بر اساس پاسخ شرکت مدیریت منابع آب ایران به روزنامه سازندگی
سیل 7 شهر و 34 روستای چهارمحال و بختیاری را با کمبود آب رو‌به‌رو کرده است

جامعه: مشکل بی‌آبی در شهرکرد که از اواسط مرداد گرم و خشک امسال آغاز شده بود، پس از دو هفته و چالش سخت مردم در مقابله با گرما و بی‌آبی تا حدودی حل شده است. اما آیا این مشکل به شکلی ریشه‌ای مدیریت و حل شده است یا امکان دارد که سال آینده و در ماه‌های گرم سال باز هم مردم این شهر گرما و بی‌آبی را توامان تحمل کنند؟

در این میان، با توجه به جوابیه‌ای که شرکت مدیریت منابع آب به گزارش سازندگی داده، معضل حل شده است.
روزنامه سازندگی روز 29 مرداد گزارشی با تیتر «‌داستان بی‌آبی» منتشر کرد که در آن به دلایل بی‌آبی در دو استان همدان و شهرکرد پرداخته بود؛ شرکت مدیریت منابع آب در پاسخ به این گزارش در تشریح اقدامات این شرکت برای رفع بی‌آبی در شهرکرد نوشته است: «‌در تشریح آخرین اقدامات برای پایداری شبکه آب شرب استان چهار‌محال و بختیاری، در نخستین ساعات بروز مشکلات ناشی از سیل در اولین قدم از ورود آب گل‌آلود به مخازن آب پاک جلوگیری شد. پس از تشکیل کمیته بحران با حضور مدیرعامل شرکت مهندسی آبفای کشور، اقداماتی مانند وارد مدار کردن دو چشمه و 18 چاه، ساخت و تجهیز دو ایستگاه پمپاژ، 26 کیلومتر لوله‌گذاری و نصب منصوبات سرچاهی، آب‌رسانی سیار، فراخوان 80 تانکر آب‌رسان از سراسر کشور و تشکیل اکیپ‌های 11‌گانه، انجام شد.»

در ادامه این جوابیه آمده است: «‌همچنین ۶۰ گروه سه تا پنج‌نفره شامل ۳۶ گروه از خود استان و ۲۴ گروه نیز از 22 استان‌ کشور مثل خوزستان، لرستان، قم و تهران و‌... با تخصص‌های مختلف جوشکاری، تعمیرات، لوله‌گذاری، پکیج‌های تصفیه و‌... برای رفع مشکل آب مردم چهارمحال و بختیاری در تلاش هستند.»

در بخش پایانی پاسخ مسئولان شرکت مدیریت منابع آب هم آمده: «‌تامین سه دستگاه بسته‌بندی آب و تولید بیش از 35 هزار لیتر بسته‌های آب آشامیدنی و توزیع بیش از 300 هزار بطری آب معدنی در استان، از سایر اقدامات انجام‌شده هستند. همچنین یک ایستگاه پمپاژ برای افزایش ظرفیت تصفیه‌خانه سامان در کمتر از 48 ساعت ایجاد و راه‌اندازی شد که 90 لیتر بر ثانیه آب به شهرکرد انتقال می‌دهد. طرح‌های پدافندی انتقال آب به صورت شبانه‌روزی در حال اجراست. به‌طوری‌که طرح عمان وارد مدار شده است و طرح فدک نیز در مراحل پایانی است و پیش‌بینی می‌شود در روزهای آینده وارد مدار شود. پاسخ‌گویی به شهروندان، با افزایش ظرفیت خطوط سامانه 122 ادامه دارد. با توجه به سیلاب‌های اخیر و گل‌آلوده شدن چشمه کوهرنگ و در نتیجه کمبود منابع آبی هفت شهر و 34 روستا، مصرف بهینه و صرفه‌جویی مردم برای عبور از بحران اهمیت بیشتری می‌یابد. با توجه به موضوع و ضرورت تامین آب مورد‌نیاز شهروندان، مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور از اولین ساعات پس از بروز این واقعه در شهرکرد حضور یافت. همچنین وزیر نیرو نیز برای مدیریت و سرعت بخشیدن به عملیات بازگشت کیفیت آب به شرایط عادی، به استان چهارمحال و بختیاری سفر کرد تا در حداقل زمان ممکن،‌ پایداری شبکه آب شرب شهرکرد در سطح کل شهر حاصل شود.»

در این میان اما همچنان مشکل بی‌آبی در شهر همدان ادامه دارد و شرکت منابع تامین آب به این موضوع واکنشی نشان نداده است؛ همچنین خبرهایی هم از قطعی آب در شهرهای شمالی کشور منتشر شده است. بر همین اساس، گفته می‌شود که آب در بهشهر استان مازندران 22 ساعت در طول روز قطع می‌شود و مردم فقط بین ساعت‌های پنج تا هفت صبح می‌توانند آب ذخیره کنند.