احمد توکلی در نامه‌ای به ابراهیم رئیسی مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره کنکور را عامل بر باد رفتن تمام مبارزات ضدفقر خواند

احمد توکلی رئیس هیات‌مدیره دیده‌بان شفافیت و عدالت با ارسال نامه‌ای به رئیس‌جمهور نسبت به ابلاغ مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی انتقاد کرد و آن را خلاف عدالت و مطلوب اقشار خاصی از جامعه و بستر مفسده‌های دیگر برشمرد و گفته است که این وضعیت، «تمام مبارزات ضد فقر» را در کشور به باد می‌دهد.
بیست‌وپنجم تیرماه سال جاری، سیدابراهیم رئیسی مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره حذف کنکور را ابلاغ کرد. مصوبه‌ای که در ظاهر مطالبه چندساله مجلس مبنی بر «حذف کنکور» را محقق می‌کرد در واقع اما حذف کنکور به بهای تسلط مافیای دیگری بر عرصه آموزش محقق شد.

براساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی؛ سوابق تحصیلی در کنکور سال ۱۴۰۲ به صورت قطعی اعمال خواهد شد. بر این اساس سهم آزمون اختصاصی در تعیین قبولی دانشگاه، فقط۴۰ درصد و سهم سابقه تحصیلی دانش‌آموز ۶۰ درصد تعیین شده که به مرور این سهم به صددرصد افزایش پیدا می‌کند. از ابتدای امر نمایندگان مجلس با این مصوبه مخالفت کردند اما این مخالفت تاثیری در ابلاغ آن نداشت. احمد نادری نیز در این‌باره به رئیس‌جمهور نامه نوشت و در گفت‌وگویی نیز اعلام کرد که آنچه تحت عنوان مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص کنکور، مطرح شده است نه‌تنها وجاهت قانونی ندارد بلکه خیانت بزرگی به نظام جمهوری اسلامی است، چراکه شعار برابری و عدالت بین اقشار جامعه را به صراحت نقض می‌کند و نابودی صددرصدی سیستم آموزش کشور در آینده نزدیک را به همراه دارد .

حالا این مصوبه حتی صدای احمد توکلی که این روزها در قیاس با گذشته بسیار ساکت است را درآورده و به رئیسی نامه نوشته است. توکلی در این نامه «نهادینه شدن شکاف طبقاتی توسط نظام آموزشی»، «تناقض این مصوبه با سند عالی تحول بنیادین آموزش و پرورش»، «بی‌اهمیت شدن زبان و ادبیات فارسی، زبان قرآن، معارف اسلامی و زبان خارجه»، «چندین برابر شدن منافع موسسات کنکوری و آموزشی که به مافیای کنکور معروف شدند»، «فعال شدن شبکه‌های فروش سوالات و پاسخ سوالات در امتحانات نهایی که منجر به التهاباتی در جامعه می‌شود» و «بلاتکلیفی صدها هزار داوطلب که دیپلمه سال‌های قبل هستند یا قصد تغییر رشته دارند» را از معایب این مصوبه خوانده است.
رئیس هیات مدیره دیده‌بان شفافیت اقتصاد توسعه را مهمترین ابزار برای حذف فقر و کاهش نابرابری را، بهبود تعلیم و یکسان‌سازی امکانات آموزشی برای همه مردم می‌داند و می‌گوید که این مصوبه درست عکس این هدف را محقق می‌کند و چرخه پلید «افزایش فقر، کاهش امکانات آموزشی، افزایش فقر» را در پی دارد.»

وی در انتهای این نامه خطاب به رئیسی نوشته است که آن ۱۳۴ نفری که به واسطه مفسده ضمیمه‌شده به رانت پدر و مادرشان به رشته‌های خاص امثال رشته پزشکی منتقل شدند یا دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی که به واسطه رانتی که لباس قانون بر تنش کرده‌اند دختر و پسرشان را به دانشگاه تهران منتقل می‌کند مصداقی از تفکرات پشت این مصوبه است. البته که تمامی حامیان این مصوبه منفعت‌طلب نیستند اما منفعت‌طلبان موثر برای اجرای این مصوبه نیز کم نیستند.