آیا وزیر ارتباطات در پی کند کردن اینترنت است؟

شبکه اینترنت و موبایل دیروز دچار اختلال شد. شبکه اینترنت همراه و ثابت چندین شرکت دیروز با اختلال روبه‌رو و در بعضی نقاط قطع شد. شبکه تلفن همراه نیز برای بعضی از کاربران در برخی از مناطق تهران از دسترس خارج شده و علی‌رغم نمایش آنتن، امکان برقراری تماس وجود ندارد. اما ماجرای اینترنت و قطع و وصلی‌های آن به چالشی در حوزه فضای مجازی تبدیل شده است؛ چالشی که وزارت ارتباطات به آن پاسخ روشنی نمی‌دهد و به نظر می‌رسد با توجه به اظهارات ضدونقیض در این مورد وزارت ارتباطات تمایلی به شفافیت ندارد.  هفته پیش اینترنت در تهران قطع شد و عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات درباره آن در اینستاگرام خود نوشت: «به دلیل قدیمی بودن و فرسودگی کابل‌های برق داخلی مرکز مخابراتی انقلاب، ارتباطات اینترنتیِ تعدادی از مشترکین اینترنت ثابت در شهر تهران دچار اختلال و در برخی نقاط قطع شد.»  در این میان چهار روز پیش باز هم اینترنت در برخی مناطق تهران و تعدادی از شهرهای کشور دچار اختلال و قطعی شد.
اختلال در اینترنت از روز پنجشنبه آغاز شده و از بامداد جمعه هفتم مرداد افزایش یافت.  کاربران زیادی در رسانه‌های اجتماعی نیز از افت کیفیت و سرعت دسترسی به اینترنت خبر دادند. برخی از کاربران نوشته‌اند تنها وب‌سایت‌های داخلی و گوگل قابل دسترسی هستند. این اتفاق در حالی رخ داده که در ماه‌های گذشته برخی رسانه‌ها از اجرای بی‌سروصدای طرح محدود کردن بیشتر اینترنت موسوم به طرح صیانت خبر داده‌اند.
در این طرح پهنای باند شبکه برای سایت‌های خارجی به حدی کاهش پیدا می‌کند که امکان دسترسی به آنها وجود ندارد. البته این اتفاق دور از ذهن نیست و قطعی‌های گاه و بی‌گاه اینترنت در روزها و ماه‌های گذشته این موضوع را تایید می‌کند برهمین اساس هم روز سوم مرداد کل اینترنت کشور برای دقایقی قطع شد.  با این حال عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، روز چهارم مرداد دلیل این اختلال را قدیمی بودن و فرسودگی کابل‌های برق داخلی مرکز مخابراتی انقلاب، ذکر کرد. اما شرکت برق تهران گزارش‌ها درباره ارتباط اختلال در اینترنت کشور با قطعی برق را رد و اعلام کرده بود که هیچ‌گونه اختلالی در تامین برق شرکت ارتباطات زیرساخت رخ نداده است. اما دیروز علاوه بر قطعی اینترنت در بعضی مناطق و اپراتورهای تلفن‌های همراه هم از دسترس خارج شد.  با این حال وزیر ارتباطات تمایلی به شفافیت در این مورد ندارد و به‌رغم قطعی‌های عجیب اینترنت و حالا تلفن همراه سکوت اختیار کرده است.