اولین جلسه دادگاه سیدمصطفی تاج‌زاده برگزار شد

مصطفی تاج‌زاده در دادگاه سکوت کرد. رئیس دادگاه پس از تفهیم اتهام و امتناع تاج‌زاده از پاسخ‌گویی به سوالات، ختم رسیدگی به پرونده را اعلام کرد. خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضاییه، روز گذشته در خبری درباره برگزاری دادگاه سیدمصطفی تاج‌زاده، نوشت و جزئیات برگزاری این جلسه دادگاه را توضیح داد.

میزان در این‌باره نوشت که: «صبح امروز- شنبه 21 مرداد- جلسه رسیدگی به اتهامات مصطفی تاج‌زاده با سه عنوان اتهامی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی برگزار شد. در این جلسه که به ریاست قاضی صلواتی تشکیل شده بود، نماینده دادستان کیفرخواست متهم را که در ۳۶ صفحه تنظیم شده بود و حاوی قرائن و شواهد متعددی از اقدامات تاج‌زاده علیه امنیت ملی بود، قرائت کرد.»

میزان همچنین گزارش داده است که در کیفرخواست صادرشده علیه تاج‌زاده، سه عنوان اتهامی از جمله «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» با ذکر مصادیقی پیرامون هر کدام از این عناوین اتهامی اعلام شده است. این گزارش اضافه کرده که پس از قرائت کیفرخواست، رئیس دادگاه از متهم خواست به سوالات مطرح‌شده پاسخ دهد و در خصوص اتهاماتی که با ذکر مصادیق و مستندات به او وارد شده است، توضیح دهد و از خود دفاع کند که تاج‌زاده پاسخ‌گو‌ نبود.

بر‌اساس گزارش داده‌شده از سوی خبرگزاری قوه قضاییه، پس از این، قاضی صلواتی با توجه به تفهیم اتهام متهم و امتناع تاج‌زاده از پاسخ‌گویی به سوالات دادگاه، به او فرصت دفاع آخر را داد که تاج‌زاده مجددا سخن یا دفاعی را مطرح نکرد؛ در نتیجه رئیس دادگاه ختم رسیدگی را اعلام کرد تا در مهلت قانونی مقرر نسبت به صدور رای اقدام کند.
پایگاه خبری انصاف‌نیوز نوشته است پوربابایی که پیش از این نیز وکالت تاج‌زاده را بر عهده داشته، برای قبول وکالت متهم به بازداشتگاه اوین مراجعه کرده است که پس از ملاقات با تاج‌زاده با مخالفت او برای انجام وکالتش مواجه می‌شود. امیر حسین‌آبادی، یکی از وکلای سیدمصطفی تاج‌زاده، روز جمعه در گفت‌و‌گو با رسانه‌ها درباره چرایی روزه‌داری و عدم شرکت موکلش در دادگاه گفته بود که: «غیر از سه مورد تماس تاج‌زاده با خانواده‌اش، تاکنون او قادر نبوده هیچ ملاقاتی با وکلا و خانواده خود داشته باشد و بیستمین روزی است که روزه‌دار است. این طبیعی‌ترین شکل ممکن است که شخص بازداشتی به وضعیت خود معترض باشد و تلاش کند اعتراض خود را از هر طریقی که می‌تواند نشان دهد.»

او یادآوری کرده بود: «تاج‌زاده تاکنون در هیچ دادگاهی حاضر به دفاع از خود نشده و در دوره پیشین، هفت سال حبس متحمل شده است.»

فخرالسادات محتشمی‌پور، همسر مصطفی تاج‌زاده نیز هفته گذشته در گفت‌و‌گو با جماران گفته بود که تاج‌زاده اعلام کرده تا برگزاری دادگاه شکایت او از دبیر شورای نگهبان، در هیچ دادگاهی شرکت نخواهد کرد؛ حضور در دادگاه به‌معنای آن است که به‌اجبار به دادگاه آورده شده است.

علی شکوری‌راد، سخنگوی جبهه اصلاحات نیز در گفت‌و‌گو با خبرگزاری ایلنا از مکاتبه جبهه اصلاحات با رئیس قوه قضاییه خبر داده و گفته است که: «با توجه به صدور کیفرخواست و ارجاع پرونده تاج‌زاده به دادگاه، تصمیم گرفته شد با رئیس قوه قضاییه مکاتبه شده و نگرانی‌های موجود در رابطه با این موضوع به ایشان منعکس شود.»