بورس لباس سبزش را درآورد

مهتاب شهریاری، خبرنگار سازندگی_ در آخرین مبادله و آخرین روز هفته، بورس لباس سبزش را از تن در‌آورد و لباس قرمز کم‌رنگ پوشید. راویان بازار روایت کردند که معاملات آخرین روز هفته بازار سهام با کاهش سه هزار و 478 واحدی (معادل 0.24 درصد) مواجه شد و نشان داد نمی‌شود به اخبار برجام امیدوار باقی ماند. به همین دلیل با وجود شروع خوب معاملات، تپیکس در انتها با کاهش فراتر از سه هزار واحدی (معادل 0.24 درصد) به سطح یک میلیون و 448 هزار واحد رسید.

البته با توجه به اتفاقات رخ‌داده و روندی که روز گذشته طی شد، انتظار می‌رفت شدت عرضه‌ها در بازار بیشتر از روز گذشته باشد. شاخص کل بورس طی روز جاری با کاهش ۰.۲۴ درصدی همراه شد و شاخص هم‌وزن نیز با کاهش بیشتر، ۰.۳۴ درصد از ارتفاع خود را از دست داد. ارزش معاملات نیز بار دیگر با کاهش همراه بود تا با ثبت عدد حدود ۲۱۰۰ میلیارد تومانی و همچنین خروج بیش از ۲۰۰ میلیارد تومانی، روز سرخ‌رنگ و کم‌رمقی برای بورس تهران رقم بخورد. (اقتصاد نیوز)

پس از رشد قابل توجه شاخص در روز شنبه، تردید خریداران در روز معاملاتی سه‌شنبه کاملا مشهود بود. این روند نهایتا در روز چهارشنبه کاهش در شاخص کل را رقم زد. در این روز معاملاتی نمادهای «فولاد» و « فارس» بیشترین اثر مثبت را بر نماگر یادشده داشتند. نمادهای «کگل»، «شستا»، «خودرو»، «شبندر» و«شپنا» در نزولی شدن روند شاخص کل بیشترین اثر را داشتند. دو نماد مهم خودرو و شستا پس از چهار روز کاری متوالی مثبت، در این روز روند معکوسی را پیش گرفتند. شاخص کل هم‌وزن نیز در ابتدای روز افزایشی بود ولی این رشد با گذشت از مرز 390 هزار واحدی در ساعات اولیه دوامی نداشت و با کاهش بیش از هزار واحد، به محدوده 389 هزار واحد کاهش پیدا کرد. همچنین قابل ذکر است که در فرابورس افزایش اندکی نسبت به روز معاملاتی گذشته به ثبت رسید و این شاخص در محدوده 19 هزار واحد بسته شد. (فردای اقتصاد)

دیروز باز هم نماد «فولاد» بیشترین اثر مثبت را بر شاخص کل داشت و پس از فولاد، نمادهای «فارس» و «وبانک» بیشترین تاثیر را در رشد شاخص کل بورس داشتند و نمادهای «کگل»، «شستا»، «خودرو» و «شبندر» بیشترین تاثیر کاهشی را بر شاخص کل داشتند. در فرابورس نیز نمادهای «بپاس»، «اتکای» و «فزر» بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس و «زاگرس»، «شراز» و «خدیزل» بیشترین تاثیر کاهنده را بر شاخص داشتند. در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس خساپا صدرنشین است و فولاد و خگستر در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای دی، کایزد و فزر پرتراکنش‌‌ترین نمادها بودند.

افت ارزش معاملات
دیروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 13 هزار و 992 میلیارد تومان افزایش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 10 هزار و 341 میلیارد تومان بود که 74 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد. همچنین ارزش معاملات خرد سهام با کاهش 19 درصدی نسبت به روز کاری قبل، به رقم 2 هزار و 140 میلیارد تومان رسید.
در پایان معاملات نیز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل افزایش یافت و 30 میلیارد تومان بود. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 116 درصد رشد کرد و در رقم 93 میلیارد تومان ایستاد. در مبادلات روز چهارشنبه نماد وبانک (شرکت سرمایه گذاری هلدینگ توسعه ملی) با صف‌ خرید 48 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از وبانک، نمادهای بکاب (شرکت صنایع جوشکاب یزد) و وپترو (شرکت سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی) بیشترین صف خرید را داشتند.  بیشترین صف فروش بازار در پایان معاملات به نماد انرژی1 (نهادهای مالی بورس انرژی) تعلق داشت که ارزش آن 12 میلیارد تومان بود. پس از انرژی1، نمادهای غاذر، کمنگنز، مداران و فلوله بیشترین صف فروش را داشتند. خالص تغییر مالکیت صنایع بورسی در روز معاملاتی اخیر مبلغ 173 هزار میلیارد تومان از جانب حقیقی به حقوقی بود. ارزش معاملات خرد (شامل سهام و حق تقدم) نیز به رقم هزار و 408 میلیارد تومان رسید. ارزش کل معاملات به‌عنوان یکی از مهم‌ترین فاکتورهای اثرگذار بر تصمیم‌گیری سهامداران، به اندکی کمتر از سه هزار میلیارد تومان رسید.

پایان اثر خبرهای برجام
در اولین روز معاملاتی این هفته، بازار سرمایه تحت تاثیر اخبار جدید مبنی بر احیای روند مذاکرات، تزریق پول بسیار اندک به صندوق تثبیت بازار، عرضه خودرو در بورس و... باز هم نوساناتی را تجربه کرد. خبر مذاکرات بر سهم‌های برجامی اثر ماندگار و پرقدرتی نداشت و در آخرین روز معاملاتی هفته نیز کاهشی اندک در قیمت دلار این تفکر را به فعالین بازار سرمایه القا کرد که تغییرات در سیاست خارجی ایران، سرنوشت بازار را تغییر خواهد داد. در مقطع زمانی فعلی، تغییرات در محدودیت‌های کرونایی، امضای برجام و افزایش در سیاست‌های انقباضی حاصل از کنترل تورم جهانی همگی به‌نحوی بر بازار صادرات ایران اثر می‌گذارند. در روند آتی بازار سرمایه علاوه بر مشکلات داخلی که تورم بی‌سابقه‌ای را رقم زده است، نوسانات قیمت جهانی نیز بسیار حائز اهمیت است. در صورت ریزش قیمت‌های جهانی، با فرض امضای برجام این انتظار وجود دارد که بازار سرمایه در معرض نوسان‌های مختلفی قرار گیرد.

هم‌مسیری بورس و دلار
روند معاملاتی دیروز دلار در بازار آزاد نیز جالب توجه بود و طی حدود دو ساعت، قیمت این ارز نزدیک به هزار تومان کاهش یافت و به زیر ۳۱ هزار تومان رسید. از آنجا که بازار دلار خیلی سریع به اتفاقات واکنش می‌دهد، بعید نیست که خبر مثبتی از مذاکرات در راه باشد. با کاهش قیمت دلار طی معاملات دیروز حتی شاهد افزایش نسبی تقاضا در گروه خودرویی بودیم که نشان می‌دهد بازار سرمایه تا چه مقدار به خبرهای برجامی واکنش نشان می‌دهد. معامله‌گران تکنیکال اشاره دارند که روند صعودی دلار که از تاریخ ۱۵ اسفند سال ۱۴۰۰ شکل گرفته بود، شکسته شده است. دیروز هم به‌واسطه کاهش شدید این نرخ، شاهد قرارگیری قیمت دلار حوالی 30 هزار و 980 تومان بودیم که محدوده حمایتی استاتیک و مهمی برای این نرخ محسوب می‌شود. درصورتی‌که این سطح به‌واسطه گارد نزولی که در دلار شکل گرفته است، رو به پایین شکسته شود، هدف و محدوده حمایتی بعدی حوالی 30 هزار و 200 تومان خواهد بود که در ادوار قبلی بارها سبب تغییر روند قیمت دلار شده است. (فردای اقتصاد)