خبر تایید صلاحیت مهدی تاج برای انتخابات فدراسیون فوتبال شوک بزرگی به جامعه ورزش بود

«مهدی تاج» برای شرکت در انتخابات فدراسیون فوتبال ایران تایید‌صلاحیت شد. این مهم‌ترین شوک خبری عصر دیروز بود که ناگهان خبرش در همه کانال‌ها و خبرگزاری‌ها پیچید. کمیته بدوی انتخابات فدراسیون فوتبال دیروز با حضور تمامی افراد، آخرین جلسه خود برای نهايی کردن اسامی کاندیدای حضور در انتخابات فدراسیون فوتبال در هشتم شهریور را برگزار کرد؛ موضوع استعلام از نهادهای مربوطه نیز بحث اصلی این جلسه بود. پیش از این گفته می‌شد تاج از سوی دستگاه قضایی رد صلاحیت شده است و شایعاتی مطرح بود. شاید همه به جز خود تاج پذیرفته بودند که او تایید نخوادهد شد. خصوصا آنکه قرارداد ویلموتس‬ و خسارات به‌بار‌آمده بابت این قرار‌داد، یکی از مهم‌ترین نکاتی بود که در زمان ریاست تاج بر فدراسیون مطرح شده بود. تا آنجا که چندی پیش نصرالله پژمان‌فر، رئیس کمیسیون اصل نود مجلس با اشاره به ثبت‌نام مهدی تاج برای انتخاب ریاست فدراسیون فوتبال گفته بود: «تا زمانی‌که پرونده فساد قرارداد ‫ویلموتس تعیین تکلیف نشود حضور این افراد در فدراسیون فوتبال قانونی نیست. او در این توئیت از هشتگ تاج استفاده کرده بود». مهدی تاج در دوره‌ای که رئیس فدراسیون بود، ناگهان به علت شرایط نابسامان جسمی، از ریاست این فدراسیون کنار رفت. هشتم دی‌ماه 98، او دلیل این امر را شرایط نابسامان جسمی و حمله قلبی خواند؛ اما بودند افرادی که این کناره‌گیری ناگهانی را، بهانه‌ای می‌دانستند که او نمی‌خواهد به ابهامات مطرح‌شده در قرارداد مارک ویلموتس پاسخ دهد.

ویلموتس از خرداد همان سال 98 رسماً به‌عنوان سرمربی جدید تیم ملی ایران منصوب و جانشین کارلوس کی‌روش شد و هدایت تیم ملی فوتبال ایران را بر عهده گرفت اما در آذرماه ۱۳۹۸، با فسخ قرارداد از تیم ایران جدا شد. تیم ملی ایران در مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، با مربیگری او در بازی با هنگ‌کنگ ۲-صفر و مقابل کامبوج با نتیجه پرگل ۱۴-صفر پیروز شد ولی در بازی با بحرین یک-صفر و در بازی بعدی مقابل عراق ۲-یک شکست خورد؛ همین باعث انتقادهای شدید به او شد، در نتیجه در چهارم دسامبر ۲۰۱۹، فدراسیون فوتبال ایران قرارداد با ویلموتس را فسخ کرد؛ هر چند ادعا می‌شود که او یک‌طرفه قرارداد خود را با تیم ملی فوتبال ایران فسخ کرد. پس از فسخ قرارداد و جدایی وی از تیم ملی فوتبال ایران، نحوه انعقاد و مبلغ قرارداد او مورد بحث قرار گرفت؛ بعد از یک جنجال رسانه‌ای گسترده، بسیاری از کارشناسان فوتبال و نمایندگان مجلس شورای اسلامی، قرارداد مارک ویلموتس را مبهم و قابل بررسی دانستند.

سایت «ورزش سه» نوشت که قرارداد فدراسیون فوتبال ایران با ویلموتس، سرمربی بلژیکی سابق تیم ملی پُر از بندهای اعجاب‌برانگیز است و پس از رفتن‌ او فدراسیون در آستانه پرداخت یک بدهی مالی بزرگ قرار گرفته است. در موضوع مالی قرارداد ویلموتس و فدراسیون فوتبال آمده است: «او باید در سه‌ماهه اول ۵۶۲ هزار یورو دریافت کند و پس از آن به مدت یک سال و در هر سه ماه یک بار، این مبلغ را بگیرد که در واقع مبلغی حدود ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار یورو به صورت خالص خواهد شد! عجیب‌تر اینکه امضای تمام اعضای هیات‌رئیسه فدراسیون فوتبال از جمله مهدی تاج به‌عنوان رئیس، به همراه مارک ویلموتس به‌عنوان سرمربی در آن درج شده است.»

تاج پس از قرارداد با ویلموتس تاکید کرد که از تجربه‌ هشت‌ساله کار با کارلوس کی‌روش درس گرفتند و قرارداد مناسبی با سرمربی بلژیکی به امضا رساندند؛ تاج همچنین تاکید کرد که او نجیب است و شلوغ‌کاری‌های کی‌روش را ندارد و به همین منظور، در بند اول از بخش تعهدات سرمربی در قرارداد فدراسیون و ویلموتس آمده است: «سرمربی تیم ملی باید به تمام قوانین و فرهنگ ایران احترام بگذارد. در تمام فعالیت‌های تبلیغاتی با مجوز فدراسیون حضور یافته و درآمد کسب‌شده از تبلیغات را با فدراسیون تقسیم کند تا فدراسیون بابت مالیات بر درآمدِ سرمربی و از این‌دست مخارج، برای او هزینه کند.»

حتی عده‌ای از نمایندگان مجلس، این قرارداد را به‌عنوان یک فساد بزرگ اقتصادی مطرح کردند و سازمان بازرسی کل کشور نیز اعلام کرد که قرارداد سرمربی بلژیکی با فدراسیون فوتبال ایران را بررسی خواهد کرد. طاهری جعفری، بازرس کل امور ورزش و جوانان سازمان بازرسی‌کل کشور گفت: «موضوع قرارداد ویلموتس به صورت ویژه بررسی می‌شود.» او با اشاره به انتقادها از انتخاب و قرارداد سرمربی بلژیکی سابق تیم ملی فوتبال بزرگسالان گفته بود: «در نحوه انتخاب و انعقاد قرارداد ویلموتس، ابهاماتی وجود دارد که با صدور ابلاغ بازرسی، موضوع به صورت خارج از نوبت در دست بررسی است.»

نصرالله پژمانفر، نماینده مجلس نیز همان سال 99 در مورد افشای قرارداد فدراسیون با ویلموتس، سرمربی سابق تیم ملی فوتبال از «دستگاه‌های امنیتی» خواسته بود که «به این مسئله ورود کنند، زیرا عقد این قرارداد فساد مسلم است.» او تاکید کرده بود: «اینکه شرکتی به نام مرکز اقتصادی فرهنگی ایران و هلند مسیری را طی کرده و از طرفی شخص مسعود سلطانی‌فر زمینه‌های حضور این مربی را فراهم کرده است، ابهام بزرگ دیگری است که باید به آن رسیدگی شود.»

این ماجراها کمی بعد به فراموشی سپرده شد؛ اگرچه ساختمان فدراسیون به علت بدهی از دست رفت. مرداد‌ماه امسال، مدیر امور حقوقی فدراسیون فوتبال در مصاحبه‌ای گفته بود مهم‌ترین اثر قرارداد ویلموتس، خودش را در صورت‌های مالی و ترازنامه فدراسیون فوتبال نشان می‌دهد که این نکته باعث زیان‌ده شدن فدراسیون و بحرانی شدن شرایط مالی مجموعه فوتبال شده است. علاوه بر حکم صادره برای آقای ویلموتس (بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان)، حکم دستیاران ایشان از سوی CAS و برگ تشخیص مالیات ۳۲ میلیارد تومانی نیز به فدراسیون فوتبال ابلاغ شده است. پرداخت مبلغی حدود چهار میلیون یورو برای فدراسیونی که ساختمانش را هم از دست داده است، یک فاجعه محسوب می‌شود؛ در واقع فدراسیونی ورشکسته روی دست فوتبال ایران باقی مانده است.

با این حال، در دوره جدید که قرار بود انتخابات هیات‌مدیره فدراسیون فوتبال برگزار شود، ناگهان خبر آمد که مهدی تاج به‌ صورت اینترنتی ثبت‌نام کرده و رسماً برای ریاست مجدد در این فدراسیون کاندیدا شده است. پیش‌بینی‌ها این بود که او به علت پرونده ویلتموس رد‌صلاحیت شود اما خود او چنین عقیده‌ای نداشت. چند روز پیش که نام دو کاندیدای نهایی اعلام شد، نام او بین آنها نبود و به این موضوع که احتمالا تاج تایید‌صلاحیت نخواهد شد، قوت بخشید اما عصر دیروز نام او ناگهان منتشر شد. اکنون میرشاد ماجدی (سرپرست فدراسیون)، مهدی تاج (رئیس پیشین فدراسیون) و عزیزالله محمدی (رئیس پیشین سازمان لیگ) سه کاندیدایی هستند که قرار است یکی از آنها هشتم شهریور ریاست فدراسیون فوتبال را به صورت رسمی و با جلب رای از مجمع فدراسیون فوتبال به‌دست آورد. به‌نوشته ورزش سه، فوتبال ایران در حساس‌ترین شرایط و در یک بازه زمانی دشوار و فشرده خود را آماده رقابت‌های جام جهانی ۲۰۲۲ می‌کند و تلاطماتی که در ماه‌های گذشته رخ داده، به احتمال زیاد تاثیر خود را روی نتایج نهایی تیم ملی در رقابت‌های پیشِ رو خواهد گذاشت.