رئیس سازمان نظام پزشکی می‌گوید آمار مهاجرت پزشکان رو به افزایش است

جامعه: «نگرانی ما از آن روزی است که پزشکان ما به کشورهای همسایه مهاجرت کنند و ما با کمبود پزشک روبه‌رو شده و مجبور به ارجاع بیماران به کشورهای همسایه شویم.» این هشداری است که منصور جعفری، رئیس شورای عالی سازمان نظام پزشکی کشور داده و در‌پی آن هم گفته است: «تعداد مهاجرت پزشکان متخصص و فوق‌تخصص از پزشکان عمومی در کشور پیشی گرفته است.»

اما ۶ ماه پیش بود که رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در نامه‌ای به مقام معظم رهبری با ابراز نگرانی از کاهش تعداد نیروهای کادر تخصصی درمان گفت که: «متاسفانه با افزایش درخواست مهاجرت پزشکان به خارج از کشور مواجه هستیم که بدون‌شک این عارضه عواقب جبران‌ناپذیری را در‌پی دارد.»

این اظهارات حسین‌ شهریاری سرآغازی بود بر ابراز نگرانی‌ها درباره مهاجرت پزشکان به خارج از کشور.
پس از آن هم در اسفند پارسال، تصویری از سیدحسن قاضی‌زاده، وزیر اسبق وزارت بهداشت، درمان و آموزشی پزشکی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که او را موسس مرکز چشم‌پزشکی نور در کشور عمان معرفی می‌کرد. در‌پی این موضوع نیز گزارش‌هایی از برگزاری آزمون استخدامی پرستاری توسط آژانس‌های گردشگری واکنش‌هایی را به همراه داشت. اما چرا پزشکان ایرانی به خارج از کشور مهاجرت می‌کنند؟  

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد در پاسخ به این پرسش گفته است: «بالغ بر ۳۰ هزار پزشک در کشور هستند که طبابت نمی‌کنند چون عملا درآمد و سختی‌های اشتغال به این حرفه به‌لحاظ هزینه منفعت توجیه ندارد.»با این حال، منصور جعفری، رئیس شورای عالی سازمان نظام پزشکی کشور در‌حالی‌که آمارها از اقدام به مهاجرت چهار هزار پزشک در سال خبر می‌دهند، گفته: «از ارائه آمار مهاجرت پزشکان معذوریم اما در کل باید گفت آمار مهاجرت پزشکان نگران‌کننده و رو به افزایش است.»

بر همین اساس، رئیس‌کل سازمان نظام پزشکی کشور در سال ۱۴۰۰ گفته که بالغ بر چهار هزار و ۲۷ نفر درخواست «گود استندینگ» یا عدم سوءپیشینه پزشکی کرده‌اند. او همچنین گفته که: «البته به این معنا نیست که تمام این افراد از کشور خارج شده‌اند، بلکه فقط درخواست داده‌اند. بالغ بر یک‌سوم این افراد پزشک عمومی هستند. آمار درخواست گود استندینگ برای مهاجرت متخصصان و فوق‌تخصص‌ها هم در حال افزایش است. به‌طور کلی، شتاب درخواست گود استندینگ برای مهاجرت بین پزشکان بیشتر شده است، اما این الزاما به‌معنای مهاجرت نیست. در هر حال، این افزایش میل و تمایل به مهاجرت برای ما نگران‌کننده است.» او گفته بود: «بحث مهاجرت پزشکان موضوع جدیدی نیست و از قدیم بوده است، اما به دلایل متعدد از جمله دلایل اقتصادی که هم تعرفه‌های‌مان واقعی نیست و هم متناسب با شرایط کلی اقتصاد جامعه، نسبت به سال‌های قبل کاهش یافته است، این موضوع الان بیشتر مطرح شده است.

در عین حال، جاذبه‌ها در کشورهای اطراف به دلیل سطح اقتصادی کشور خیلی بیشتر شده است. بنابراین هم جاذبه‌های کشورهای دیگر قوی‌تر شده و هم در داخل وضعیت نسبت به سال‌های قبل به‌لحاظ بازار کار نامطلوب‌تر شده است. بر این اساس، شتاب مهاجرتی که قدیم بوده، بیشتر شده است.»او که در نشستی رسانه‌ای در اردبیل به سوالات پاسخ می‌داد، با بیان اینکه ۲۰ مورد درخواست مهاجرت در اردبیل به‌ثبت رسیده است، تصریح کرد:‌ «مسئولان باید تدبیری بیندیشند تا با ریشه‌یابی علل و عوامل این موضوع، جلوی مهاجرت پزشکان گرفته شود.» جعفری ‌نمین با ابراز نگرانی از افزایش مهاجرت پزشکان به سایر کشورها اضافه کرد: «هر چند ایران بهشت پزشکان است اما در سال‌های اخیر برخی عوامل زمینه مهاجرت پزشکان به سایر کشور را فراهم کرده‌اند. در کنار آن، شاهد تمایل کم جوانان برای تحصیل در رشته‌های پزشکی هستیم.» جعفری نمین بیان کرد: «نگرانی ما از آن روزی است که پزشکان ما به کشورهای همسایه مهاجرت کنند و ما با کمبود پزشک روبه‌رو شده و مجبور به ارجاع بیماران به کشورهای همسایه شویم.»
او در مورد مداخله غیرمجاز در امور پزشکی نیز اظهار کرد:‌ «مداخله غیرمجاز در این حوزه در ابعاد مختلف نه‌تنها سلامت مردم را به‌خطر انداخته بلکه هیبت و قداست حرفه پزشکی را نیز زیر سوال برده است.»