فدراسیون فوتبال حداقل 195 میلیارد تومان از بلیت‌های رایگان فیفا پول به‌ دست آورده است

معصومه رضایی، جامعه_ فیفا تعدادی بلیت مسابقات جام جهانی 2022 را به شکل رایگان در چند مرحله در اختیار ایران قرار داده است که هنوز در تعداد آن‌ها شک‌و‌شبهه‌هایی وجود دارد. در این میان، منتقدان نیز می‌گویند معلوم نیست این بلیت‌ها الان در اختیار کدام سازمان یا نهاد قرار گرفته‌اند.

اما وزارت ورزش فقط درباره 11 هزار عدد از این بلیت‌ها اطلاع‌رسانی کرده و از سرنوشت باقی آن‌ها اطلاعی در دست نیست؛ البته فدراسیون فوتبال هم در این مورد با وجود انتقادها سکوت کرده است. این سکوت می‌تواند به دو دلیل باشد؛ یا واقعا بلیت‌ها به شکل رایگان در اختیار سازمان‌ها و نهادها قرار گرفته‌اند و یا اینکه بلیت‌های رایگان فیفا با قیمت‌های چندبرابری به مردم فروخته شده و درآمدی میلیاردی برای فدراسیون فوتبال داشته‌ است.

اگرچه در روزهای گذشته محمدمهدی فروردین، نماینده مجلس خبر منتشرشده مبنی بر اینکه 11 هزار بلیت رایگان جام جهانی که فیفا به ایران داده و در نهایت سهم مجلس و سازمان‌های دولتی شده است را کاملا تکذیب کرده و گفته که: «تا الان حتی یک لاشه بلیت، نه به مجلس تحویل داده شده، نه قرار است که بدهند.» اما معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزیر ورزش و جوانان در گفت‌و‌گویی به جزئیات بلیت‌های اختصاص‌یافته به وزارت‌خانه‌ها و نهادهای مختلف اشاره کرده است.

سینا کلهر گفته است: «سقف عددی که برای سهمیه وزارت‌خانه‌ها و سازمان‌ها در نظر گرفته‌ایم، ۱۱۰ بلیت است. در این میان حضور برخی از سازمان‌ها تاکنون قطعی است که تقاضای بلیت کرده‌اند. مانند سازمان فرهنگ و ارتباطات که تقاضای ۴۰۰ بلیت کرده است، میراث فرهنگی و گردشگری درخواست ۵۰۰ بلیت جام جهانی را کرده است و برخی از شبکه‌های تلویزیونی در صداوسیما نیز برای اختصاص بلیت تقاضا کرده‌اند.» البته لیست همه این سازمان‌ها که سهمیه بلیت دارند در دست نیست و کلهر می‌گوید تا شنبه هفته دیگر مشخص می‌شود. او درباره سهم مجلس هم گفته است: «درباره سقف و کف سهمیه اختصاصی به برخی از نهادها، واحد دیگری تصمیم می‌گیرد. سهمیه مجلس فعلا مشخص نیست.»

اما آن طور که حمیدرضا دهقانی، روابط عمومی وزارت ورزش در توئیتر خود اعلام کرده، فیفا تاکنون 31 هزار بلیت به فدراسیون فوتبال ایران به شکل رایگان تحویل داده است. براساس، خبرها فیفا از اردیبهشت‌ماه تا تیر امسال، در مراحل مختلفی تعدادی بلیت در اختیار فدراسیون فوتبال قرار داده است؛ بر اساس اطلاعاتی که فدراسیون فوتبال منتشر کرده، بلیت‌های اردیبهشت‌ماه به شکل قرعه‌کشی در اختیار مردم قرار گرفته‌اند اما بلیت‌هایی که تیرماه امسال اهدا شده‌اند، با اعلام مبلغ فروش از سوی وزارت ورزش بوده‌اند. البته در مرحله اول که اردیبهشت‌ماه بوده نیز بلیت‌ها به شکل فروشی در اختیار مردم قرار گرفته‌اند اما در این دوره از فروش، فدراسیون فوتبال به شکل رسمی مبلغی را اعلام نکرده است.

اما بخشی که در سایت فدراسیون فوتبال برای این کار در نظر گرفته شده است، هم‌اکنون در دسترس نیست و نمی‌توان اطلاعاتی در این زمینه به‌دست آورد؛ در واقع وزارت ورزش بلیت‌های اهدایی را به مردم فروخته و حتی اعلام نکرده که چه تعداد بلیت را به چند نفر در این سایت فروخته است. اما شاید بتوان با هزینه‌ای که سینا کلهر، معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزیر ورزش و جوانان تیرماه امسال به‌عنوان مبلغ بلیت‌ها گفته است، به درآمد وزارت ورزش و دلیل سکوت مسئولان این وزارت‌خانه در چند روز گذشته پی برد. کلهر 14 تیرماه امسال درباره بلیت‌هایی که در مرحله دوم به ایران اختصاص داده شده‌اند، گفته بود: ‌«‌۱۱ هزار بلیت برای تماشاگران ایرانی در جام جهانی قطر اختصاص یافته و افزایش این سهمیه نیز محتمل است.‌»

کلهر همان زمان درباره جزئیات و قیمت این بلیت‌ها گفته بود: «‌اعلام ساز‌و‌کار، نحوه فروش و توزیع این بلیت‌ها هم مشخص خواهد شد. قیمت بلیت درجه‌یک بازی‌های تیم ملی حدود هفت میلیون و 500 هزار تومان است که قیمت مناسبی برای هواداران فوتبال جهت تماشای بازی‌های جام جهانی است. نکته دیگر اینکه همچنان پرونده بلیت‌ها برای ما باز است و این احتمال وجود دارد که بتوانیم در آینده سهمیه بلیت‌های بیشتری را برای تماشاگران مشتاق ایرانی بگیریم و این ۱۱ هزار قطعه بلیت، تعداد نهایی بلیت‌های ما در جام جهانی نیست. مسئولان قطری قول همکاری دادند که با توجه به شرایطی که وجود دارد، باز هم بتوانیم بلیت‌های بیشتری بگیریم.»  در این میان، سایت فدراسیون فوتبال 15 مردادماه امسال امکان خرید بلیت‌ها را در اختیار مردم قرار داده است. پیش از این هم اردیبهشت‌ماه امسال مرحله اول فروش بلیت‌ها آغاز شده بود.

با فرض اینکه براساس اعلام روابط عمومی وزارت ورزش، 31 هزار بلیت سهم فدراسیون فوتبال بوده باشد و باز هم با این فرض که پنج هزار از این بلیت‌ها به صورت رایگان در اختیار نهادها، سازمان‌ها و وزارت‌خانه‌ها قرار گرفته باشد، 26 هزار بلیت دیگر را فدراسیون فوتبال به قیمت هفت میلیون و 500 هزار تومان فروخته است؛ بنابراین فدراسیون فوتبال 195 میلیارد تومان از فروش بلیت‌های رایگان فیفا درآمد به دست آورده است.