زلزله در افغانستان باعث مرگ بیش از 1000 نفر و زخمی شدن حداقل 600 نفر شد


رهبر طالبان از جامعه جهانی درخواست کمک کردمی‌گویند بدبختی که به خانه‌ای وارد شود سخت بیرون می‌رود. درد پشت درد می‌آفریند و بحران از پی بحران. غم از پس غم می‌آید و زخم با زخم جدید تازه می‌شود. زلزله‌ مرگبار پرقدرتی که دیروز در افغانستان آمد، چنین است، مرگ بیش از 1000 نفر و زخمی شدن بیش از 600 نفر درد تازه‌ای بر پیکر همسایه شرقی ایران گذاشت. زلزله 1/6 ریشتری ولایت پکتیها از عجیب‌ترین زلزله‌های دوران اخیر بود؛ چراکه بسیاری از خانه‌ها در جوار کوه بودند و با لرزیدن زمین، کوه نیز لرزید و سنگ‌ها از آسمان باریدند. زمین‌لرزه نیز مردم این دیار  را به کام مرگ فرستاد.  تصور چنین وضعیتی، بسان وضعیت آخرالزمانی است. هم سنگ از آسمان می‌بارد و هم زمین به شدت می‌لرزد. بی‌دلیل نیست که چند ساعت پس از زلزله و در برآوردهای اولیه آمار مرگ‌ها به بالای هزار نفر می‌رسد و مجروحان حداقل 600 نفر برآورد می‌شوند. افغانستانی که تازه حکومت آن تغییر کرده و طالبان تندروی بی‌تجربه را به عنوان حاکم تجربه می‌کند بعید است بتواند این زخم را به زودی ترمیم کند. این چنین است که مردم آن دیار نه‌تنها از دست حکمرانان خود که از بلایای طبیعی نیز در امان نیستند. تو گویی این یک داستان آشنا است که از قدیم به امروز رسیده است. بنابر اخبار رسمی، رهبر طالبان از جامعه جهانی کمک خواسته است. البته که باید کمک بخواهد زیرا مگر آنها می‌توانند از پس از این زخم و درد برآیند و آیا تجربه‌ رویارویی با چنین وضعیتی را دارند؟
بنابر خبرهای رسمی مولوی شرف‌الدین مسلم معاون وزارت دولت طالبان در امور رسیدگی به حوادث طبیعی خبر داد که تعداد جان‌باختگان زلزله بامداد امروز (چهارشنبه یک تیر) تاکنون دستکم به بیش از 1000 نفر رسیده است. این مقام طالبان در نشست خبری گفت بیش از 600 نفر دیگر نیز مجروح شده‌اند. برهمین اساس مقامات محلی به خبرگزاری دولتی «باختر» گفتند که اگر دولت مرکزی کمک‌های اضطراری ارائه نکند، احتمال افزایش تلفات وجود دارد. عبدالواحد ریان، رئیس خبرگزاری باختر نیز در توئیتی از شتافتن نیروی هوایی، آمبولانس، تیم‌های نجات، نیروهای امنیتی و مردم محلی برای کمک به افراد زیر آوار مانده خبر می‌دهد. منابع محلی می‌گویند که خسارات ناشی از این زلزله ویرانگر در مناطق دورافتاده و فقیرنشین به‌طور ویژه شدیدتر بوده است و خانه‌های گلی مردم ویران شده و در برخی مناطق نیز خانه‌های مردم در حاشیه کو‌ه‌ها بر اثر ریزش کوه تخریب شده است. همچنین عبدالغنی برادر، رئیس کمیسیون رسیدگی به حوادث طبیعی افغانستان نیز در جلسه‌ای فوری به ادارات دستور داده است تا نهادهای ذیربط با استفاده از تمامی امکانات هرچه زودتر به کمک آسیب‌دیدگان بشتابند. مولوی هبت‌الله آخوندزاده، رهبر طالبان در پیامی ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های آسیب‌دیده از نهادهای بین‌المللی خواست تا به بستگان قربانیان این رویداد طبیعی کمک کنند. ملامحمد حسن آخوند، نخست‌وزیر کابینه طالبان، نیز با صدور دستور تخصیص ۱ میلیارد افغانی برای رسیدگی به امور زلزله‌زدگان، خواستار انتقال مواد غذایی، البسه و ادویه به محلات زلزله‌زده با استفاده از حمل و نقل هوایی و زمینی شد.

بر همین اساس، وزارت دفاع ملی طالبان از اعزام ۷ بالگرد حامل تیم‌های امدادی برای انتقال زخمی‌ها به بیمارستان و رسیدگی به آسیب‌دیدگان زلزله بامداد چهارشنبه در جنوب افغانستان خبر داد.
اما در حالی که مولوی شرف‌الدین مسلم، معین وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث غیرمترقبه افغانستان ظهر چهارشنبه در یک نشست خبری تعداد جانباختگان این زلزله را بیش از 1000 نفر و شمار مجروحان را 600 نفر اعلام کرده بود، رئیس اطلاعات و فرهنگ ولایت پکتیکا بعدازظهر چهارشنبه به آژانس خبری باختر گفت که تنها در شهرستان‌های (ولسوالی‌های) گیان و برمل این ولایت بیش از هزار تن جان باختند و افزون بر هزار و ۵۰۰ نفر نیز مجروح شده‌اند.
بنابر اعلام مقامات افغانستان در پی وقوع زمین لرزه‌ای به بزرگی ۶.۱ ریشتر تاکنون بیش از ۶۰۰ نفر مصدوم شده و از آنجایی‌که اطلاعات کافی در مورد وضعیت مناطق روستایی دورافتاده در دسترس نیست احتمال افزایش تلفات این حادثه وجود دارد.
تصاویر منتشرشده در رسانه‌های افغانستان حاکی از ویران شدن خانه‌های مسکونی در مناطق زلزله‌زده و جسدهایی است که در میان پتو پوشانده شده‌اند.
یکی از مقامات وزارت کشور افغانستان گفت:‌ «بالگردهای امداد برای کمک به مصدومین و رساندن مواد غذایی و دارویی به مناطق حادثه‌دیده اعزام شده‌اند.»
در پی وقوع زلزله 6 ریشتری بامداد روز چهارشنبه 1 تیر، در افغانستان، سازمان پزشکی قانونی جمهوری اسلامی ایران برای کمک به مردم و پزشکی قانونی این کشور اعلام آمادگی کرد.
براساس اعلام روابط عمومی این سازمان، پزشکی قانونی ایران با ابراز تأسف از این حادثه دردناک و ابراز همدردی با مردم افغانستان، برای یاری رساندن به پزشکی قانونی و مردم این کشور اعلام آمادگی کرد.
گفتنی است که سازمان زمین‌شناسی ایالات متحده اعلام کرد که زلزله‌ای به بزرگی بیش از شش ریشتر بامداد روز چهارشنبه اول تیرماه بخش‌هایی از افغانستان و پاکستان را لرزانده است. این زمین لرزه در ساعت ۱:۲۴ بامداد در حدود ۴۴ کیلومتری شهر خوست در جنوب شرقی افغانستان و در عمق ۵۱ کیلومتری زمین رخ داده است.
به‌گفته ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، قدرت زمین‌لرزه در ولایت پکتیکا بیش از سایر مناطق بوده ولی گزارش‌ها از وارد آمدن خسارات جدی به ولایت خوست و برخی از ولایت‌های همجوار نیز حکایت دارد.  مرکز اروپایی لرزه‌نگاری مدیترانه (EMSC) در توئیتی آورده است که حدود ۱۱۹ میلیون نفر در پاکستان، افغانستان و هند در شعاع ۵۰۰ کیلومتری اطراف کانون زلزله آن را احساس کردند.