بازار ارز چگونه مسیر خود را می‌رود؟

نسرین خدادادی، خبرنگار سازندگی_ هر چند ایران هنوز به مذاکرات پاسخ قطعی نداده است اما بازار دلار متوجه تغییرات پیش رو شده و احتمال توافق را از عدم توافق بیشتر می‌داند. دیروز در بازارهای غیررسمی، قیمت دلار باز هم کاهش یافت و به محدوده 29 هزار و 630 تومان رسید که نسبت به مبادلات روز قبل اندکی کاهش را نشان می‌داد. عالی‌جناب سکه نیز در محدوده 13 میلیون و 900 هزار تومانی مبادله شد که نسبت به روز شنبه اندکی کاهش را نشان می‌دهد. هر چند چشم‌انداز سکه و دلار با در نظر گرفتن سناریوی توافق در بازار‌های مالی ریزشی ارزیابی می‌شود اما وزن گرفتن فضای هیجانی در فرآیند معاملات بازار‌های مالی می‌تواند سناریو‌های فوق را با تعدیلاتی همراه کند.

دلار چه کرد؟

از روز چهارشنبه که اعلام شد، آمریکا به نظرات ایران درباره متن پیشنهادی اتحادیه اروپا برای احیای برجام پاسخ داده است. رسانه‌هایی همچون العربیه از رد درخواست‌های ایران توسط واشنگتن و مواردی از این‌دست نوشتند و همچنین برخی انتظارات تند‌و‌تیز از مقامات آمریکایی و اسرائیلی علیه توافق نقل شد. برخی کارشناسان عقیده دارند بیشتر این گزارش‌ها، عموما فضاسازی رسانه‌ای برای قانع کردن نخبگان سیاسی داخل آمریکا، افکار عمومی و اسرائیل و متحدانش هستند و نباید بیش از حد جدی گرفته شوند. به‌نظر می‌رسد این پیام را بازار ارز به خوبی دریافت کرده است؛ به‌گونه‌ای که دیروز دلار در بازار آزاد به نوسان‌های مقطعی و محدود خود ادامه داد و به قیمت 29 هزار و 600 تومان رسید. حتما به خاطر دارید که دلار در روزهای ابتدایی ماه گذشته با اخبار مطلوب برجام از محدوده قیمتی 30 هزار تومان به کانال ۲۸ هزار تومان رسید. اما طی چند روز گذشته در تلاش بود تمام مسیر رفته را طی چند روز معاملاتی اخیر بازپس بگیرد و در محدوده یاد‌شده معامله شود. برخی کارشناسان اقتصادی با وجود برخی موانع برای احیای توافق، روند این مذاکرات را ادامه‌دار ارزیابی کرده‌اند. بنابراین انتظار می‌رود که نوسانات قیمتی دلار در این هفته نیز ادامه داشته باشند.

روز یک‌شنبه داد‌و‌ستدهای سکه امامی در قیمت ۱۳ میلیون و 880 هزار تومان انجام شد. در این روز تلاش مستمر این مسکوک برای رسیدن به قیمت ۱۴ میلیون تومان قابل‌توجه بود. چرا که ‌در افت‌و‌خیزهای اخیر، سکه در کانال ۱۳ میلیون تومان با افزایش تقاضا مواجه شد و به سرعت جهش پیدا کرد. بیشترین اثر بر تغییرات قیمت سکه را دلار به دوش می‌کشد، چرا‌که در شرایط فعلی حاکم بر تورم جهانی، سیاست‌های محکم فدرال رزرو دلیلی برای رشد شدید در بهای طلای جهانی را پیش روی فعالان اقتصادی قرار نمی‌دهد. علاوه بر این، انتظارات برای احیای برجام تا حدود زیادی کم‌رنگ شده است. از این‌رو، تغییرات قیمت در معاملات این سکه با نوسانات کمتر و تمایلات صعودی بیشتری نسبت به روزهای اخیر همراه خواهد بود. به این ترتیب حباب سکه مجددا به بالای 7/1 میلیون تومان افزایش یافت.
هفته گذشته هر اونس طلای جهانی در قیمت 1738 دلار مورد معامله قرار گرفت. در روزهای معاملاتی هفته اخیر شاخص دلار تلاش‌های پر‌قدرتی برای بازگشت به سقف 109 واحدی و تثبیت در این محدوده داشته است. اما در نهایت در سطح 108 واحد به کار خود پایان می‌دهد. بنابراین، این افت‌وخیزهای شاخص دلار باعث شد تا قیمت طلا تحرکات ناچیزی داشته باشد. تورم جهانی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین معضلات اقتصاد جهانی به حساب می‌آید که با افزایش نرخ بهره و کاهش نقدینگی کنترل می‌شود. این سیاست انقباضی فدرال رزرو نشان‌دهنده تمرکز همه‌جانبه برای بازگرداندن تورم به هدف سالانه دو درصدی است؛ همین موضوع موجب شده تا بسیاری از سرمایه‌گذاران دست به ماشه بمانند. به‌عقیده کارشناسان، ترس از رکود باعث شده این بازار در شرایط فعلی صعود جدی را در کوتاه‌مدت نداشته باشد.

شاخص‌های نفتی طی معاملات هفته گذشته افت‌و‌خیز بسیاری داشتند. به طوری‌که بهای هر بشکه نفت خام برنت و وست‌تگزاس اینترمیدیت با وجود برخی نگرانی‌ها از رکود در اقتصاد جهانی، کاهش عرضه بعد از اعمال تحریم‌ها علیه روسیه و ادامه محدودیت‌ها برای صادرات ایران و به نتیجه نرسیدن برجام که مجموعه عوامل مهم و اثرگذار بر بازار جهانی نفت هستند، تعادل قیمتی خود را حفظ کردند.