خداحافظی اعتراض‌آمیز دکتر حسن انوری از موسسه دهخدا

در پی انتصاب حمیرا زمردی به‌عنوان رئیس موسسه دهخدا، چند هفته‌ای است که این موسسه با تنش‌ها و کشمکش‌هایی مواجه شده است. در تازه‌ترین اتفاق گفته می‌شود جمعی از مؤلفان موسسه لغت‌نامه دهخدا در پی حکم‌ انتقال اکرم سلطانی، سرپرست بخش تألیف لغت‌نامۀ بزرگ فارسی، نامه‌ای به ریاست جدید نوشتند و درخواست کردند دربارۀ حکم اکرم سلطانی و مهدی تجلی بازنگری کند و موسسه را از وجود این دو نفر محروم نکند. دکتر حسن انوری و جمع دیگری از اعضای موسسه انتقاد خود را نسبت به این تغییرات در قالب نامه و دعوت به گفت‌وگو مطرح کرده بودند. گفته می‌شود این انتقادات گویا از جانب مدیریت موسسه بی‌پاسخ مانده و همین موضوع سبب خداحافظی دکتر انوری از موسسه شده است. انوری دهه‌ها در این موسسه فعال بوده است و او را فرزند خلف دهخدا و معین می‌نامند. گویا پس از خداحافظی حسن انوری افراد بسیار دیگری هم در این موسسه قصد استعفا دارند.

دکتر انوری در گفت‌‌وگو با خبرنگار تسنیم با تأیید خداحافظی خود از این موسسه گفت: «دو تن از همکاران ما را جابه‌جا کردند که نباید می‌کردند. رئیس جدید لغت‌نامه قبلاً هم با من صحبت کرد و من گفتم: باید دست نگاه داریم اما او دست نگاه نداشت و نتیجه این شد. دیدم دیگر ماندن ما در لغت‌نامه فایده‌ای ندارد؛ بنابراین تصمیم گرفتم بعد از ۶۰ سال کار کردن در موسسه دهخدا، از این موسسه خداحافظی کنم.‌» پیش از این نیز انتصاب حمیرا زمردی به سمت ریاست موسسه لغت‌نامه دهخدا و مرکز آموزش بین‌المللی زبان فارسی انتقاداتی را به‌همراه داشت. در مقابل اما حمیرا زمردی ضمن تکذیب خداحافظی دکتر انوری و حواشی ایجاد‌شده در موسسه گفته است: «آقای دکتر انوری کارمند این موسسه نیست که بخواهد استعفا دهد. ما برای بخش تألیفات سرپرست تعیین کردیم. استاد انوری، تاج سر ما هستند، پس از این هم هر سیاستی دنبال شود، با اجازۀ ایشان است.» او اتفاقات اخیر را برنامه‌ای برای «تخریب شخصیت» خود خواند و گفت: «من رزومۀ محکم و قوی‌ای دارم. اگر اشکالی داشتم تا الان مطرح کرده بودند. از زمانی که حکم انتصاب من در موسسه لغت‌نامه رقم خورده، می‌خواهند به هر ترتیبی شده، ضعفی درست کنند.»

رئیس موسسه لغت‌نامۀ دهخدا تصمیم برای جابه‌جایی و تغییر در بخش تألیف این موسسه را نتیجۀ بررسی خود دانست و تأکید کرد: «این موضوع فقط نظر من نیست، این تصمیم در سطح دانشگاه نیز مطرح است.» زمردی در پاسخ به این پرسش که آیا تمهیدی اندیشیده شده که دکتر انوری به‌عنوان پیش‌کسوت و صاحب‌نظر عرصۀ فرهنگ‌نویسی به این موسسه بازگردد یا خیر، گفت: «خیر، ما به ایشان نگفتیم که بروند. ما در اندازه‌ای نیستیم که این موضوع را مطرح کنیم. استاد صاحب‌نظر هستند و با نظر ایشان بخش تألیف انجام می‌شود.»