«ابراهیم رئیسی» رئیس‌جمهوری کشورمان روز دوشنبه بار دیگر تاکید کرد که یکی از پیش‌شرط‌های احیای برجام، بسته شدن پرونده تحقیقات آژانس درباره ذرات اورانیوم ادعایی است. او گفت بدون حل مسائل پادمانی، صحبت درباره توافق بی‌معنا است. نورنیوز نیز بر فرآیند راستی‌آزمایی درباره لغو موثر تحریم‌های آمریکا در کنار مسائل پادمانی تاکید کرد. هم‌زمان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تازه‌ترین گزارش خود درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران، مدعی شد که ایران غنی‌سازی اورانیوم در یکی از سه آبشار سانتریفیوژهای پیشرفته IR-6 را که اخیرا در سایت هسته‌ای نطنز نصب کرده بود، آغاز کرده است.

هم‌زمان روزنامه صهیونیستی اورشلیم‌پست با انتشار گزارشی، به جزئیات توافق در وین اشاره کرد و در این‌باره مدعی شد که طرفین در‌باره بسیاری از موارد کلی مندرج در پیش‌نویس اتحادیه اروپا توافق کرده‌اند. به‌ادعای این نشریه، قرار بر آن است که کمیسیون مشترک برجام در روز امضای توافق که از آن به‌عنوان «روز صفر» یاد می‌شود، بدون حضور آمریکا جلسه‌ای تشکیل دهد؛ ایالات متحده نیز 165 روز بعد به این کمیسیون می‌پیوندد. همچنین جو بایدن همان روز سه فرمان اجرایی مربوط به ایران و تحریم‌های ثانویه اعمال‌شده بر 17 بانک و بالغ بر هفت میلیارد دلار دارایی‌های متعلق به ایران در بانک‌های کره‌جنوبی را لغو خواهد کرد. این نشریه مدعی است که در مقابل ایران، غنی‌سازی 60 درصدی اورانیوم را متوقف کرده و آن را به 20 درصد کاهش می‌دهد و به آژانس اجازه خواهد داد نظارتش بر سایت‌های هسته‌ای ایران را از‌سربگیرد. به‌نوشته این نشریه، این توافق ظرف پنج روز احتمالا در اختیار کنگره قرار خواهد گرفت. تصویب این قانون مستلزم آن است که توافق برای لغو تحریم‌ها توسط کنگره مورد بررسی قرار گیرد. اگر کنگره این توافق را رد کند، بایدن توان وتوی آن را دارد، مگر اینکه اکثریت دو سوم مخالف رای منفی دهند که سناریویی بعید است.

این نشریه صهیونیستی در ادامه درباره گام دوم اجرای توافق مدعی شد که روز تایید، 6 روز بعد از روز صفر خواهد بود. در این مرحله آمریکا برای فروش پنج میلیون بشکه نفت ایران یک‌بار معافیت قائل شده و اجازه می‌دهد رایزنی‌های تجاری در حوزه انرژی انجام شود. ایران نیز غنی‌سازی اورانیوم خود را به میزان پنج درصد متوقف کرده و بدین طریق دوره آماده‌سازی برای انتقال اطلاعات به آژانس را آغاز می‌کند. در ادامه این گزارش آمده است که دو ماه بعد، روز اجرای دوباره خواهد بود و ایران و آمریکا باید علنا قصد خود را برای ادامه بازگشت به توافق حداقل به مدت هفت روز پیش از آن تاریخ اعلام کنند. این روزنامه در گزارش خود همچنین مدعی است که تهران باید تا روز اجرای مجدد در مورد اورانیوم ادعایی پاسخ دهد. این در حالی است که ایران بسته شدن پرونده تحقیقات آژانس پیش از توافق را به‌عنوان پیش‌شرط احیای برجام مطرح کرده است. بر اساس ادعای این نشریه، ایران همچنین تمام مراحل مورد نیاز توافق از جمله کاهش غنی‌سازی اورانیوم به 67/3 درصد، کاهش ذخایر خود، و انتقال سانتریفیوژها را انجام داده و به آژانس اجازه نظارت می‌دهد؛ آمریکا نیز همه تحریم‌های ثانویه علیه ایران و نام‌های تروریستی مورد توافق به جز سپاه پاسداران را حذف می‌کند.

اورشلیم‌پست در‌باره روز تکمیل هم مدعی شد که در این روز تمام محدودیت‌های هسته‌ای و لغو تحریم‌ها اجرایی می‌شود؛ آمریکا تحریم تسلیحات متعارف ایران را لغو کرده و اجازه تجارت بیشتر بین کشورها را می‌دهد و ایران هم زیرساخت‌های غنی‌سازی باقی‌مانده را حذف می‌کند. در این گزارش همچنین آمده که در سال‌های آینده، «بندهای غروب آفتاب» اولیه برجام طبق قطعنامه 2231 شورای امنیت بدون هیچ تمدید اجرایی خواهند شد. در سال 2024، محدودیت‌های مربوط به تحقیق و توسعه سانتریفیوژهای پیشرفته منقضی شده‌، در سال 2025، مکانیسم «تحریم‌های اسنپ‌بک» کنار گذاشته می‌شوند و در سال 2026، محدودیت‌های استفاده از سانتریفیوژها تا سال 2028 به پایان می‌رسند. در سال 2030 نیز قرارداد ایران بدون محدودیت در غنی‌سازی اورانیوم، ذخیره‌سازی، راکتورهای آب سنگین یا پلوتونیوم به طور کامل منقضی خواهد شد.