وزیر ورزش مخالف حضور زنان در استادیوم‌های ورزشی است

معصومه رضایی، گروه جامعه_ حمید سجادی، وزیر ورزش می‌گوید: «‌نامه اخیر فیفا درباره حضور زنان در ورزشگاه الزام نداشت، بلکه پیرو پیگیری‌های قبلی است.» زنان و موضوع گشت ارشاد و حضور آنان در ورزشگاه‌ها، یکی از مسائلی است که در چند سال گذشته بارها به آنها پرداخته شده اما آنچه تاکنون از این همه گفتن‌ها و نوشتن‌ها نصیب این بخش از جامعه شده، تقریبا هیچ است؛ البته هیچ به‌همراه مقدار فراوانی تناقض‌گویی.
فروردین همین امسال مسابقه فوتبال میان تیم ملی ایران و لبنان به کارزاری عجیب در زمینه حضور زنان در ورزشگاه‌ها تبدیل شد؛ موضوعی که هنوز هم وزیر ورزش درباره آن به‌طور شفاف اظهار‌نظر نمی‌کند.

10 فروردین امسال، سه هزار بلیت برای بازی دو تیم فوتبال ایران و لبنان به زنان فروخته شد اما آن‌ها را به ورزشگاه امام رضای مشهد راه ندادند. تصاویری که از این اتفاق منتشر شد، استفاده از گاز اشک‌آور را نشان می‌داد که شاید برای مقابله با جمعیت سه هزار نفری زنانی که بلیت خریده بودند تا فوتبال تماشا کنند، خشونت محض بود؛ آن‌هم در شرایطی که فدراسیون فوتبال ایران، آذر پارسال به فیفا تعهد داده بود که همه مسابقات تیم ملی فوتبال ایران با حضور تماشاگران زن برگزار شود. بنابراین مقابله برای ورود زنان به ورزشگاه در مسابقه ایران و لبنان، مخالفت با قانون و زیر پا گذاشتن حق زنان تلقی می‌شود. حالا اما دیروز وزیر ورزش درباره نامه فیفا و تعهد فدراسیون فوتبال ایران گفته که در نامه فیفا، الزامی برای ورود زنان به ورزشگاه‌ها قید نشده است.

همچنین او درباره اتفاقاتی که در شهر مشهد برای حضور زنان به ورزشگاه رخ داد، گفته است: «در مشهد هم قرار نبود تماشاچی داشته باشیم. شرایط از نظر زیرساخت فراهم نبود اما از جامعه زنان عذرخواهی می‌کنم که نتوانستیم در مشهد میزبان زنان در ورزشگاه باشیم.»

اما اگرچه سجادی گفته که نبود زیرساخت‌ها، مانع از ورود زنان به ورزشگاه امام رضای مشهد بوده، با این حال سینا کلهر، معاون فرهنگی وزیر ورزش و جوانان همان زمان و در فروردین امسال درباره این مساله گفته بود: «برای ورود زنان به ورزشگاه‌ها، سه شهر از این امر مستثنی و حذف شده‌اند که مشهد از آن جمله است، زیرا شهر مذهبی قواعد خود را دارد.»

البته پس از بازتاب گسترده این اظهارنظر سینا کلهر، او کمی عقب‌نشینی کرد و با رد سخنان پیشین خود گفت: «در سخنرانی انجام‌شده، محوریت تعیین ضوابط ویژه برای سه شهر مذهبی بود. محدودیت و ممنوعیتی وجود ندارد. قصد داریم بدون اینکه هویت فرهنگی و باور‌های مذهبی در شهر‌های مذهبی آسیب ببیند، شاهد حضور بانوان در ورزشگاه باشیم و نگرانی قشر مذهبی را در این رابطه اصلاح کنیم.»

حالا و پس از چندین نامه‎‌ای که فیفا درباره حضور زنان به ورزشگاه‌ها در ایران به فدراسیون فوتبال ایران فرستاده است، این‌بار به حضور زنان در لیگ داخلی تاکید شده است؛ نامه‌ای که سجادی می‌گوید الزامی در آن نیست و همین جمله بیانگر این موضوع است که زنان منتظر ورود به ورزشگاه‌ها در بازی‌‌های داخلی نباشند.
البته از زمان همه‌گیری ویروس کرونا، فدراسیون فوتبال ایران تصمیم گرفت که همه مسابقات را بدون تماشاگر برگزار کند و در روزهایی هم که بیماری کووید‌19 فروکش کرده بود و بسیاری از کشورهای اروپایی با حداکثر حضور تماشاگران مسابقات فوتبال را برگزار می‌کردند، در ایران اما به‌بهانه ویروس کرونا خبری از حضور تماشاگران در ورزشگاه‌ها نبود که بسیاری این موضوع را فرار فدراسیون فوتبال از حضور زنان در ورزشگاه‌ها تعبیر کردند. در این میان فدراسیون فوتبال در شرایطی بازی‌‌های لیگ را بدون تماشاگر برگزار می‌کرد که تقریبا همه مراسم‌ها و راهپیمایی‌ها به‌قوت خود باقی بود. اما به نظر می‌رسد که دیروز حمید سجادی در مقام وزیر ورزش دو موضوع خلاف واقع گفته است؛ یکی اینکه فیفا الزامی برای ورود زنان به ورزشگاه نگذاشته و دیگر اینکه در ماجرای مشهد زیرساخت‌ها فراهم نبوده‌اند.

در موضوع دوم باید پرسید اگر زیرساخت‌ها فراهم نبوده‌اند پس چرا بلیت‌فروشی انجام شده است؟ که همان زمان فدراسیون گناه بلیت‌فروشی را به گردن کافی‌نت‌ها انداخت و آن‌ها را مقصر دانست که البته این موضوع به‌روشنی مشخص است. کسانی‌که حتی یک‌بار هم از سایت بلیت‌فروشی خرید کرده‌اند، می‌دانند که بلیت در صورتی که زنان حق ورود به ورزشگاه نداشته باشند، فقط برای کد ملی‌هایی صادر می‌شود که جنسیت مرد دارند.
پس در این مورد فدراسیون با علم به اینکه زیرساخت‌ها در مشهد برای زنان فراهم است، بلیت‌فروشی کرده است؛ حال در مدت زمان بین بلیت‌فروشی تا حضور زنان در ورزشگاه چه اتفاقی رخ داد که مانع حضور زنان شد، هنوز هیچ مسئول یا سازمانی پاسخ روشنی نداده است. اما درباره الزام فیفا برای حضور زنان در ورزشگاه که سجادی منکر آن شده است، غلامرضا رفیعی، مشاور حقوقی فدراسیون فوتبال، آذر پارسال که فیفا نامه دیگری برای حضور زنان در ورزشگاه‌ها برای فدراسیون فوتبال ایران فرستاده بود، در گفت‌وگو با شرق گفته است که فیفا تاکید کرده زنان برای رقابت‌های لیگ برتر فوتبال ایران هم باید به ورزشگاه بروند. رفیعی گفته که فیفا رسما و کتبا به فدراسیون اعلام کرده است که بانوان باید برای تماشای مسابقات فوتبال حتی مسابقات لیگ داخلی اجازه و امکان ورود به ورزشگاه‌ها را داشته باشند. فیفا برای اجرای تعهدات مذکور در نامه‌ای که سال گذشته فرستاده، پافشاری کرده است.

اما متن نامه‌ای که گفته می‌شود در روزهای گذشته فیفا برای فدراسیون فوتبال فرستاده، منتشر نشده است و با این حال، با توجه به تاکیدات قبلی فیفا به نظر می‌رسد که این نامه هم پیرو مکاتبات پیشین باشد و البته تاکیدی و الزام‌آور، اما آیا فدراسیون فوتبال باز هم به‌بهانه کرونا و آماده نبودن زیرساخت‌ها می‌تواند مانع حضور زنان در ورزشگاه‌ها شود؛ آن‌هم در شرایطی که در پیک کرونا، مراسم حج برگزار شد و تاکنون نیز دستورالعملی برای ممانعت از برگزاری مراسم‌‌های دهه ابتدایی محرم از سوی ستاد کرونا اعلام نشده است؟!