بازگشت سفیر ابوظبی به ایران بعد از 7 سال

امارات متحده عربی اعلام کرده که «سیف محمد الذابی» در قامت سفیر این کشور پس از بیش از هفت سال کاهش روابط ابوظبی با تهران، در روزهای آینده وارد ایران خواهد شد. در همین راستا، وزیر خارجه امارات با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که این اقدام دیپلماتیک در راستای تلاش‌های ابوظبی برای تقویت روابط با ایران جهت دستیابی به منافع مشترک دو کشور انجام خواهد شد. به‌نوشته الجزیره، روابط دیپلماتیک میان ایران و امارات در سال 2016 پس از حمله معترضان ایرانی به نمایندگی‌های دیپلماتیک (‌سفارت) عربستان سعودی در ایران پس از اعدام شیخ النمر، روحانی برجسته شیعه توسط ریاض، کاهش یافت. رسانه‌های دولتی امارات حالا گزارش داده‌اند که هفته گذشته وزرای خارجه امارات و ایران در این‌باره رایزنی داشته و در‌باره تقویت روابط دو کشور گفت‌و‌گو کرده‌اند؛ در همان مکالمه تلفنی قرار بر آن شد که از جانب امارات سفیری به تهران اعزام شود.

پیش از این، گفته شده بود که شیخ عبدالله بن‌زاید آل‌نهیان، وزیر خارجه امارات و حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه کشورمان راه‌های تقویت روابط دوجانبه و زمینه‌های همکاری به‌نفع هر دو کشور را مورد بررسی قرار داده‌اند. الجزیره در این‌باره نوشت، پس از سال‌ها تنش در روابط دو کشور و همچنین رقابت‌های ژئوپلیتیکی، امارات متحده عربی در سال 2019 پس از حملات به آب‌های خلیج‌فارس و سایت‌های انرژی عربستان، تمایلش برای تعامل با ایران را ابراز کرد و در این مسیر گام‌هایی جدی برداشت. سال گذشته نیز عربستان سعودی در میانه تلاش‌ها برای احیای برجام، برای تعامل با تهران پیش‌قدم شد و تلاش کرد روابط دیپلماتیکش با تهران را بهبود بخشد؛ نشست‌های بغداد نیز در همین راستا برگزار شد. به ادعای ناظران، اگرچه ریاض و اوبوظبی خواهان پایان دادن به فعالیت‌های منطقه‌ای تهران در منطقه هستند، اما با تمرکز بر اولویت‌های اقتصادی، در تلاش‌اند تنش‌ها را به‌گونه‌ای مهار کنند. امارات متحده عربی از بیش از یک قرن پیش با ایران روابط اقتصادی و تجاری دارد و از دیرباز یکی از کانال‌های ارتباطی ایران برای پیوند با جهان خارج قلمداد می‌شود.

حالا شواهد نشان می‌دهد کشورهای عرب حاشیه خلیج‌فارس دومینوار در تلاش برای احیای روابط دیپلماتیکشان با تهران هستند. پیش از امارات، کویت اوایل ماه جاری سفیر خود را به ایران اعزام کرد؛ آن هم بعد از بیش از شش سال از زمانی که سفیر این کشور خاک تهران را ترک کرد. گرم شدن روابط دیپلماتیک ایران با امارات هم‌زمانی دارد با عادی‌سازی روابط ابوظبی و تل‌آویو در سپتامبر 2020؛ سه کشور عرب دیگر، یعنی بحرین، سودان و مراکش نیز روابط دیپلماتیکشان را با میانجی‌گری ایالات متحده با اسرائیل عادی کرده‌اند. در همین راستا ناظران می‌گویند مقام‌های امارات فارغ از اختلاف‌ها و تنش‌های حاکم بر روابط تهران و ابوظبی، در راستای منافع تجاری خود و کاهش نفوذ منطقه‌ای تهران، برای احیای رابطه خیز برداشته‌اند. با این همه، این مقوله در سایه آینده مبهم روابط تهران و ریاض انجام می‌شود؛ هرچند گروهی از ناظران  می‌گویند امارات و کویت با چراغ سبز عربستان و حمایت این کشور در این عرصه گام برداشته‌اند.