بلاتکلیفی موضوع استیضاح وزیر صمت و ابهام درباره گزینه‌های پیشنهادی برای معرفی بعد از تفکیک این وزارتخانه قالیباف هزینه‌ساز شده است

سیما پروانه‌گهر، خبرنگار گروه سیاسی_ علی بابایی کارنامی، نماینده ساری و میاندورود در مجلس شورای اسلامی، روز گذشته به پایگاه خبری «منیبان» گفته است که استیضاح سیدرضا فاطمی‌امین، براساس تشخیص رئیس مجلس مطرح نشد. او در این‌باره توضیح داده که: «البته قالیباف نیز براساس درخواستی که خود رئیس‌جمهور از رئیس مجلس کرده بود، این کار را انجام داد و این رویه عرف است. به‌عبارت دیگر، رئیس‌جمهور از رئیس مجلس درخواست کرد به شرطی که شما وزیر صمت را استیضاح نکنید، من این کار را می‌کنم، لذا رئیس مجلس هم از ما خواهش کرد.»
غائله استیضاح وزیر صمت با پادرمیانی محمدباقر قالیباف تعلیق شد. تنها کمی بعد از اینکه فشار نمایندگان متقاضی استیضاح حجت‌الله عبدالملکی، وزیر کار به بار نشسته بود و بدون چک‌و‌چانه، وزیر از وزارت‌خانه رفته بود، این نمایندگان خواستار استیضاح سیدرضا فاطمی‌امین شدند و تذکر پشت تذکر و مصاحبه پشت مصاحبه، استیضاح وزیر صمت را پیگیری کردند، به این امید که وزیر صمت همچون همکارش، وزیر کار استعفا دهد یا استیضاح او اعلام وصول شود؛ با وجود فضای تند آن روزها، اگر استیضاح اعلام وصول می‌شد‌، رای اعتماد مجدد مجلس به فاطمی‌امین در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته بود.

در آخرین فشارها، این فاطمی‌امین بود که زیر سایه قالیباف سنگر گرفت. رئیس مجلس در جلسه علنی از نمایندگان درخواست‌کننده استیضاح خواست دست از پیگیری این استیضاح بردارند، چراکه دولت می‌خواهد وزارت صمت را تفکیک کند. اگرچه قالیباف در این سخنان خود، درباره وضعیت فاطمی‌امین چیزی نگفت اما منظور او، روشن بود؛ یا فاطمی‌امین دیگر به‌عنوان وزیر صمت معرفی نمی‌شود یا اگر بشود هم رای اعتمادی نخواهد گرفت.
حالا اما نه خبری از لایحه تشکیل وزارت بازرگانی و تفکیک وزارت صمت است، نه خبری از اینکه وزیر جدید صمت کیست. فاطمی‌امین در پاستور و بهارستان تردد می‌کند و مسرور از مسدود شدن راه استیضاحش است. نمایندگان هم در این بین به تکاپو افتاده‌اند که وزیر جدید کار را از بین خود انتخاب کنند و طبیعی است که بدشان نمی‌آید همین نسخه را برای وزارت‌خانه‌های تفکیک‌شده صمت بپیچند، اما نکته اصلی این است که این محمدباقر قالیباف است که در مصاحبه‌ها و صحبت‌های پنهان و عیان نمایندگان، مسئول مختومه شدن داستان استیضاح فاطمی‌امین دانسته می‌شود.

علاوه بر تمامی این موارد، بابایی کارنامی خبر داده که رئیسی گفته است تا شهریورماه دو وزیر جدید در دو وزارت‌خانه منصوب می‌کند. او همچنین گفته است که: «‌شاید هم دوباره فاطمی‌امین را معرفی کند، یکی صمت است و یکی بازرگانی.» نکته جالب توجه اینجاست که استیضاح فاطمی‌امین با این استدلال که وزارت‌خانه تفکیک و دو وزیر جدید معرفی می‌شوند، متوقف شد؛ اگر با تفکیک وزارت‌خانه، دوباره او به‌عنوان وزیر صمت به مجلس معرفی شود، هم اتفاق تازه‌ای در روابط عجیب بین دولت و مجلس فعلی است و هم واکنش نمایندگان درخواست‌کننده استیضاح قابل پیش‌بینی نیست. در این بین، باز هم این بخش غائله، ضرر جدی برای محمد‌باقر قالیباف دارد؛ پادرمیانی و ریش‌سفیدی او بین نمایندگان، با لجبازی دولت برای معرفی مجدد فاطمی‌امین به‌عنوان وزیر صمت همراه می‌شود؛ تصویری که قالیباف را بین نمایندگان در موضع برتر قرار نمی‌دهد و بدون‌شک برای حفظ جایگاه خود در مجلس، در صورت معرفی مجدد فاطمی‌امین در کنار نمایندگانی قرار خواهد گرفت که خواهان عدم رای اعتماد به فاطمی‌امین هستند. در این شرایط، قالیباف که می‌خواست با پادرمیانی در این غائله، با یک تیر هم نمایندگان را همراه خود کند و هم بلیتی از دولت بگیرد، حالا هر دو تیرش خارج از هدف نشسته است.