هم‌زمان با افزایش امیدواری اروپا نسبت به احیای برجام

بلومبرگ به‌نقل از یکی از مقام‌های آمریکایی نوشت که دولت جو بایدن در زمان مناسب به ایران پاسخ خواهد داد. به‌ادعای او، ایران در طول این ماه‌ها بارها فرآیند رایزنی‌ها را به‌تعلیق انداخته و حالا هرگونه اظهار‌نظری مبنی بر تعلل ایالات متحده در این زمینه نادرست است. او در ادامه تاکید کرد که ایالات متحده کماکان در حال بررسی آخرین توافق پیشنهادی اتحادیه اروپا برای محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران است. این مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود، مدعی است که تهران برخی از خواسته‌های کلیدی‌اش چون تاکید بر خروج نام سپاه پاسداران از لیست تحریم‌ها را کنار گذاشته که این گزاره می‌تواند سیگنال مثبتی قلمداد شود. این ادعا در حالی مطرح شد که محمد مرندی، مشاور تیم مذاکره‌کننده کشورمان پیش از این بارها گفته بود که این مقوله پیش‌شرط ایران برای احیای برجام نبوده و نیست.

کمتر از یک هفته بعد از آنکه ایران پاسخ مکتوبش به متن پیشنهادی اتحادیه اروپا را ارائه کرده است، طرفین برجام در حال رصد کردن مواضع و پاسخ‌های احتمالی آمریکا هستند. کشورهای عضو برجام  18 ماه را صرف تلاش برای دستیابی به توافق کرده‌اند؛ توافقی که به‌واسطه آن، تحریم‌های آمریکا علیه ایران در ازای کاهش فعالیت‌های هسته‌ای کشورمان برداشته شده و با برداشته شدن محدودیت‌ها، صادرات نفت ایران ازسرگرفته خواهد شد. مقام آمریکایی می‌گوید ایالات متحده درگیر متن اصلاح‌شده است. به‌گفته او، در قیاس با دو هفته پیش، توافق نزدیک‌تر است؛ با این همه، نتیجه نامشخص است چراکه برخی شکاف‌ها باقی مانده و چند مساله مورد اختلاف میان طرفین باید حل شوند. آدرین واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا نیز با انتشار بیانیه‌ای مدعی شد ایالات متحده امتیازها و پیشنهادهای تازه‌ای را برای شیرین کردن کام ایران لحاظ نکرده است. هم‌زمان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه ضمن ابراز امیدواری نسبت به پاسخ مثبت آمریکا به خواست ایران گفت که تهران پس از 16 ماه رایزنی مستقیم و غیر‌مستقیم با اروپا و آمریکا به متن پیشنهادی اتحادیه اروپا پاسخی معقول داده است.

او در این‌باره گفت: «پاسخ ایران از منظر من منطقی است و اگر ما بتوانیم توافق را عملی کنیم، جهان مکان امن‌تری خواهد بود.» به‌نوشته بلومبرگ، جوزف بورل در پاسخ به‌ادعای واشنگتن در‌باره لزوم توضیح در خصوص شکاف‌های باقی‌مانده که باید پرشوند، تاکید کرد: «امیدوارم پاسخ ایالات متحده به ما فرصت پایان دادن به مذاکرات را بدهد. با این همه، در این‌باره نمی‌توان اطمینان داد.» اظهارات هماهنگ‌کننده اروپا در حالی مطرح شد که ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان، آمریکا را به‌واسطه تعلل در فرآیند رایزنی‌ها به‌چالش کشید و گفت: «ما به‌موقع و در بازه زمانی مشخص‌شده پاسخ دادیم و ثابت کردیم که در فرآیند مذاکرات هسته‌ای مسئولانه عمل کرده‌ایم.» کنعانی ضمن اشاره به پیشرفت‌های خوبی که اوایل ماه جاری در آخرین دور رایزنی‌ها حاصل شد، گفت: «توافق زمانی محقق می‌شود که درباره تمامی موضوعات توافق حاصل شود.» الجزیره نوشته، در شرایطی که امیدواری‌ها نسبت به احیای برجام افزایش یافته، تهران و واشنگتن روی پلن «بی» خود مانور می‌دهند.

به‌نوشته این خبرگزاری، آمریکا بارها مدعی شده که به مذاکرات به‌عنوان بهترین گزینه موجود متعهد است؛ با این همه، در صورت به نتیجه نرسیدن رایزنی‌ها، پلن «بی» در دسترس است که واشنگتن مدعی است به‌واسطه آن می‌تواند فشارهای بسیاری را بر تهران تحمیل کند. این در حالی است که حسین امیرعبداللهیان هفته گذشته بدون اشاره به جزئیات، اشاره کرده که ایران نیز دارای پلن «بی» یا برنامه جایگزین است. کنعانی درباره پلن «بی» ایران تاکید کرد که برنامه جایگزین ایران، عبارت است از تقویت فشارهای دیپلماتیک و پیشبرد مذاکرات توسط ابراهیم رئیسی در منطقه و جهان. به‌گفته او، ایران همه مسائل، به‌خصوص روابط اقتصادی و تجاری‌اش  را به گفت‌وگوهای برجامی گره نزده و نخواهد زد.