حسن روحانی از افزایش قیمت بنزین و حواشی آن سخن می‌گوید

انتشار گفته‌های حسن روحانی در کتاب «بدون دود و آتش و خون» درباره مسائلی از قبیل خروج آمریکا از برجام، انتخابات ریاست‌جمهوری 1401 و افزایش قیمت بنزین، با واکنش‌های مختلفی همراه شده است.
روز گذشته، پایگاه خبری «جماران» بخشی از این کتاب را که مربوط به روزهای پایانی انتخابات ریاست‌جمهوری سال 1400 است  منتشر کرد.

همان‌طور که متن کتاب اشاره می‌کند، حوادث تقویم در روز آخر ثبت‌نام انتخابات ریاست‌جمهوری، در فضاسازی متن قید شده‌اند: «علی لاریجانی، رئیس سابق مجلس صبح اول وقت ثبت‌نام کرد. پس از او اسحاق جهانگیری، معاون رئیس‌جمهور به وزارت کشور آمد و او هم به نمایندگی از جریان اصلاح‌طلبان نام‌نویسی کرد. ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه ظهر همین روز با هیاتی ۵۰‌نفره به وزارت کشور آمد. ثبت‌نام او یکی از قطب‌های اصلی انتخابات را روشن کرد. فضای رسانه‌ و افکار عمومی همگی متمرکز در وزارت کشور است. از دولت، عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی و محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای ثبت‌نام به وزارت کشور آمده‌اند.»

فضاسازی متن کتاب پر است از شوخی‌های حسن روحانی و وزرای‌اش؛ با این حال، نکته‌های قابل‌توجهی در سخنانی که به‌نقل از روحانی در متن این بخش از کتاب قید شده است، وجود دارد. بحث انتخاباتی که در ابتدایی‌ترین بخش این قسمت کتاب قید شده، درباره ثبت‌نام محمدجواد آذری‌جهرمی است که حسن روحانی درباره آن گفته است: «به‌نظرم آقای جهرمی هم می‌توانست ثبت‌نام کند.» او کار شورای نگهبان در رد‌صلاحیت آذری‌جهرمی، با قید اینکه سن‌وسالش دو ماه کم است را در این جلسه «غیرقانونی» و گفته است که: «باید ثبت‌نام می‌کرد، شورا رد می‌کرد، دولت هم بیانیه می‌داد.»

دستورجلسه درباره اطلاع‌رسانی تاثیرات و جزئیات جنگ اقتصادی به مردم است. در بخش‌های مختلف متن درباره نحوه و نگاه‌های روحانی درباره این اطلاع‌رسانی نکاتی آمده و حتی جزئیات تاکیدات او به علیرضا معزی، رئیس اداره اطلاع‌رسانی دولت نیز قید شده است. یکی از نکات قابل‌توجه در کنار بحث روز انتخابات، موضوع حواشی انتشار فایل صوتی ظریف است که در آن ایام بازتاب‌های وسیعی داشت. متن کتاب، فضای دولت را در این‌باره به خوبی توصیف کرده است: «‌انتشار فایل مصاحبه وزیر امور خارجه. همه اعضای جلسه همچنان در شگفت‌اند که چطور مصاحبه غیرمحرمانه این‌قدر حواشی رقم زده ‌است. کار به شوخی می‌کشد. روحانی می‌گوید: «حالا از افتخارات این است که کسی در دولت بگوید، آمدند مصاحبه کنند و ما انجام ندادیم.» همه با صدای بلند می‌خندند.»

صداوسیما؛ حسن و بخل‌ها
در بخشی از این قسمت کتاب که بحث تحریم‌های اقتصادی به صورت جدی مورد بحث قرار می‌گیرد، نقل‌قولی از اردکانیان قید شده که می‌گوید: «تا جایی بنای دولت به صحبت نکردن بود. یعنی نباید در مورد ابعاد جنگ اقتصادی حرف زده می‌شد که راه‌های اداره کشور بسته نشود. اما از یک‌جایی به بعد لازم است که صحبت شود.» در ادامه روحانی، ارزیابی خود درباره این موضوع را می‌گوید: «واقعیتش را بخواهید، اگر صداوسیما این‌قدر دروغ به خورد مردم نمی‌داد، من هم اصلا وارد نمی‌شدم ولی وقتی دیدم که اینها ذهن مردم را خراب می‌کنند، تصمیم گرفتم در مورد جنگ اقتصادی حرف بزنم.» به لحنش کمی شوخ‌طبعی می‌دهد. خندهای آرامی می‌کند و ادامه می‌دهد: «این هم حسن کار صدا‌و‌سیماست.»

استعفای دسته‌جمعی روی میز دولت
در ادامه اما روحانی در گفته‌های‌اش در این جلسه، فضای کشور و دولت را بعد از خروج ترامپ از برجام نقل می‌کند. او می‌گوید که: «وقتی ترامپ جنگ اقتصادی را شروع کرد، عده‌ای از وزرا پیشنهاد کردند که استعفای دسته‌جمعی بدهیم. می‌گفتند در این وضعیت باید کسانی با تمام اختیارات بیایند و دولت را بگیرند، وگرنه شرایط برای اداره کشور مساعد نیست. به من گفتند برو با رهبری صحبت کن. گفتم این راهکار عملی نیست؛ گفتم این رفتار را نامردی می‌دانم؛ وقتی ما برویم، رهبری تنها می‌شود.»
در بخش دیگری، روحانی از پیشنهاد کوپنی شدن اقتصاد توسط حدادعادل می‌گوید؛ پیشنهادی که روحانی آن را رد می‌کند و در ادامه، بعدها در زمان طرح ‌آن با رهبری نیز‌، ایشان می‌گویند که با نظر دولت موافق هستند.

خبر خبرگزاری فارس و آشوب
حسن روحانی همچنین در این جلسه اشاره به روزهایی دارد که انتشار خبر افزایش قیمت بنزین، کشور را در التهاب بزرگی فرو‌برد؛ حوادثی که چندین هفته به طول انجامید و به یکی مناقشات بزرگ سیاسی تبدیل شد. به روایت کتاب، مرور این اتفاقات هنوز هم او را عصبانی می‌کند: «برای سفر استانی به کرمانشاه رفته‌ بودم. به من خبر دادند که خبرگزاری فارس اعلام کرده که آخر هفته قرار است بنزین گران شود. مردم به خیابان ریختند، صف تشکیل شد، پمپ بنزین آتش زدند. درحالی‌که در آن مقطع اصلا قصد این کار را نداشتیم. با این حال گفتم که برای چند ماه آینده را هم لغو کنید. هر روز یک داستان جدید پیش می‌آمد. عده‌ای تصمیم گرفتند، دولت را زمین بزنند. بعدها افراد اصلی دستگیر شدند. بازجویی‌های آنها موجود است که می‌گویند از چه کسانی دستور گرفته‌ بودند.»

متن کتاب در این قسمت قید می‌کند که تنها بخشی از حرف‌هایی که روحانی ترجیح می‌دهد از آنها عبور کند، به همین بخش مربوط است. ادامه روند گفته‌های روحانی در کتاب، بر مسائل مختلف تحریم‌ها، واکنش‌های داخلی و خارجی، بحران‌سازی اسرائیل و موضوعاتی از این‌دست استوار است. جملات پایانی این جلسه به روایتی از روحانی نیز درباره همین موضوعات اختصاص دارد: «‌خیلی از حرف‌ها را نمی‌توان زد. اینها اسرار کشور است که نشان می‌دهد چطور یک جنگ تمام‌عیار را به سرانجام رساندیم. ولی مردم حداقل باید بخش‌هایی را بدانند.»