نماد باشگاه استقلال در فرابورس باز شد

مهتاب شهریاری، خبرنگار سازندگی_ روزی که تاج آبی روی سر بازار سهام گذاشته شد، بورس لباس سبز بر تن کرد و معامله‌گران دوباره امیدوار شدند. دیروز پس از گذشت پنج ماه از پذیره‌نویسی سهام استقلال و پیروزی، نماد باشگاه استقلال در فرابورس بازگشایی شد و با رشد 305 درصدی نسبت به قیمت اسمی (100 تومان) و افزایش 2/39 درصدی نسبت به قیمت پذیره‌نویسی (291 تومان)، 405 تومان قیمت خورد و به این ترتیب باشگاه پرافتخار استقلال به جمع فرابورسی‌ها اضافه شد. با این حساب، ارزش بازار «استقلال» به 4370 میلیارد تومان رسید.
در مبادلات دیروز بورس تهران، تپیکس با ۱۰ هزار و ۹۲۵ واحد افزایش به رقم یک میلیون و ۴۴۲ هزار واحد رسید.

شاخص‌کل با معیار هم‌وزن هم ۵۹۲۵ واحد افزایش یافت و به رقم ۴۰۸ هزار و ۲۵۱ واحد رسید. در این مبادلات، ۳۸۵ هزار فقره داد‌و‌ستد انجام شد که ۴۱ هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال ارزش داشت. شاخص‌کل فرابورس نیز ۱۷۸ واحد افزایش یافت و رقم ۱۹ هزار و ۳۲۰ واحد را ثبت کرد. در این بازار ۲۲۶ هزار معامله به ارزش ۵۳ هزار و ۱۴۴ میلیارد ریال انجام شد. در مبادلات دیروز، خریداران سهام که روزهای طولانی منتظر بهتر شدن اوضاع بودند، استراتژ‌ی‌ شک‌و‌تردید را کنار گذاشتند و از لاک دفاعی خارج شدند. نمادهای پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت بندرعباس، فولاد مبارکه اصفهان، پالایش نفت تهران، پتروشیمی نوری و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر مثبت را روی بورس گذاشتند. همچنین نمادهای پلمیر آریاساسول، پالایش نفت شیراز، پالایش نفت لاوان، بیمه پاسارگاد، آهن و فولاد غدیر ایرانیان و پتروشیمی تندگویان نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر منفی را روی فرابورس داشتند.

به این ترتیب پنجمین روز کاری هفته برای سهامداران خوش‌یمن بود و شاخص‌کل بیش از 10 هزار واحد رشد کرد. جز این‌که استقلال کبیر برای سهامداران خوش‌قدم بود، بازار تحت‌تاثیر سیگنال‌های مثبت برجامی از سوی اتحادیه اروپا خیز برداشت؛ به‌طوری‌که از فشار فروش و جو منفی حاکم بر این امر که تا روز دوشنبه در جریان داد‌و‌ستدهای بورسی به امری فرسایشی و حوصله‌سر‌بر تبدیل شده بود، تا حدودی کاسته شد. در این روز، نماگر یادشده در ارتفاع یک‌میلیون و ۴42 واحدی قرار گرفت که به‌یمن یک متغیر اثرگذار بیرونی (برجام) رخ داد.

همچنین اقبال به سهام پالایشی پس از بهبود نسبی بازار نفت با کاهش ذخایر نفتی آمریکا باعث شد که تقاضا بتواند بر عرضه روزهای گذشته غلبه کند و بار دیگر شاهد یک نوسان مثبت در بازار سرمایه باشیم. برخی صاحب‌نظران اقتصادی مجددا بر پتانسیل بازار سهام برای عبور از حمیت‌های بیشتر تاکید کردند. این در حالی است که اهالی بازار سهام معمولا به دلیل مداخلات مستقیم و غیرمستقیم سیاست‌گذاران اقتصادی که بعضا با محوریت کنترل تورم در بازار سرمایه است، امید چندانی برای عبور از رکود معاملاتی ندارند. در دو سال گذشته بورس تهران بارها تحت‌تاثیر مداخلات دستوری در سطوح مختلف با کاهش سودآوری شرکت‌های فعال در بازار سرمایه کشور مواجه بوده است‌. این تعدیلات که بعضا به نا‌امیدی سهامداران و خروج حداکثری آنان تبدیل شده است، به نوسانات روزافزون بازار دامن زده است.

اطلاعیه استقلال در کدال
شرکت فرهنگی ورزشی استقلال تهران دیروز در اطلاعیه‌ای که در کدال منتشر شد، اعلام کرد: «کلیه مطالبات بازیکنان پرداخت شده و هیچ‌گونه پرونده قضایی که منجر به توقیف اموال باشگاه باشد، وجود ندارد.»

این باشگاه همچنین توضیح داد که با توجه به اینکه مهدی قایدی در مرداد‌ماه سال گذشته به صورت قطعی به باشگاه الشباب به مبلغ 47 میلیارد تومان فروخته شده است، این مبلغ به‌عنوان درآمد قطعی فصل 1401-1400 منظور شده است و در فصل جاری با توافق قرضی به مبلغ یک میلیون و صد هزار یورو انجام شد؛ از این مبلغ، 250 هزار یورو به‌عنوان رضایت‌نامه به باشگاه الشباب پرداخت شده و مابقی به‌عنوان قرارداد پایه و آپشن قرارداد مهدی قایدی پرداخت شده است. درآمدهای باشگاه در سال گذشته اندک بوده و ترانسفر بازیکن نداشته است، از سویی از مرجع درآمدهای اسپانسری و محیطی و ترانسفر، باشگاه درآمد بیشتری کسب کرده است، بنابراین، با توجه به موارد ذکرشده، در صورت‌های مالی سنوات قبل درآمدها به صورت کامل ثبت نشده و در خصوص هزینه‌های اجاره، زمین باشگاه آرارات جهت تمرین تیم بزرگسالان به مدت یک فصل اجاره شده است. باشگاه بزرگ استقلال همچنین اعلام کرده در حال مذاکره و پی‌گیری مطالبات حقه باشگاه استقلال از طریق مرجع قانونی است که هنوز به نتیجه قطعی نرسیده است.

وزن شاخص هم‌وزن
شاخص‌کل بورس در حالی به استقبال تعطیلات آخر هفته رفت که در دومین روز از شهریور، رشد 76/0 درصدی را به نمایش گذاشت. شاخص هم‌وزن نیز که این روزها روندی متفاوت نسبت به هفته‌های قبل در پیش گرفته است، با افزایش 5/1 درصدی در سطح 408 هزار و 250 واحدی قرار گرفت. بازار سهام دو روز متوالی در مدار صعودی حرکت کرد. برآیند تغییر مسیر شاخص طی دو روز یاد‌شده حاکی از آن است که در روزهای گذشته، سهامداران با توجه به سیگنال‌هایی پیرامون اخبار مرتبط با سیاست خارجه، رغبت بیشتری به خرید گروه‌های ریالی پیدا کرده‌اند. این موضوع از فاصله فضای معاملاتی تالار شیشه‌ای نسبت به سه روز ابتدای هفته که ملتهب و مایوس‌کننده پیش رفته بود، کاملا مشهود است. به‌نظر می‌رسد، تغییر در آرایش معاملاتی بورس‌بازان و اقبال به سمت سهام کوچک در رقابت با سهام بزرگ، به دلیل اثر‌پذیری کمتر سهام گروه نخست نسبت به ریسک‌های داخلی و خارجی همچنان ادامه داشته باشد. در روز گذشته، ارزش معاملات خرد بورس به 2 هزار و 512 میلیارد تومان رسید که از افزایش نسبی در مقایسه با روز قبل از آن حکایت می‌کند.

پرونده داد‌و‌ستدهای سهام در آخرین روز کاری هفته در حالی سبزپوش بسته شد که در جریان معاملاتی مذکور، نمادهای پالایشی نقش مهمی در رشد بازار ایفا کردند. اقبال به سمت این دسته از نمادها که با محوریت نمادهایی همچون شپنا، شبندر، شتران و شبریز منجر به حرکت رو به جلوی شاخص شد، به‌گمان تحلیل‌گران گرچه می‌تواند مقطعی جلوه کند اما از روند رو به افول بازار می‌کاهد‌. در این میان، برخی دیگر از نمادها از جمله فولاد، نوری، حکشتی، شستا و شپدیس نیز تاثیر مثبتی در صعود شاخص بورس داشتند. مسیر جدیدی که شاخص‌های بازار سهام در پیش گرفته‌اند، از چرخش معاملاتی سهامداران حکایت می‌کند. در هفته‌های گذشته، نماگر اصلی بازار تحت‌تاثیر چند اتفاق وارد فاز رکودی شد و عملا نتوانست مامنی جذاب برای صاحبان سرمایه باشد. اما رفته‌رفته و با جدی شدن رفت‌و‌آمدها حول محور احیای برجام، معامله‌گران سهام پس از وقفه‌های طولانی در رشد بازار، سرانجام با دریافت سیگنال‌های اولیه از وین، تغییراتی را در محاسبات پرتفوی خود ایجاد کردند. این چرخش که به اقبال سهامداران به سمت سهام شرکت‌های کوچک و متوسط بازار منجر شد، نماگر بورسی را با افزایش ارتفاع روبه‌رو کرد. به‌نظر می‌رسد، هم‌زمان با سیگنال‌های قوی‌تر از سوی این مباحث، تزریق دوباره منابع مالی خرد به بخش مولد اقتصادی و بازار سهام شدت گیرد. برخی تحرکات از سوی نمادهای پالایشی نیز در این برهه امکان عبور از رکود معاملاتی را تقویت خواهد کرد.