برخی نمایندگان مجلس
به دنبال برکناری معاون اول رئیس‌جمهور هستند

در هفته اخیر، محمد مخبر به یکی از سوژه‌های مورد بحث نمایندگان تبدیل شده است. حسین میرزایی، نماینده مردم اصفهان در توییتی خطاب به ابراهیم رئیسی نوشته است: «آقای رئیس‌جمهور! اگر فرمانده اقتصادی شما آقای مخبر است، شکست شما در این جنگ اقتصادی قطعی است.»

اردیبهشت سال گذشته هم حسین میرزایی در صفحه توییتر خود نوشت: «جناب آقای مخبر! با انتصاب علیرضا رزم‌حسینی به‌عنوان مشاور خود، که نه دانش و نه تخصص در زمینه آب دارد و نه برخی از صلاحیت‌های مشاور بودن را، چشم‌تان روشن! امید است ان‌شاءالله راه خلف ناصالح خویش در برخی زمینه‌ها را، پیش نگیرید!»
اما این تنها حسین میرزایی از چهره‌های نزدیک به جریان پایداری در مجلس نیست که درخواست برکناری مخبر را مطرح کرده است. چند روز پیش از این‌، محمدجواد کریمی‌قدوسی، شمایل «انتقاد از دولت حسن روحانی و دولتش» و منتقد جدی سیاست خارجی دولت‌های دوازدهم و سیزدهم، ضمن انتقاد از ناکارآمدی معاون اول رئیس دولت، خواستار برکناری مخبر شد.

این چهره سیاسی نزدیک به جبهه پایداری در توییتی نوشت: «رئیس‌جمهور محترم تاکید دارم بنابر مشاهدات عمومی، جناب مخبر از توانایی لازم برای این جایگاه برخوردار نیست؛ ایشان برای حفظ فردای‌اش هزینه می‌کند و از قدرت مدیریت راهبردی تهی‌دست است و توانایی اقناع جامعه را ندارد. ماندن ایشان برای یک‌ساعت هم ضرر است.» این توییت البته ساعتی بعد پاک شد اما همین انتشار کوتاه‌مدت نشان از جدی شدن اختلافات داشت.
مخبر اما گویا به اندازه منتقد‌، موافق نیز در مجلس یازدهم دارد‌. سیدنظام‌الدین موسوی، سخنگوی هیات‌رئیسه مجلس روز گذشته در توییتی، در دفاع از مخبر نوشته است: «هم رهبر معظم انقلاب و هم ریاست محترم جمهور، دکتر مخبر را به‌عنوان محور اقتصادی دولت مورد تایید قرار داده‌اند. اینکه برخی غیرمسئولانه، در بغرنج‌ترین شرایط اقتصادی فرمانده میدان را هدف هجمه مسموم خود قرار می‌دهند، اسمش دلسوزی برای دولت نیست، از پشت خنجر زدن به دولت است. مراقب باشیم.»

انتقاد از مخبر اما رویکردی تازه در مجلس یازدهم و منحصر به چهره‌های نزدیک به جبهه پایداری یا اعضای آن نیست. مرداد ماه سال گذشته‌، زمانی که محمد مخبر در کابینه تازه‌رای‌آورده از مجلس یازدهم، با سمت معاون اول رئیس‌جمهور به پاستور رفته بود‌، معین‌الدین سعیدی، نماینده مردم چابهار از او به دلیل عملکردش در زمینه تولید واکسن در ستاد اجرایی فرمان امام(ره) انتقاد کرد.

نماینده مردم چابهار در مجلس شورای اسلامی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری ایلنا با بیان این‌که «مخبر به مردم توضیح دهد چرا صحبت‌های‌اش در خصوص تولید واکسن اجرایی و محقق نشد، زیرا این حق مردم است بدانند چه چیزی اتفاق افتاده است»، گفت: «‌آیا نباید کسی که در جایگاه معاون اولی رئیس‌جمهور قرار گرفته، نسبت به عملکرد خودش در چنین مسئله مهمی پاسخ‌گو باشد، آن‌هم در شرایطی که تعداد کشته‌های ما از بیماری کرونا روز‌به‌روز بیشتر می‌شود؟ حداقل انتظار این است ایشان که امروز در جایگاه متفاوتی هستند، بیایند توضیح دهند چرا این اتفاقات نیفتاده است؟ چرا وعده‌های‌شان عملیاتی و اجرایی نشده است؟ چرا ما فرصت‌های‌مان را از دست دادیم؟»
مخبر که تا پیش از معاون اولی دولت سیزدهم، ریاست ستاد اجرایی فرمان امام، معاونت بازرگانی و حمل‌و‌نقل بنیاد مستضعفان، ریاست هیات‌مدیره بانک سینا و معاونت استانداری خوزستان را بر عهده داشت، در کارزارهای فضای مجازی نیز هدف نقد بوده است.

چندی قبل کارزار «برکناری معاون اول» راه افتاد‌؛ کارزاری که مدعی بود «با توجه به بیانات اخیر معاون اول در خصوص بازنشستگان و به‌دلیل عدم آشنایی‌شان با قوانین، خواستار برکناری ایشان هستیم. ایشان هنوز واقف و مطلع نیستند که بازنشستگان از اندوخته 30 سال واریزی خودشان حقوق دریافت می‌کنند. لذا استدعا داریم نسبت به عزل ایشان و جایگزینی فردی مسلط به تمامی قوانین کشوری اقدام مقتضی مبذول فرمایید.»
اختلافات درونی و نمایش‌های بیرون

جز بحث کارآمدی و نگاهی واقع‌بینانه به توان مدیریت معاونت اول ریاست‌جمهوری، محمد مخبر از دو جهت سیاسی نیز مورد نقد است و دشمن‌هایی دارد. اختلاف‌نظر مخبر با محسن رضایی، موضوعی است که بارها عیان شده است. مصوبه‌ای که هفتم فروردین‌ماه به تصویب هیات دولت رسید و معاون‌های اجرایی و اقتصادی رئیس‌جمهوری را از ترکیب کمیسیون اقتصادی کنار گذاشت، نمونه روشن این اختلاف‌نظر بود. اختلاف تا جایی گسترش یافت که سخنگوی دولت، چهارم اردیبهشت در صفحه شخصی توییتر خود نوشت: «تغییر در کمیسیون اقتصادی بنا به درخواست خود این اعضا و به دلیل اشتغال‌های متعدد و عدم امکان حضور ایشان در جلسات کمیسیون، در جلسه دولت مصوب شد.»

این اقدام حتی باعث انتقاد برخی چهره‌های اصول‌گرا نیز شد و آنها تاکید کردند که نمی‌گذارند محسن رضایی به‌درستی سکان اداره معاونت اقتصادی را در دست بگیرد. غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، نماینده سابق مجلس همان زمان در این‌باره گفته بود: «مخبر هم یکه‌تاز است؛ یکه‌تازی او موجب شده که این وضعیت در حوزه اقتصادی کشور به وجود بیاید. یادمان نرفته که می‌گفت پنج کشور بزرگ دنیا از ما واکسن می‌خرند.»

گروه دوم که نمای پارلمانی آنها می‌تواند حسین میرزایی و جواد کریمی‌قدوسی باشد، پایداری‌ها هستند‌. همان‌ها که انتظار داشتند معاون اول رئیس‌جمهور سعید جلیلی باشد، نه محمد مخبر‌. حالا این روزها نحوه اجرای حذف ارز ترجیحی و فشار گرانی‌ها بر مردم به نمایندگان منتقل شده است. مخبر، هم در دید رسانه‌ها و هم نمایندگان به دلیل اظهارنظرهای متعدد و دادن وعده‌های مکرر، به‌عنوان متولی این پروژه شناخته می‌شود و وضعیت معیشتی فعلی، بیش از همه او را زیر سوال برده است. شاید اگر مخبر کمتر وعده بدهد و از آمارهای غیرواقعی اقتصادی بگوید، کمتر نیز مورد نقد قرار بگیرد.