مدیر مدرسه فقهی امام خمینی(ره) قم
مدیر مدرسه فقهی امام خمینی(ره) قم می‌گوید: «برخورد خشن با بی‌حجابی نتیجه عکس دارد.»
در هفته‌های گذشته بارها تصاویری از برخورد خشن ماموران گشت امنیت اخلاقی با زنان در فضای مجازی منتشر شده است؛ اگرچه این موضوع باعث واکنش فعالان حقوق زنان شده است اما به‌نظر می‌رسد که مسئولان موافق چنین برخوردهایی هستند. مثلا همین یکی، دو هفته پیش بود که انسیه خزعلی، معاون امورزنان و خانواده رئیس‌جمهور از برخورد گشت‌های امنیت اخلاقی دفاع کرده و گفته بود: «‌۱۰ درصد از مواردی که نیروی انتظامی برخورد می‌کند، درباره مساله پوشش است، آن‌هم درباره بی‌حجابی و برهنگی است. باید توجه داشت که جایگاه پلیس امنیت ما باید حفظ شود چون اقتدار آنها باعث می‌شود خانم‌ها با امنیت تردد کرده و مردم حس آرامش کنند.»

این سخنان در حالی گفته شده‌اند که تقریبا هر روز تصاویری از برخورد خشن نیروهای گشت ارشاد با زنان حاشیه‌ساز می‌شود. در این میان اما دیروز آیت‌الله سید‌مجتبی طاهری خرم‌آبادی، مدیر مدرسه فقهی امام خمینی(ره) قم، با انتقاد از رفتارهای خشن در مقابله با بی‌حجابی، به جماران گفت: «‌هم کسی که این رفتار با او می‌شود، حتما ناراحت می‌شود و اگر اعتقاد کوچکی داشته باشد، از بین می‌رود و هم کسی که ناظر این صحنه‌ها است، ناراحت و متنفر می‌شود. همان‌طور که علمای بزرگ هم فرموده‌اند، در امربه‌معروف و نهی‌از‌منکر باید طوری عمل شود که موجب تنفر افراد جامعه نشود؛ اگر طوری عمل شود که تنفر‌آور باشد، نباید انجام شود. چنین کاری ممنوع است. امربه‌معروف شرایط و جایگاه خودش را دارد؛ همه فقها فرموده‌اند اگر احتمال تاثیر نیست، کسی نباید امربه‌معروف یا نهی‌ازمنکر کند.»

مدیر مدرسه فقهی امام خمینی(ره) قم با تاکید بر اینکه اسلام با حجاب خواسته کرامت جامعه زنان را حفظ کند، گفت: «اتفاقاتی که این روزها می‌افتد، مورد تایید نیست. همان‌طوری که مقام معظم رهبری هم به اشاره گذشتند، نه منطقی و صحیح است و نه فایده دارد. یعنی این کارها باعث می‌شود همان احترام حجاب که در اذهان مردم هست هم ریخته شود و آسیب ببیند. حرکت این‌طوری خودش غیرشرعی است. مرد نامحرمی که زن نامحرم را بگیرد و به زور سوار ماشین کند و احیانا کنار رفتن پوشش زن، همه اینها خلاف شرع است و نتیجه عکس دارد.»
او در ادامه به چند نکته درباره حجاب اشاره کرده و گفت: «نکته اول اصل حجاب است. همان‌طور که همه می‌دانند، اصل حجاب واجب است؛ به‌خاطر اینکه با صراحت در آیات قرآن و در سوره‌های نور و احزاب آمده است. البته آیه جلباب شأن نزول خاصی دارد اما یک اصل اساسی از آن آیه هم استفاده می‌شود. اما سوره نور به پیامبر اکرم(ص) دستور داده که باید روسری زنان مسلمان طوری باشد که سر و گردن و سینه آنها را بپوشاند.»
او در عین‌حال گفت: «اگر در امربه‌معروف طوری عمل شود که تنفرآور باشد، نباید انجام شود و چنین کاری ممنوع است.»

او همچنین افزود: «باید فرهنگ‌سازی کنیم. متاسفانه در چند دهه‌ای که از انقلاب گذشته، آن‌طور که باید و شایسته بوده فرهنگ‌سازی نشده و در این زمینه کوتاهی شده است. ما نتوانسته‌ایم مسائل اصلی احکام اسلام از جمله حجاب را آن‌طور که شایسته است به زنان و دختران معرفی کنیم. در ذهن آنها شبهاتی هست و ما نباید با آنها برخورد تند و غیر‌منطقی کنیم. اساسا این بندگان خدا دشمنی‌ای با احکام اسلام ندارند و از کمبود و کم‌کاری ما است که نتوانسته‌ایم آن‌طور که باید و شاید احکام اسلام را تبلیغ کنیم.»

طاهری خرم‌آبادی درباره واجب بودن حجاب گفت: «‌همه زنان و دخترانی که در جامعه حاضر می‌شوند، طبق قانون اسلام و دستور قرآن باید محجبه باشند. احکام اسلام تعطیل‌بردار نیست که مثلا بگوییم الان چون فقر داریم، نباید نماز بخوانیم.»

او درباره الزام یا عدم‌الزام حجاب تشریح کرد: «‌باید درباره این کلمه حجاب «اجباری» و «اختیاری» توضیح داده شود. حجاب از واجبات و ضروریات است و همه زنان و دخترانی که در جامعه حاضر می‌شوند، طبق قانون اسلام و دستور قرآن باید محجبه باشند. البته نه اینکه من باید بالای سر او حاضر شوم و این اجبار را در خیابان پیاده کنم، وظیفه زنان این است که حجاب را رعایت کنند؛ چون حدود اسلام در جامعه با شخص فرق می‌کند. ممکن است کسی در منزلش خطایی کند و هیچ ربطی هم به جامعه ندارد؛ ما کاری به او نداریم و متعرض او هم نیستیم؛ در جامعه وظیفه دیگری دارد و مثل همه قوانین دیگر، باید این قانون را هم حفظ کند.»