مدیران سینمایی وزارت ارشاد در پی چه هستند؟

خانه سینما در بحرانی‌ترین وضعیت خود طی 9 سال اخیر پس از بازگشایی بعد از انحلال به‌سر می‌برد. منوچهر شاهسواری، مدیرعامل و محمدعلی نجفی، رئیس هیات‌مدیره خانه سینما استعفا داده‌اند؛ آن‌هم در شرایطی که چهارشنبه همین هفته، نهم شهریور ماه قرار است مجمع عمومی و انتخابات هیات‌مدیره برگزار شود! خبرها حاکی از اختلافات شدید میان اعضای هیات‌مدیره دارد؛ چنان‌چه محمدعلی نجفی هم در استعفا‌نامه خود بر این اختلافات صحه گذاشت. اهالی این خانه هم شائبه تمایل هیات‌مدیره فعلی برای ابقا را مطرح می‌کنند و می‌گویند، بیشتر اعضای این هیات تمایل به ابقا برای دور بعدی دارند؛ درحالی‌که بسیاری از اهالی خانه سینما از عملکرد آنها ابراز نارضایتی می‌کنند. از سوی دیگر، در حال حاضر مهم‌ترین مشکل این تشکل صنفی، وابستگی شدید آن به سازمان سینمایی وزارت ارشاد است.

به نحوی که برای اولین‌بار کاندیداهای انتخاب هیات‌مدیره از سوی این سازمان مورد تایید قرار نگرفتند! این اتفاق برای نخستین‌بار در تاریخ خانه سینما رخ ‌داد. پس از بازگشایی این تشکل صنفی پس از تعطیلی آن در دولت احمدی‌نژاد، در شهریور ۱۳۹۲ طبق آیین‌نامه جدید، قرار بر این شد که کاندیداهای انتخابات هیات‌مدیره به سازمان سینمایی معرفی شوند اما تا به‌امروز این سازمان، هیچ‌یک از کاندیداها را رد‌صلاحیت نمی‌کرد. اما محمد خزاعی به‌عنوان رئیس سازمان سینمایی که در همه موارد رای خود را صائب می‌داند، حتی کاندیداهای هیات‌مدیره خانه سینما را هم رد‌صلاحیت کرد. در این میان نام مجید برزگر و فرهاد توحیدی جزو رد‌صلاحیت‌شده‌ها آمده و دلیل این عدم صلاحیت هم، امضای بیانیه اعتراضی نسبت به اتفاقات و حواشی متروپل عنوان شده است. با این حال، گویا هیات‌مدیره در حال چانه‌زنی برای رفع ردصلاحیت توحیدی هستند، چراکه او از امضاکنندگان این بیانیه نبوده اما مطلب اعتراضی درباره آن در صفحه شخصی خود منتشر کرده است.

بیانیه‌‌های سیاسی که به امضای اهالی سینما رسیده، تبدیل به پاشنه آشیلی برای خانه سینما شده و دردسرهای زیادی برای هیات‌مدیره و اعضای صنوف به‌وجود آورده است. شنیده‌ها حاکی از این است که مدیران سازمان سینمایی فشارهایی به هیات‌مدیره برای کسب اطلاعات از اعضا و رفع و رجوع این بیانیه‌ها وارد کردند که این هیات زیربار آنها نرفته و همین موجب نارضایتی مدیران سینمایی وزارت ارشاد شده است. آنها هم بودجه خانه سینما را به صورت قطره‌چکانی و ماه‌به‌ماه پرداخت می‌کنند.

در‌حالی‌که این روند تا پیش از این به این شکل بود که اوایل سال بخش زیادی از بودجه به خانه سینما تزریق می‌شد و مدیرعامل به همراه هیات‌مدیره آن را برای مصارف مختلف هزینه می‌کردند. حالا ماه‌به‌ماه باید لیست هزینه‌ها به سازمان سینمایی ارسال شود تا واریز صورت گیرد. در واقع این‌طور به‌نظر می‌رسد که سازمان سینمایی می‌خواهد خانه سینما را از یک تشکل صنفی خارج و به یکی از زیرمجموعه‌های خود مانند بنیاد سینمایی فارابی تبدیل کند. هیات‌مدیره و مدیرعاملش هم با حکم مدیران ارشاد تعیین شوند و دستورات مدیران سینمایی را اجرا کنند. اتفاقی که با روند فعلی چندان دور و بعید به‌نظر نمي‌رسد، مگر اینکه فکر عاجلی شود؛ البته اگر هنوز فرصتی برای این کار باقی مانده باشد.