ادعای آمریکا مبنی ‌بر تعامل نظامی مسکو و پیونگ‌یانگ

براساس گزارش‌های اطلاعاتی آمریکا که به‌تازگی از طبقه‌بندی خارج شده‌اند، روسیه میلیون‌ها گلوله توپخانه‌ای و موشک از کره‌شمالی خریداری می‌کند؛ معامله‌ای که نشان می‌دهد زنجیره تحریم‌های جهانی علیه مسکو تا چه ‌اندازه این بازیگر را برای تامین تدارکات نظامی‌اش در موضع قرار داده و ناچار کرده به بازیگری منزوی چون پیونگ‌یانگ روی آورد. به نوشته نیویورک‌تایمز ایالات‌متحده درباره زمان ارائه این تسلیحات و میزان محموله‌ها جزئیات اندکی را ارائه کرده و هنوز راهی برای تایید فروش تسلیحاتی وجود ندارد. با این همه یکی از مقام‌های آمریکایی گفته انتظار می‌رود غیر از موشک‌ها کوتاه برد و گلوله‌های توپخانه‌ای،روسیه در آینده برای خرید تجهیزات نظامی اضافی به کره‌شمالی متوسل شود.

میسون کلارک، محقق روس فعال در موسسه جنگ در این‌باره گفته که کرملین باید در باب خرید تجهیزات از کره‌شمالی نگران باشد چراکه معامله با پیونگ‌یانگ به‌واسطه قطعنامه‌هایی که علیه کره‌شمالی تصویب شده، غیرقانونی و نقض قوانین بین‌المللی است. پیش از حمله روسیه به اوکراین، کاخ سفید طبقه‌بندی گزارش‌های اطلاعاتی درباره برنامه نظامی مسکو را آغاز کرد، اطلاعاتش را ابتدا در اختیار متحدانش قرار داد و سپس برای عموم فاش کرد. تحریم‌های اقتصادی حداقل تاکنون روسیه را فلج نکرده؛ بهای انرژی که به‌واسطه حمله روسیه به اوکراین افزایش یافته، خزانه دولتی روسیه را پر کرده و به مسکو این امکان را داده تا پیامدهای منفی حاصل از قطع ارتباط بانک‌هایش از منابع مالی بین‌المللی و محدودیت صادرات و واردات جبران شود. تحریم‌ها علیه الیگارش‌های روس نیز نتوانست قدرت پوتین را تحت شعاع قرار دهد. با این همه مقام‌های غربی مدعی‌اند که روسیه در حوزه نظامی و برای بازسازی ارتش خود در موضع ضعف قرار گرفته؛ چراکه تحریم‌های آمریکا و اروپا توانایی روسیه برای خرید تسلیحات یا تجهیزات الکترونیکی را کاهش داده است. مسکو امیدوار بود که چین مطالبات ارتش روسیه را تامین کند، اما روزهای اخیر مقام‌های آمریکایی گفته‌اند که امروز چین بیش از همه در تلاش برای خرید نفت روسیه با تخفیف است و تاکنون در زمینه فروش تجهیزات و یا قطعات نظامی تلاشی نکرده است. همزمان گازپروم، غول انرژی روسیه با چین توافقنامه‌ای امضا کرده که براساس آن پرداخت بهای گاز به چین به جای دلار آمریکا به یوآن و رویل پرداخت می‌شود؛ توافقی که نشان از گرم شدن روابط پکن و مسکو دارد.

در همین راستا الکسی میلر، مدیرعامل گازپروم با انتشار بیانیه‌ای گفت که مکانیسم پرداخت تعریف شده، راه‌حلی سودمند، به‌موقع و قابل اعتماد و عملی است. به باورش این مکانیسم محاسبات را ساده کرده و می‌تواند الگویی باشد برای سایر شرکت‌ها و کشورها. در بیانیه گازپروم همچنین آمده که میلر، همتای چینی‌اش را از وضعیت پروژه تامین گاز از طریق مسیر شرقی- خط لوله گاز سیبری- که شبکه گاز روسیه و چین را به هم متصل می‌کند، آگاه کرده، گازپروم جزئیات بیشتری را در این باب ارائه نکرد.

طبیعتا این تغییر بخشی از فشارها را کاهش داده و موجب می‌شود که اتکای روسیه به دلار و یورو و سایر ارزهای خارجی که به‌واسطه تحریم‌های غرب چندان در دسترس نیست کاهش یابد.پوتین اوایل سال جاری مشتریان اروپایی‌اش را مجبور کرد تا در صورت تمایل برای دریافت گاز روسیه، حساب‌های بانکی جدیدی باز کرده و هزینه‌ها را به روبل پرداخت کنند، در همین راستا، عرضه انرژی به برخی از شرکت‌ها و کشورهایی که این شرط را نپذیرفته‌اند، قطع شد و بهای انرژی افزایش یافت. کرملین گفته تا مادامی که تحریم‌های غرب علیه مسکو لغو نشود، ارسال گاز روسیه به اروپا از سر گرفته نخواهد شد. فارغ از توافق‌های تعریف شده میان مسکو و پکن، امروز استراتژی آمریکا بیش از هر زمان متمرکز بر محدود کردن زنجیره تامین نظامی روسیه با هدف تضعیف ساختار نظامی مسکو در اوکراین و کاهش توانایی‌اش برای هدف قرار دادن همسایگانش در آینده است. در این میان چین نیز برای خود فرصت‌سازی کرده و در میانه این آشوب‌ها تلاش دارد تا با حداقل قیمت، انرژی مورد نیازش را تامین کند.