علی لاریجانی در مراسم رونمایی «نبرد مخفی علیه ایران» و «نیم قرن ناکامی» عنوان کرد

مراسم رونمایی از کتاب «نبرد مخفی علیه ایران و نیم قرن تا ناکامی» پیش از ظهر چهارشنبه اول تیر با حضور جمعی از شخصیت‏های سیاسی و فرهنگی در سالن حکمت سازمان اسناد و کتاب‏خانۀ ملی برگزار شد.
علی لاریجانی طی سخنانی در این مراسم، گفت: کتاب «نبرد مخفی علیه ایران» آقای برگمن که آقای جاجرمی ترجمه و آقای سلیمی‌نمین نقد تفصیلی کرده‏اند از کارهای خیلی مهم و قابل توجه در فهم تاریخ ایران قبل و بعد از انقلاب است. مخصوصاً نقد عالمانه‏ای که آقای سلیمی‏نمین تحت عنوان «نیم قرن ناکامی» نوشته‏اند برای اهل تحقیق خیلی مفید خواهد بود. برگمن از تحلیلگران نظامی و امنیتی مشهوری است که در روزنامه‏های اسرائیلی مقاله می‏‏نویسد و از کارشناسان ارشد نظامی و امنیتی محسوب می‏‏شود اما در این کتاب چهرۀ دیگری از خود نشان داده که شاید برای یک محقق صاحب‏نظر در حوزه‏های نظامی و امنیتی نشان دادن چنین چهره‏ای خیلی مضر باشد.
اولاً مطالب غیرمستند در این کتاب خیلی زیاد است که برخی را آقای سلیمی‏نمین در نقدشان آورده‏اند. کسی که می‏خواهد ادعایی راجع به حوادث انقلاب کند، استناداتش باید خیلی روشن باشد. ما در این کتاب استناد کم می‏بینیم و بیشتر حالت داستان‏سرایی دارد ولی می‏خواهد نشان بدهد این کتاب مستند است. اشکال دیگرش این است که مطالب دروغ و گاهی توهین‏آمیز نسبت به ملت ایران در آن دیده می‏شود و این کاملاً با روش تحقیقی برای یک اثر تاریخی خیلی فاصله دارد. اشکال سوم که آقای سلیمی‏نمین هم در نقدشان اشاره دارند این است که خیلی متکی به داده‏‏های موساد است.
رئیس پیشین مجلس در ادامۀ سخنانش گفت: برگمن در جایی از کتاب اشاره می‏کند ایران و ایرانی سرمایۀ بزرگی برای اسرائیل بودند. استفاده از واژۀ سرمایه از سوی یک دشمن مهم است. او به قبل از انقلاب اشاره می‏کند که اسرائیل در کانون سیاست ایران قرار داشته و از دست دادن چنین جایگاهی چنین مرثیه‏سرایی هم به دنبال دارد. نویسنده اگرچه با غیظ اما به بزرگی و منزلت ایران اشاره دارد. درست است که برگمن با یک نوع خشم از ایران سخن گفته اما مطالب مهمی را بیان کرده و دنبال طرح یک مسألۀ عمیق در کتاب است. به اعتراف برگمن، امام خمینی در نقشۀ خاورمیانه تغییر مهمی ایجاد کرد و این به دلیل ماهیت انقلاب است.
سیدعباس صالحی، مدیر مسئول روزنامۀ اطلاعات نیز در این مراسم با اشاره به این‏که این کتاب شروع گونۀ جدیدی از ارائه متن و نقد است، گفت: این‏که متن کتاب به عنوان یک کتاب مستقل در بخش اول می‏آید و بخش دوم هم ارجاع ندارد و بلکه ناظر بر روایتی است که در بخش اول آمده، قالبی است که به نظر می‏آید در دوره‏ای که ما نیاز به تضارب و تقارب فکری و روشن کردن تمایزها هستیم به عنوان یک مدل نقد می‏تواند مطرح باشد و قابلیت تکمیل و ارتقا دارد. محمدحسین صفارهرندی نیز در این مراسم گفت: آقای سلیمی‏نمین از زمره تولیدکنندگان بی‌هیاهوی فرهنگ، سیاست و تاریخ است. آقای سلیمی‏نمین خیلی کتاب ندارد اما ما خبر داریم که چه قدر کار کرده و چه قدر آثار پر برکت از ایشان بر جای هست.