فرماندار شهرکرد: برای مقابله با بی‌آبی از چاه‌های کشاورزی و دیگر چاه‌های موجود در خود شهرکرد برای آب‌رسانی استفاده می‌شود

بی‌آبی و تشنگی، مردم شهرکرد را در یکی از گرم‌ترین سال‌های قرن مجبور به تجمع مقابل ساختمان استانداری در این شهر کرد. اما این شرایط فقط مختص شهرکرد نیست و در روزهای گذشته مردم همدان هم روزهای سخت بی‌آبی را پشت‌سر می‌گذرانند.  حالا 11 روز است که مردم شهرکرد با بی‌آبی دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند و گفته می‌شود دلیل این موضوع، گل‌آلود شدن چشمه کوهرنگ از اواسط هفته گذشته و خروج این چشمه از مدار آب‌رسانی شهرکرد، مرکز استان چهارمحال و بختیاری است. در این میان، آب‌رسانی با تانکر یا به صورت توزیع آب بسته‌بندی انجام می‌شود و نگرانی‌هایی نیز درباره سلامت آب تانکرها وجود دارد. 

بر همین اساس، روز چهارشنبه 27 مرداد گفته شد که پس از قطعی و کاهش فشار آب چندین روز گذشته در شهرکرد، مسئولان و تیم‌های تخصصی در تلاشند با اقداماتی نظیر اجرای خطوط پدافندی، وارد کردن چاه‌های کشاورزی به مدار و تصفیه آب کوهرنگ، مشکل آب شرب شهرکرد را حل کنند. با این حال، مشکل هنوز حل نشده و همچنان با تانکر و آب‌های بسته‌بندی آب مردم این شهر تامین می‌شود. 

عبدالعلی ارژنگ، فرماندار شهرکرد درباره اینکه «آیا آب‌هایی که به‌وسیله تانکر در اختیار مردم قرار می‌گیرند، از سلامت لازم برخوردار هستند؟» گفته است: «‌تاکید ما بر مرکز بهداشت و آب و فاضلاب این است که سلامت آب مدنظر قرار گیرد؛ در همین راستا تیم‌های تخصصی در محل‌های آبگیری مستقر شده‌اند؛ کنترل کیفیت آب صورت می‌گیرد و مراکز بهداشت برای همه مخازن به‌صورت مستمر و روزانه تست سلامت آب را انجام می‌دهند.» 

آن‌طور که ارژنگ گفته، نیمی از مردم شهرکرد در حال حاضر با مشکل بی‌آبی رو‌به‌رو هستند. او گفته: «پس از گل‌آلود شدن چشمه کوهرنگ و ایجاد کدورت در آن خط انتقالی کوهرنگ از مدار خارج و تقریبا ۵۰ درصد از آب شرب شهرکرد دچار مشکل شد. تصمیم گرفته شد از چاه‌های کشاورزی و دیگر چاه‌های موجود در خود شهرکرد برای آب‌رسانی استفاده شود و در کنار آن از تانکرهای سیار نیز استفاده شد. در کنار این شیوه، توزیع آب معدنی و آب بسته‌بندی هم در برنامه بود؛ همچنین به‌موازات آن بر اساس بررسی‌ها خطوط انتقالی پدافندی نیز در دستور‌کار قرار گرفت.»
ارژنگ همچنین گفته: «‌آنچه مهم است، بازگشت چشمه کوهرنگ به مدار آب‌رسانی است؛ از همین‌رو، تیم‌های فنی و تخصصی در تصفیه‌خانه خلک در حال فعالیت هستند و براساس گزارشات دریافت شده، با وجود نوسانات در کدورت آب شرایط رو به بهبود است.» 

فرماندار شهرستان شهرکرد در‌عین‌حال گفته است: «باز توصیه می‌شود صرفه‌جویی در دستور‌کار قرار گیرد. در برخی نقاط شاهد قطعی‌های مستمر آب بودیم که در یکی، دو روز گذشته سعی شد به این نقاط هم آب‌رسانی انجام شود. براساس آخرین بررسی‌های صورت‌گرفته، هنوز به‌صورت پراکنده در برخی نقاط شهر ازجمله میرآباد غربی، فرهنگیان، کوی پلیس و... قطعی‌های پراکنده داریم که امیدواریم به‌زودی مشکل رفع شود.» 

سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری چهارمحال و بختیاری هم درباره دلایل بروز چنین مشکلی گفته است: «‌هم‌زمان با بیست‌و‌یکمین روز بروز بحران و ایجاد شرایط اضطرار ناشی از فعالیت سامانه بارشی در استان، علاوه بر عذرخواهی از مردم استان، از صبوری آنان و همکاری کشاورزان به‌ویژه برای تامین آب قدردانی می‌کنم. تکمیل خط انتقال آب از سامان به‌عنوان نخستین مورد مطرح شد که البته در آن زمان قدرت انتقال آب را نداشت و ضوابط اصولی در آن رعایت نشده بود و شرایط ایده‌آلی برای تقویت نداشت، به‌همین منظور اصلاح این خط انتقال آب قبل از بروز بحران کنونی آغاز شده بود. با آغاز بحرانی کنونی آب، در مرحله نخست ۹۰ لیتر بر ثانیه آب پمپاژ شد، اما امکان انتقال آب تا مخازن منظریه وجود نداشت؛ به‌همین منظور، آب ابتدا به یک مخزن در مسیر منتقل سپس به منظریه انتقال داده شد که حجم آن تا ۱۵۰ لیتر بر ثانیه افزایش یافت.» 

حیدری همچنین گفته: «‌این کاهش فشار در دوران قبل از بحران کنونی نیز در روزهای جمعه و تعطیل به علت نداشتن ظرفیت انتقال آب کافی از طریق شبکه‌های اجرا‌شده در سال‌های گذشته وجود داشت. به‌همین علت ۱۰ روز قبل از بحران کنونی، عملیات اصلاح آن آغاز شده بود‌؛ هم‌اکنون نیز عملیات در حال انجام است و در بازه یکی، دو ماهه مشکل ضعف در این شبکه رفع می‌شود.» 

اما فقط شهرکرد در روزهای گذشته با مشکل بی‌آبی رو‌به‌رو نبوده است؛ محسن اکبری، مدیر امور آب و فاضلاب شهرستان فامنین در استان همدان هم از آب‌رسانی سیار در ۲۲ روستای این شهرستان استان همدان خبر داده و به ایسنا گفته است: «‌با توجه به تنش آبی سال جاری هم‌اکنون امور آب و فاضلاب شهرستان به ۲۲ روستای سطح فامنین آب‌رسانی سیار دارد که از این تعداد، ۹ روستا تحت پوشش آبفار بوده و ۱۳ روستا تحت پوشش نیستند.»
اکبری با بیان اینکه در حال حاضر آب‌رسانی به شهر فامنین در نقطه سر‌به‌سر قرار دارد، گفته است: «‌با توجه به شرایط موجود در حال حاضر در شهر فامنین قطعی آب نداریم اما به دلیل نوسان برق چاه‌های آب و حوادث شبکه‌، برخی از نقاط با کاهش فشار آب مواجه می‌شوند. در تابستان با شروع هم‌زمان کار چاه‌های آب کشاورزی، چاه‌ها با کاهش آب‌دهی مواجه شده و میزان تولید آب شرب شهر به ۴۵ لیتر در ثانیه کاهش می‌یابد. با توجه به وخیم شدن شرایط آب شرب در ماه گذشته، متاسفانه یکی از چاه‌ها از مدار خارج شد و دو حلقه چاه کاهش آب‌دهی داشتند؛ به همین دلیل چاه جدید با تولید ۱۲ لیتر در ثانیه آب برای شهر فامنین وارد مدار شد تا افزایش تولید آب داشته باشیم‌ و این امر موجب سر‌به‌سر شدن فعلی وضعیت تولید و فروش آب شرب شده است.» 

در این میان، مردم شهر همدان هم با افت فشار آب و در بعضی مناطق با قطعی رو‌به‌رو هستند که استاندار همدان این موضوع را به دلیل شکسته شدن مصرف آب عنوان کرده و گفته است موضوع قطعی آب همدان در ماه‌های آینده برای همیشه حل خواهد شد.