بازار سهام چگونه جان گرفت؟

نسرین خدادادی، خبرنگار سازندگی_ در بورس تهران، پول با زبانی حرف می‌زند که همه معامله‌گران آن ‌را درک می‌کنند. برای همین است که بوی پول در بازار، حکم کباب را دارد و شامه همه را تحریک می‌کند. می‌پرسید چطور؟ کافی است پس از انتشار خبر «تزریق سرمایه از طریق صندوق تثبیت» به عملکرد بازار سهام دقت کنید. پس از انتشار این خبر، رشد ارزش معاملات بازار سهام؛ بیشترین رشد را در تابستان امسال ثبت کرد. در معاملات روز شنبه پانزدهم مرداد ماه، شاخص کل بورس پایتخت با افزایش 11 هزار و 563 واحدی نسبت به روز چهارشنبه، به رقم یک میلیون و 448 هزار و 924 واحد رسید. اقتصادنیوز هم در این زمینه نوشت: «به‌نظر می‌رسد تزریق سرمایه از طریق صندوق تثبیت موجب رشد تقاضا در بورس شده است.»

با بررسی تمامی عوامل و نگاهی به روند هفته‌های گذشته در مقابل چند روز اخیر، کاملا پیداست که بورس تهران نیازمند تزریق امید در جهت آینده سیاسی و اقتصادی کشور است. از‌سرگیری دور جدید مذاکرات هسته‌ای، شروع عرضه خودرو در بورس کالا که قدم مثبتی جهت حذف قیمت‌گذاری دستوری بود و کاهش نرخ بهره بین‌بانکی از 3/21 به 64/20 درصد که نشان از هم‌خوانی حرف و عمل سیاست‌گذاران داشت، همه و همه، دست‌به‌دست هم دادند تا بار دیگر فعالان بازار سرمایه به‌عنوان شاخصه‌ای مهم از وضعیت اقتصاد کشور، با چشم‌اندازی مثبت به خرید سهام روی بیاورند. (فردای اقتصاد)

بوی پول
بورس تهران روز شنبه پس از مدت‌های طولانی، نقشه یک‌دست سبزی داشت و به جز صنعت پالایشی، همه صنایع و بیش از ۸۵ درصد از نمادهای معامله‌شده در محدوده‌های مثبت تابلو معامله شدند. در پایان معاملات هم شاخص کل بورس توانست با رشد 8/0 درصدی به نزدیکی 450/1 میلیون واحدی برسد و شاخص هم‌وزن نیز با ثبت عملکردی بهتر، 59/1 درصد افزایش یافته است. ارزش معاملات نیز در این مدت با عبور از کانال دو هزار میلیارد تومانی، شرایط به مراتب بهتری نسبت به روزهای گذشته داشت. ضمن آنکه پس از حدود دو ماه شاهد ورود پول کدهای حقیقی به چرخه معاملات بودیم. آن‌گونه که آمارها نشان می‌دهند، روز شنبه، در مجموع بازارها، شاهد خالص خرید بیش از ۲۰۰ میلیارد تومانی سهامداران خرد بودیم. به این ترتیب پس از نزدیک به دو ماه خروج بی‌وقفه، حقیقی‌ها روی خوشی به امیدواری‌های ایجادشده در خصوص ازسرگیری مذاکرات برجامی نشان داده‌اند. این روند صعودی درحالی شروع شده که خبرها و اتفاقات روزهای گذشته توانسته بخشی از جریان ناامیدکننده ایجادشده در بازار سرمایه را تغییر دهد و امیدواری به وضعیت سیاسی و تصمیمات اقتصادی را بهبود بخشد. (فردای اقتصاد)

روزگار به‌کام خودرویی‌ها
خبرهای منتشر‌شده در روزهای گذشته، بیشتر به‌مذاق سهامداران گروه خودرویی خوش آمده است. در هفته گذشته و پس از انتشار خبر عرضه محصولات خودروسازان کشور (ایران‌خودرو، سایپا و بهمن موتور) در بورس کالا، این گروه توانست خود را از روند نزولی نجات دهد و رالی صعودی جدیدی را آغاز کند. پس از این موضوع، خبر از‌سرگیری غیرمنتظره مذاکرات هسته‌ای، محرک جدیدی برای رشد قیمت سهام این گروه شد. این دور از مذاکرات که در وین برگزار شده است، خبرهای امیدوارکننده‌تری نسبت به قبل برای احتمال دستیابی به توافق را دارد و بعید نیست که در روزهای آینده خبرهای مثبتی به گوش برسد. از این‌رو، صنایع برجامی همچون خودرو و بانک که تاثیرات مثبتی از این اتفاق خواهند گرفت، روز شنبه نقشه سبز‌رنگی داشتند و سهام اصلی گروه خودرویی برای دومین روز کاری متوالی به صف خرید رسید.

اثر نفت ۱۰۰ دلاری
شنبه‌ای که گذشت، نفت برنت که اوایل هفته در قیمت‌های نزدیک به ۱۰۴ دلار به‌ازای هر بشکه بازگشایی شد، به دلیل خبرهای منتشر‌شده، در نهایت در ۹۴ دلار به کار خود پایان داد. خبر ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای و افزایش خوش‌بینی‌ها نسبت به دستیابی به توافق، باعث شد که احتمال ورود دوباره نفت ایران به بازارهای جهانی تقویت شود و همین عامل، اصلی‌ترین دلیل ریزش قیمت نفت سیاه بود. در این بین، البته نباید از تاثیر تصمیم اعضای اوپک‌پلاس مبنی بر افزایش تولید روزانه ۱۰۰هزار بشکه نفت چشم‌پوشی کرد. بنابراین بدیهی است اکنون که سهامداران گروه پالایشی که اصلی‌ترین محرک سهام خود یعنی افزایش قیمت نفت را در خطر می‌بینند، با احتیاط بالاتری به این گروه نگاه کنند.