امروز 500 زن می‌توانند به استادیوم آزادی بروند تا بازی استقلال و مس کرمان را در آزادی تماشا کنند

جامعه: بالاخره 500 زن برای تماشای یک بازی فوتبال لیگ برتر وارد ورزشگاه آزادی می‌شوند و طلسم حضور زنان در ورزشگاه برای تماشای بازی‌های داخلی شکسته می‌شود؛ آن‌هم در شرایطی که همین چهار ماه پیش با اسپری فلفل از ورود زنان به ورزشگاه امام رضا‌(ع) در مشهد، برای یک بازی ملی استقبال شد. حالا اما به‌نظر می‌رسد تهدیدهای فیفا جواب داده و راهی جز تمکین به تصمیم فدراسیون جهانی فوتبال وجود ندارد. اگرچه چند هفته پیش وزیر ورزش گفته بود که در متن نامه فیفا به فدراسیون فوتبال ایران برای ورود زنان الزامی وجود ندارد. حمید سجادی همچنین گفته بود که دلیل مخالفت با ورود زنان به ورزشگاه‌ها برای تماشای فوتبال، آماده نبودن زیرساخت‌ها است اما انسیه خزعلی، معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده پارسال در همین مورد گفته بود: «‌این موضوع منوط به تصمیم‌گیری کلان در دولت است.»

حالا یا تصمیم گیری کلان مبنی بر حضور زنان در ورزشگاه‌ها به‌نتیجه رسیده یا نگرانی‌ها درباره تعلیق فوتبال کشور به‌وسیله فیفا با توجه به نامه اخیر این فدراسیون به کشور افزایش یافته که موضع‌گیری‌ها درباره رفتن زنان به ورزشگاه‌ها کمی خاکستری‌تر شده است. البته در این میان، به‌نظر می‌رسد دولت قصد دارد ماجرای حضور زنان در ورزشگاه‌ها برای تماشای فوتبال را به نام خود تمام کند زیرا در همین روزهای گذشته، اظهارات انسیه خزعلی درباره تماشای فوتبال ایران و عراق در ورزشگاه آزادی حاشیه‌ساز شد. او ضمن حضور در استادیوم آزادی در بازی ایران و عراق به صورت ناشناس گفته بود: «‌شرایط برای حضور زنان در استادیوم‌ها مناسبت است و مسئولان فضای امنی برای زنان ایجاد کرده‌اند.»

با این حال، فروردین امسال و پس از حاشیه‌هایی که در بازی فوتبال ایران و لبنان رخ داد و زنان نتوانستند وارد ورزشگاه شوند، فیفا به فدراسیون فوتبال کشور نامه نوشته و ابراز نگرانی کرده بود. همچنین فیفا پیش از آغاز لیگ برتر هم نامه‌ای فرستاده و خواستار حضور زنان در ورزشگاه‌ها شده بود که البته فدراسیون فوتبال ایران برای خلاص کردن خود از انتقادات، بازی‌ها را بدون تماشاگر برگزار کرد و دلیل آن را هم افزایش تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در کشور عنوان کرد؛ آن‌هم در روزهایی که برگزاری همه مراسم‌ها در فضاهای باز و بسته هیچ‌گونه منعی از سوی ستاد مقابله با ویروس کرونا ندارد. اما با توجه به خبری که دیروز باشگاه استقلال منتشر کرد و خبر از حضور زنان در بازی این تیم مقابل مس کرمان داد، به‌نظر می‌رسد که دیگر راهی جز حضور زنان در ورزشگاه‌ها وجود ندارد زیرا بساط ممنوعیت‌های کرونا در کشور برچیده شده است و فدراسیون فوتبال نمی‌تواند در این میان استثنا باشد.

البته احتمالا آن‌طور که انسیه خزعلی هم گفته بود، تصمیم‌گیری کلان دولت به این نتیجه رسیده است که راهی جز موافقت با حضور زنان در ورزشگاه‌ها وجود ندارد. حالا اما دیروز بعد از کش‌وقوس‌های فراوان، سرانجام وزارت کشور مجوز ورود ۵۰۰ هوادار خانم را برای مسابقه استقلال و مس کرمان در ورزشگاه آزادی صادر کرد و زنان با حضور در طبقه دوم می‌توانند بازی را تماشا کنند. بعد از اعلام وزیر کشور مبنی بر اینکه برای ورود زنان به ورزشگاه‌ها مشکلی وجود ندارد، سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال پیگیری‌های لازم را انجام دادند و در نهایت، قرار بر این شد تا فعلا در ورزشگاه آزادی حضور بانوان آزاد شود و سپس با تجهیز ورزشگاه‌های دیگر این امکانات به سایر ورزشگاه‌ها نیز برسد.
بر این اساس، طبق هماهنگی انجام‌شده دیدار استقلال و مس کرمان با حضور حدود ۵۰۰ هوادار زن برگزار خواهد شد. طبق این برنامه‌ریزی، ۵۰۰ هوادار خانم از طریق سامانه بلیت‌فروشی امکان تهیه بلیت مسابقه استقلال و مس را دارند. این هواداران در بخشی از ورزشگاه از طبقه دوم مستقر می‌شوند و همچنین پارکینگ مجزایی برای آن‌ها در نظر گرفته خواهد شد. زنان از در شرقی وارد ورزشگاه می‌شوند و ورودی‌های مجزا با مردان خواهند داشت.
گفتنی است؛ دیدار استقلال و مس ساعت ۱۹ روز پنج‌شنبه برگزار خواهد شد.