یک نماینده مجلس خبر داد قاسم مکارم شیرازی بازرس ویژه وزیر راه سر قرار دریافت رشوه به‌صورت یورو بازداشت شده است. رستم قاسمی به علت کمردرد بستری است

سیما پروانه‌گهر، خبرنگار گروه سیاسی_ توئیت اردشیر مطهری، نماینده مردم گرمسار و آرادان در مجلس درباره بازداشت مشاور و بازرس ویژه وزیر راه و شهر‌سازی، بازتاب وسیعی در رسانه‌ها داشته است؛ نه به این دلیل که دولت و مجلس فعلی، هر دو عقد اخوت دارند و قرار نیست از این پرده‌دری‌ها برای هم داشته باشند و نه حتی به این دلیل و استدلال که مگر قرار است در دولت مردمی سیزدهم هم معاون وزیری رشوه بگیرد؛ اصلی‌ترین برداشت از این توئیت این است که گویا کار نمایندگانی که می‌خواهند وزیری را به مسلخ سوال و استیضاح بکشند، از روند آیین‌نامه‌ای خارج شده و روال این است که در شبکه‌های اجتماعی طرح سوال و اتهام صورت بگیرد.

نمونه روشن آن، توئیت اردشیر مطهری است؛ او ابتدا نوشت که: «‌ماموران وزارت اطلاعات، قاسم مکارم شیرازی را دقیقا سر قراری که برای دریافت رشوه به صورت یورو ترتیب داده بود، دستگیر کرده‌اند. از آن روز هم رستم قاسمی کمردرد گرفته، بستری شده است.»

او همچنین تاکید کرده که: «رستم قاسمی باید پاسخ‌گوی سوالات و ابهامات مردم و نمایندگان باشد.»
مطهری در توئیت دیگری درباره همین موضوع نوشته است: «‌شنیدید میگن مشاور عالی و بازرس ویژه ‎رستم قاسمی بازداشت شد؟! ماموران وزارت اطلاعات، قاسم مکارم شیرازی را دقیقا سر قراری که برای دریافت رشوه به صورت یورو ترتیب داده بود، دستگیر کرده‌اند. از آن روز هم رستم قاسمی کمردرد گرفته، بستری شده. حالا کجا بستری شده، نمی‌دونم. میگن دیگه، ما نمیگیم.»

او در ادامه افزود: «رستم خان، شفاف‌سازی کن لطفا! از آقازاده چه خبر؟ از جعفری و درویش‌زاده چه خبر؟ از تربتی و یوسف پورآذر درخصوص زمین‌های پردیس بومهن چه خبر؟»

به جز گفته‌های مطهری البته در این روزها، شایعاتی درباره استعفای رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی شنیده شده است که تحت‌الشعاع خبر بستری شدن وی در بیمارستان و البته تصمیم برای تفکیک وزارت راه و شهرسازی بر اساس بیانات رهبری در دیدار با هیات دولت قرار گرفت. با این وجود، سید‌محمد حسینی‌، معاون پارلمانی رئیس دولت سیزدهم در گفت‌و‌گوی اخیر خود با خبرگزاری ایسنا، هرگونه ارتباط بین حضور نیافتن رستم قاسمی در محل کار و موضوع دستگیری معاون او را رد کرد و گفت که: «دولت با هر فرد متخلفی در هر وزارت‌خانه‌ و دستگاهی برخورد خواهد کرد. افراد دیگری هم بوده‌اند که وقتی تخلف آنها برای دولت مشخص شده، برکنار شده‌اند. دستگیری این فرد ربطی به اینکه رستم قاسمی در محل کار حاضر نشده، ندارد.»

رستم قاسمی از دولت می‌رود؟
نخستین‌بار شایعه کناره‌گیری رستم قاسمی به دلیل بیماری سخت و بار بعد، پنجم مهر۱۴۰۰‌، اخباری مبنی بر استعفای وزیر راه و شهرسازی به‌میان آمد اما در آن زمان، موضوع معاون او مطرح نبود و تنها بحث بیماری جسمی در صدر اخبار قرار داشت.

«علی بهادری جهرمی» سخنگوی دولت، نهم شهریورماه سال جاری در نشست خبری درباره وضعیت جسمانی رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی از «‌آسیب و صدمه دو مهره از ستون فقرات» وی خبر داد و گفت که: «عمل او به شیوه تزریق بود. دو مهره‌ ستون فقرات ایشان ترک خورده بود که تزریق به آن دو مهره انجام شد.»
این صحبت بهادری جهرمی و هم‌زمانی آن با ادعاهای اردشیر مطهری، حالا صورت یک مساله شده است؛ آیا رستم قاسمی قرار است به دلیل این موضوع در زیر‌مجموعه خود استعفا دهد؟ اگر چنین است، چرا هیچ صدایی در اعتراض از جانب دیگر نمایندگان شنیده نمی‌شود‌؟ اگر چنین نیست، چرا دولت رسما چنین اتفاقی را تکذیب نمی‌کند؟ چرا همه صورت‌مساله، به ادعای یک نماینده تقلیل پیدا کرده است؟

سایه حاشیه روی حاشیه
اردشیر مطهری البته خود نیز در هفته‌های اخیر، نقل محافل رسانه‌ای بود؛ آن زمان که گفته شد محکوم به دو سال حبس تعلیقی به دلیل توهین به سردار قاسم سلیمانی شده است.

خبرگزاری فارس روز 25 مردادماه نوشت: «شعبه ۶۷ دادگاه تجدیدنظر استان تهران، رای قطعی پرونده کانال موسوم به «حساب‌کشی» را صادر کرد. طبق آن، اردشیر مطهری، نماینده گرمسار و آرادان در مجلس به همراه یک نفر دیگر، گرداننده اصلی این کانال تشخیص داده شده‌اند؛ بر این اساس نماینده گرمسار و آرادان در مجلس به اتهام «مشارکت در نشر اکاذیب» به تحمل دو سال حبس تعزیری و بابت «توهین»، به پرداخت ۸۰ میلیون ریال جزای نقدی در حق دولت محکوم شده است.»

فارس در انتهای این گزارش قید کرده بود که: «یکی از آخرین موردهای هتاکی کانال حساب‌کشی، به خانواده سردار شهید سلیمانی بود که موجی از خشم شهروندان گرمساری را با خود به همراه داشت و آنها مقابل دادگستری این شهرستان دست به تجمع اعتراضی زدند؛ اما اردشیر مطهری با صدور بیانیه‌ای در آن زمان، این اقدام کانال حساب‌کشی را محکوم کرد و از نهادهای امنیتی و قضایی خواست با توهین‌کنندگان به خانواده سردار سلیمانی قاطعانه برخورد کنند!»
اردشیر مطهری اما خبر خبرگزاری فارس را رد کرد و مدعی شد که هیچ حکمی برای‌اش ابلاغ نشده است.

نزاع با یاران دیروز
اردشیر مطهری از مجلس یازدهم، اما نماینده منتقد دولت نبوده و نیست که حالا اختلافات سیاسی را عامل بلند شدن صدای این طبل رسوایی بدانیم. سابقه او نشان می‌دهد که از نزدیکان جریان سیاسی‌ای است که ابراهیم رئیسی و وزرایش از این جریان برخاسته‌اند. او سرهنگ بازنشسته نیروی انتظامی است و تا پیش از نمایندگی مجلس، سمت‌هایی از جمله فرمانده و جانشین نیروی انتظامی منطقه گرمسار، فرمانده قرارگاه ستاد فرماندهی انتظامی تهران بزرگ، فرمانده گشت‌های انتظامی تهران بزرگ، رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر تهران بزرگ و از همه مهم‌تر، رئیس ستاد انتخاباتی ابراهیم رئیسی در گرمسار در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 1400 را بر عهده داشته است.

به‌نظر می‌رسد، مسدود شدن کانال عادی طرح استیضاح وزرا در مجلس، نمایندگان را به سمت برخوردهای یک‌تنه با وزرا یا بخش‌هایی از دولت که به آن‌ها نقد جدی دارند، سوق داده است. شاید ملاحظات سیاسی محمدباقر قالیباف در اعلام وصول درخواست‌های استیضاح در این روند بی‌تاثیر نباشد. تجربه آنچه درباره وزیر صمت و تغییر حرف‌ها و وعده‌های دولت درباره رضا فاطمی‌امین در حال انجام است، نشان می‌دهد دولت رئیسی زیر بار هیچ استیضاحی نمی‌رود و مجلس یازدهم در حالت کلی نمی‌خواهد نمای روابط دولت-مجلس اصول‌گرا را تحت‌الشعاع قرار دهد. نتیجه حالا به کف شبکه‌های اجتماعی کشیده شده است؛ افشاگری‌ها و ادعاهای چهره‌های پاستور و بهارستان برای اینکه برای هم خط‌و‌نشان بکشند و اشتباهات یکدیگر را مقابل دیدگان عموم قرار دهند؛ نبرد تن‌به‌تن وکلا و وزرا در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها که البته نه واکنش رسمی از جانب دولت را به همراه دارد، نه مجلس را.