۰.۲ درصد را به پایان رساند که در نیمه نخست معاملات، شاخص کل بورس نزدیک به ۰.۴ درصد رشد کرده بود اما فشار عرضه‌ها اجازه ادامه روند صعودی را به بازار نداد و تابلوی سرخ‌رنگی را در انتهای بازار به نمایش گذاشت. از سمت دیگر شاخص هم‌وزن شرایط سخت‌تری را نیز دنبال کرد و در نهایت ۰.۵۸ درصد از ارتفاع خود را از دست داد. خبر اقدامات بانک مرکزی برای کاهش نرخ بهره بین‌ بانکی، روند صعودی بازارهای جهانی و انتشار گزارش‌های ماهانه شرکت‌ها باعث شده بود که انتظارات برای ثبت یک روز مثبت تقویت شود اما بورس تهران نشان داد که از مشکلات عدیده‌ای رنج می‌برد که اجازه شروع روند صعودی به آن را نمی‌دهند.

دیروز همچنین نمادهای «شبریز»، «خودرو» و «شبندر» بیشترین تأثیر را در افت شاخص کل بورس داشتند و نمادهای «فملی»، «فولاد» و «شپدیس» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند. در فرابورس نیز نمادهای «شراز»، «زاگرس» و «آریا» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «شاوان»، «کگهر» و «تجلی» بیشترین تأثیر کاهشی را بر شاخص داشتند. در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس، خگستر صدرنشین است و نوری و شستا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز دی، شراز و فرابورس پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند. ارزش معاملات خرد سهام نیز همچنان در سطحی پایین‌تر از دو هزار میلیارد تومان قرار دارد. به طوری که در طول این روز معاملات بورس تهران در بین سرمایه‌گذاران حقیقی ارزشی بیش از 1500 میلیارد تومان نداشت.

از طرفی با پایداری روند خروج پول از بازار سرمایه، بورس روز گذشته نیز خروج 234 میلیارد تومانی پول سهامداران خرد را شاهد بود. در این روز کاهش نسبی قیمت‌ها در نمادهایی همچون «شبریز»، «خودرو» و «شبندر» بیش از هر چیز توانست بر جهت‌گیری نماگر یاد شده موثر باشد. در مقابل افزایش نسبی قیمت‌ها در نمادهایی همچون «فملی»، «فولاد» و «شپدیس» مانع از افت بیشتر شاخص کل شد. با این حال همانطور که اشاره شد، برآیند دادوستدهای میان خریداران و فروشندگان به حدی نبود که جهتی مشخص به شاخص کل بدهد و روند بازار را مشخص کند.(اقتصاد نیوز)

در چنین شرایطی فارغ از متغیرهای کلان تاثیرگذار بر بازار سرمایه، تصمیمات ضدونقیض سیاست‌گذاران به ویژه جدال میان وزارت صمت و سازمان بورس روند کوتاه‌مدت بازار را نوسانی کرده است. اختلاف نظر میان سازمان بورس و وزارت صنعت، معدن و تجارت در حالی ادامه دارد که همچنان بر سر میزان عرضه خودرو در بورس کالا اختلاف نظر جدی دارند و پس از گذشت ماه‌ها از شروع این سلسله تصمیمات هنوز بهبودی در روند تصمیم‌گیری صورت نگرفته و به تصمیمی جامع دست نیافته‌اند.(بورسان)

در هفته گذشته یکی از اتفاقاتی که از آن به عنوان اصلی‌ترین دلیل ریزش بورس یاد می‌شد، افزایش شدید نرخ بهره بین بانکی به بالای ۲۱.۳ درصد بود که نگرانی‌ها بابت احتمال حرکت بانک مرکزی به سمت سیاست‌های انقباضی را افزایش داده بود. پس از این اتفاق اما جلسه‌ای بین ریاست سازمان بورس و بانک مرکزی برگزار شد که طبق آن مقرر شد تا نرخ سود شبانه به مرور تا حوالی ۲۰.۵ درصد کاهش یابد به همین دلیل تمام نگاه‌ها به تصمیم‌ جدید سیستم بانکی و اعلام نرخ جدید دوخته شده بود.