قالیباف در حالی می‌گوید در سیستم بانکی ربا وجود ندارد که طرح بانکداری جمهوری اسلامی در دستورکار بررسی مجلس است؛ طرحی که هدف اصلی آن مبارزه با رباخواری در نظام بانکی عنوان می‌شود

گروه سیاسی: محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی روز گذشته در جلسه علنی در پاسخ به یکی از نمایندگان که درباره وجود ربا در سیستم بانکی گفته بود، تاکید کرد که در بانک‌های کشور موضوع ربا وجود ندارد.
او در این‌باره گفت: «‌اینکه همه بانک‌ها ربا می‌گیرند، درست نیست؛ همه قراردادها و عقود بانکی در شورای فقهی وجود دارند و شرعی هستند اما مسئله این است که در انتهای زنجیره اجرای این قواعد و قوانین، برخی افراد قراردادهای صوری می‌بندند و کار صوری انجام می‌دهند که این را نمی‌شود به قواعد و مقررات ربط داد.»

اظهارات قالیباف در جریان بررسی طرح بانکداری جمهوری اسلامی ایران که در هفته جاری در دستورکار مجلس قرار گرفت، مطرح شد. محمدرضا صباغیان بافقی، نماینده مجلس در جریان بررسی این طرح به موضوع سودهای بانکی اشاره کرده و در خلال صحبت‌های خود از وجود ربا در نظام بانکی و ارتباط آن با سودهای بانکی سخن گفته است. در حالی در جلسه علنی روز یک‌شنبه کلیات طرح بانکداری جمهوری اسلامی تصویب و مجلس یازدهم وارد جزئیات این مساله شد که بارها نسبت به وجود ربا در سیستم بانکی طرح‌مساله شده و از اساس، این طرح با هدف جمع شدن بساط ربا از بانک‌ها در دستورکار مجلس قرار گرفته است. محمدباقر قالیباف اما روز گذشته در دومین جلسه برای بررسی این طرح، از به‌کار بردن لفظ ربا در ادبیات نمایندگان انتقاد کرد و گفت: «درست نیست که از بلندگوی جمهوری اسلامی در مجلس، می‌فرمایید که بانک‌های ما ربا می‌گیرند.»

تاکید طراحان طرح بر انگیزه مبارزه با ربا
این اظهارات قالیباف در جلسه علنی روز گذشته در حالی مطرح شده است که عموم طراحان و مدافعان این طرح در داخل و خارج از مجلس، بر مساله ربا در سیستم بانکی اتفاق‌نظر دارند و می‌گویند که از اساس ایده و روح این طرح در راستای مبارزه با رسوب ربا در نظام بانکی است. محمدرضا مصباحی‌مقدم، رئیس شورای فقهی بانک مرکزی بارها بر وجود ربا در سیستم بانکی تاکید کرده است. او چهره اصلی طراحی این طرح و استاد‌تمام دانشگاه امام صادق‌(ع) است. به‌طور نمونه، مصباحی‌مقدم در دی‌ماه سال 96 در گفت‌و‌گو با خبرگزاری تسنیم بسیاری از کارکردهای فعلی بانک‌های ایران را غیرشرعی و ربوی ارزیابی کرده و گفته است که: «مشکل از جایی شروع شد که مجوز پرداخت سود علی‌الحساب داده شد.» این استاد اقتصاد در پاسخ به اینکه «آیا شما ماهیت کار بانک‌ها را ربوی می‌دانید؟» با اشاره به چانه‌زنی صاحبان سرمایه‌های کلان برای سود بیشتر تصریح کرد: «در مواردی قطعاً من کار را ربوی می‌دانم. در قراردادهای مشارکتی هم همین‌طور است؛ مشارکت واقعی در سیستم بانکی اصلاً وجود ندارد.» او در همین گفت‌و‌گو با بیان اینکه «بهره، هزینه پول است»، تصریح کرده است که: «سیستم ربوی هزینه پول دارد، کمااینکه در زبان بانکی‌های ما کلمه «بهره» بسیار تکرار می‌شود.»

تایید خبرگزاری رسمی مجلس و نفی رئیس مجلس
محمدباقر قالیباف 22 بهمن سال گذشته در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه مشهد مقدس در حرم مطهر امام رضا(ع) «با ابراز تاسف از اینکه واقعیت این است که امروز بخشی از حوزه اقتصاد درگیر ربا شده است»، عنوان کرد: «بارها نیز علمای بزرگوار و اندیشمندان این حوزه گفته‌اند. معلوم است زمانی که در اقتصادی فساد و ربا باشد، جنگ با خداست و خدا با کسی پیمان اخوت نبسته است. وقتی این‌گونه باشد، ما دچار چالش‌های اقتصادی می‌شویم.»
مهم‌تر از اظهارات پیشین قالیباف‌، اذعان خبرگزاری رسمی مجلس بر موضوع انگیزه مبارزه با ربا در طرح بانکداری جمهوری اسلامی، در مطلبی در تاریخ 31 مرداد با عنوان «پاسخ مستند به هشت شبهه مدیران بانکی مخالف طرح قانون بانک مرکزی» منتشر شده است. خبرگزاری خانه ملت در این مطلب که پاسخی به نامه تعدادی از مدیران سابق و فعلی نظام بانکی به رئیس مجلس در انتقاد به برخی مفاد طرح قانون بانک مرکزی است‌، نوشته است: «‌بخش عمده رفع شبهه ربا از عملیات بانکی در «طرح قانون بانکداری» مورد توجه است و نه «طرح قانون بانک مرکزی»؛ اساسا طرح قانون بانک مرکزی با هدف اصلاح ساختار و نظام تصمیم‌گیری، افزایش اقتدار بانک مرکزی و بهبود درجه استقلال بانک مرکزی از دولت و بانک مرکزی تدوین شده است.»

با وجود همه این موارد، مشخص نیست چرا محمدباقر قالیباف در میانه بررسی طرحی که از ابتدا با محتوا و ادبیات مبارزه با ربا در سیستم بانکی تدوین شده است، به یک‌باره می‌گوید ربا در نظام بانکداری وجود ندارد و باید از این گفته دوری کرد!