دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی می‌گوید آیت‌الله هاشمی در دولت دوم سازندگی نمی‌توانست تصمیم بگیرد چراکه مجلس چهارم مقابل او قیام کرده بود

سیدحسین مرعشی نائب رئیس جبهه اصلاحات ایران و دبیرکل حزب کارگزاران اخیرا در گفت‌و‌گو با خبرگزاری فارس گفته بود که «از دولت دوم آقای هاشمی دفاع نمی‌کند». حالا، روز گذشته با انتشار بخش دوم این گفت‌وگو، مرعشی در توضیح علت این موضع‌گیری می‌گوید که «هاشمی نمی‌توانست در دولت دوم تصمیم بگیرد» و «مجلس چهارم مقابل آقای هاشمی قیام کرده بود». وی دولت هاشمی را «دولت جامع، کاملاً تکنوکرات و دارای بهترین ظرفیت‌های جمهوری اسلامی» توصیف و تصریح کرده که «آقای هاشمی همه بزرگان ایران را بدون توجه به روابط سیاسی‌شان دور هم جمع کرد. جمع را نگاه می‌کردید، نصف اصولگرا و نصف اصلاح‌طلب؛ روحانی مثل مصدق غد بود؛ نصف چپ و نصف راست ولی دولت دوم نسبت به دولت اول افت کرد».

مرعشی در بخش دیگری از این گفت‌وگو روایت می‌کند که قبل از دولت هاشمی رشد اقتصادی کشور منهای 2 و منهای 3 بود، در برنامه اول 7.6 درصد رشد اقتصادی داشتیم. در دولت اول خاتمی رشد اقتصادی از 1.5 درصد به 5.3 درصد رسید. روحانی در دولت اول یک کار مهم به نام برجام برای ایران صورت داد. وی در ادامه گفت‌وگو می‌گوید که «غدبازی‌های روحانی؛ مثل مصدق کار دست کشور داد» و تاکید می‌کند که اگر جای روحانی بودم قبل از روی کار آمدن ترامپ راهی برای گفت‌و‌گو با او پیدا می‌کردم. دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی همچنین گفته است که «بعد از خروج از برجام مطلقاً موافق هیچ گفت‌وگویی با آمریکایی‌ها نبودم. اما قبل از خروج ترامپ از برجام اگر می‌توانستیم پیشگیری کنیم باید این کار را می‌کردیم».

ارز 4200 تومانی دست در سوراخ زنبور کردن بود اما چاره‌ای نبود!
مرعشی همچنین می‌گوید که اینکه روحانی توانست با تورم 40 درصد ایران را کنترل کند کار بزرگی بود و در این‌باره توضیح می‌دهد:«این تجربه نبود، فشار حداکثری برای ایران خیلی ضرر داشت. این‌که آقای روحانی با این فشار حداکثری توانست با 40 درصد تورم ایران را کنترل کند، کار بزرگی بود و نقش مهم هم ارز 4200 تومانی بود که به اشتباه دست در سوراخ زنبور کردند.» وی در قبال اصرار خبرنگار خبرگزاری فارس درباره رانت‌زا بودن ارز ترجیحی خطاب به این خبرگزاری می‌گوید:«‌از بازرسی کل کشور و رئیس قوه قضائیه بپرسید مجموع پرونده‌هایی که بابت فساد و تخلف در ارز 4200 تومانی در 4 سال گذشته اتفاق افتاده، چقدر است؟»

آقای رئیسی تنها مانده است
سیدحسین مرعشی در بخش دیگری از این گفت‌وگو می‌گوید که رئیسی تنها مانده، به وی کمک نمی‌شود و شورای امنیت باید بیشتر کمک کند. وی درباره مذاکرات هسته‌ای نیز می‌گوید که سطح مذاکرات را هم باید به وزارت خارجه بکشانند، از FATF مهلت یک‌ساله بگیرند تا روابط بانکی ایران به هم نخورد. باید منابع به کشور بیاید و نفت به تولید حداکثری برسد. اقتصاد آرام که شد بعداً می‌توان اصلاح ساختاری انجام داد.

دیدار خاتمی، روحانی و سیدحسن خمینی جنبه آخوندی دارد نه سیاسی!
دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی ایران در بخش دیگری از این گفت‌وگو در پاسخ به سوالی درباره دیدار خاتمی، روحانی و سیدحسن خمینی این بزرگان هر دو الی سه ماه یکبار همدیگر را می‌بینند. بیشتر جنبه گعده آخوندی دارد تا اینکه حرف سیاسی در آن مطرح شود. در مورد آب و هوا، قند خون و اینها صحبت می‌کنند.

کارگزاران سازندگی؛ مدافع و حامی جمهوری اسلامی 
مرعشی در پاسخ به سوالی در این گفت‌وگو بر این مبنا که «برآیندی که آقای روحانی در دولت داشت، مردم را نسبت به حضور در انتخابات سرخورده کرد» این ادعا را رد کرده و تاکید می‌کند که «یک عده از دوستان کج‌سلیقه در نهادهای موثر نظام توانستند به مردم بفهمانند که چه شما رأی بدهید و چه ندهید، فرقی نمی‌کند و ما هستیم. البته از زمانی که دوستان آقای خاتمی گفتند که رئیس‌جمهور تدارکچی است، اقدامات آقای روحانی و اقدامات دوستان در نهادهای حاکمیتی همه دست به دست هم داد تا امروز مردم نسبت به نتیجه انتخابات دچار تردید شوند. اکثر مردم می‌گویند که چه برویم و چه نرویم فرقی نمی‌کند.»

دبیرکل حزب کارگزاران همچنین می‌گوید که این حزب روی دو مسئله «دفاع از جمهوری اسلامی و حفظ جمهوری اسلامی» تاکید دارد و با هر نوع اقداماتی که با اسم براندازی یا انقلاب یا ... باشد به شدت مخالف است. مرعشی همچنین در بخش انتهایی این گفت‌وگو می‌گوید که هیچ اصلاحاتی بدون جامعه مفهومی ندارد و گاهی بعضی از دوستان شعارهایی درست می‌کنند و یک مدت با آن بازی می‌کنند. فکر می‌کنم فراتر از جبهه اصلاحات، جمهوری اسلامی نیاز به یک برنامه اصلاحات واقعی دارد تا کسی در ایران طمع نکند.

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو در بحثی درباره پایان مفاهیم اصلاح‌طلبی و اصولگرایی نیز می‌گوید که هیچ چیز در سیاست تمام نمی‌شود و توضیح می‌دهد که سه فرض می‌توان در نظر گرفت. یک: اصلاح‌طلب، اصول‌گرا؛ دو: اصلاح‌طلبان میانه، انقلابیون جدید و سه: اصلاح‌طلبان، اعتدالیون حول و حوش آقای روحانی و اصول‌گرایان مثل ناطق نوری، لاریجانی و باهنر و... و پایداری یا انقلابی. حداکثر چهار جناح قابل رصد است که می‌توان آنها را شناسایی کرد که فکت‌های آنها قابل بررسی است. هر کدام از این جناح‌ها باید یک مرکزیت داشته باشند. شورای راهبردی، شورای رهبری یا هیئت عالی و... داشته باشند که پاسخگوی نظام باشد. در دفاع از کلیت جمهوری اسلامی، استقلال ایران، رهبری، سیاست‌های کلان پاسخگوی رهبری و مسئولان نظام باشند. در مقابل باید بتوانند جناح خودشان را آرایش بدهند. مثلاً آقای جنتی نباید بگوید که آقای مرعشی خوب نیست و باهنر خوب است و باهنر خوب نیست و آقاتهرانی خوب است. نایب رئیس جبهه اصلاحات ایران همچنین در بخش پایانی این گفت‌وگو درباره رویکردهای این تشکل اصلاح‌طلب می‌گوید که درون جبهه اصلاحات همگی مدافع ساختار فعلی و دفاع از نظام جمهوری اسلامی ایران هستیم و ممکن است خارج از این ساختارها حرف‌های دیگری زده شود، ولی در داخل همه مدافع هستند.