هراس از هم‌صدایی مکرون با راست افراطی

انتخابات پارلمانی در فرانسه فرصتی در اختیار رای‌دهندگان قرار می‌دهد تا با تعریفی اکثریت قدرتمند، اختیارهای سیاسی رئیس‌جمهوری را افزایش دهند، اما امروز دو ماه بعد از پیروزی دوباره مکرون، فرانسوی‌ها از حزب سیاسی رئیس‌جمهوری خود حمایت نکردند، فیلیپ مارلیر، استاد علوم سیاسی در این باره به الجزیره گفت که مکرون حامیان زیادی را از دست داد و این نشان از یک بحران عمیق دارد، براساس اطلاعات تنها 29 درصد از جوانان با میانگین سن 18 تا 24 سال در انتخابات پارلمانی و 36 درصد از واجدین شرایط با درآمد ماهانه خانوار کم‌تر از 1200 یورو در این کارزار مشارکت داشتند؛ ائتلاف رئیس‌مهوری موسوم به «باهم» توانست 245 کرسی را از آن خود کند، یعنی در قیاس با دوره قبل، صد کرسی را از دست داد، این اولین بار در 20 سال گذشته است که رئیس‌جمهوری فرانسه نتوانسته اکثریت مطلق کرسی‌های پارلمان را به دست بیاورد. 

مکرون بدون داشتن اکثریت مطلق، ممکن است برای تصویب اصلاحات کلیدی در داخل، تصمیم‌سازی در باب مسائل بحث‌برانگیزی چون سن بازنشستگی با چالشی جدی روبه‌رو شود. سارا آلوان، محقق حقوق تطبیقی در این باره گفته، عصر چانه‌زنی با نیروهای مخالف فرا رسیده، مکرون باید قدرت سازش داشته باشد در غیر این صورت قانونی تصویب نمی‌شود. ناظران بر این باورند که بعد از موضع‌گیری اخیر رهبر حزب جمهوری‌خواه، مکرون در تنگنای سختی میان دو جناح چپ و راست قرار گرفته، کریستین ژاکوب، رهبر حزب راست میانه دوشنبه پس از پایان نشست جمهوری‌خواهان گفته بود که در باب تحقق توافق یا پیمان به هر شکلی توافقی حاصل نشده است.

 ناظران می‌گویند مکرون از جانب جناح چپ ضربه سنگینی را متحمل شد آن هم در شرایطی که سال 2017 حمایت بسیاری از رای‌دهندگان چپ میانه را از آن خود کرد. با این همه در آن برهه، چپ‌ها جبهه‌ای واحد تعریف نکردند و از همین رو آرا میان احزاب تقسیم شد، اما در سال 2022 ائتلاف موسوم به « نوپس» به رهبری ژان لوک ملانشون مخالفان را در جبهه‌ای واحد در برابر مکرون قرار داد، حالا ملانشون نتایج انتخابات پارلمانی را شکست اخلاقی و سیاسی برای حزب مکرون می‌خواند، این در حالی است که به باور تحلیلگران، مکرون از آغاز ریاستش در دور اول در حوزه‌های فرهنگی و سیاسی گرایش‌های عمدتا راست داشت و به همین دلیل آرای چپ‌ها را از دست داد با این همه مشخص نیست نوپس قادر است اتحادش را در مجلس حفظ کند یا نه. 

در حال حاضر چند نفر پیشنهاد ملانشون برای تشکیل یک فراکسیون پارلمانی را رد کرده‌اند، در این میان نباید موفقیت حزب راست افراطی اجتماعی ملی به رهبری ماری لوپن را نادیده بگیریم، به باور اورلین موندون، پژوهشگر ارشد دموکراسی، پوپولیسم و نژادپرستی، با این که مکرون در سال 2017 متعهد شد که مواضع راست افراطی را در هم بشکند، اما در عمل به موفقیت سیاسی این جریان کمک کرد. این تحلیلگر در نهایت گفت، وضعیت موجود به اندازه‌ای متزلزل شده که حزب لوپن توانسته عنوان سومین حزب در پارلمان را از آن خود کند و حالا این قدرت نمادین به تهدیدی جدی تبدیل شده است. در شرایط کنونی مکرون می‌تواند با انحلال مجلس خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام شود، با این همه ارائه چنین پیشنهادی از جانب مکرون بسیار بعید است، از همین رو تنها راه پیش‌رو برای تحقق ثبات، سازش است، مکرون روز چهارشنبه با رهبران احزاب در کاخ الیزه دیدار دارد، با این همه کارشناسان نگرانند که او برای دستیابی به اکثرت مطلق بیش از هر زمان دیگر به سمت راست افراطی متمایل شود، این هراس به‌خصوص بعد از اظهارنظر وزیر دادگستری مبنی بر اینکه حزب مکرون مایل است برای ‌پیشبرد قانون با «اجتماع ملی» به جلو گام بردارد، افزایش یافته است. از همین رو ناظران می‌گویند ایده چانه‌زنی با راست افراطی هنوز روی میز است، این گزاره در کنار افزایش تعداد فرانسوی‌هایی که اعتمادشان را به ساختارهای سیاسی از دست داده‌اند و همچنین آرای ممتنع نشان از یک حقیقت تلخ دارد و آن بحران دموکراسی در فرانسه است، آنچه امروز شاهدش هستیم پایان جبهه جمهوری‌خواهان است و مکرون خیلی زود هر آنچه که باقی مانده را دفن خواهد کرد.