امیرعبداللهیان؛ ایران از خطوط قرمز خود عقب‌نشینی نمی‌کند

مقام‌های غربی مدعی‌اند که تلاش‌ها برای احیای توافق هسته‌ای ایران بار دیگر با چالش روبه‌رو شده است چراکه به ادعای مقام‌های آمریکایی، آخرین پاسخ تهران به واشنگتن، نشان می‌دهد که ایران آمادگی بازگشت به توافق در آینده نزدیک را ندارد زیرا (به ادعای این گروه) نمی‌خواهد در ارتباط با ذرات اورانیوم (ادعایی) کشف شده از سه سایت با آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای همکاری کند. این ادعا در حالی مطرح شد که حسین امیر‌عبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان بار دیگر تاکید کرد که تهران از هیچ یک از خطوط قرمز خود در مذاکرات احیای توافق هسته‌ای 2015 کوتاه نیامده و در این باره سازش نخواهد کرد.

امیر‌عبداللهیان همچنین خاطرنشان کرد که ابراهیم رئیسی، پیوسته بر لزوم رعایت خطوط قرمز تعیین شده توسط مقام معظم رهبری با هدف خنثی‌سازی تحریم‌ها در ادامه مذاکرات هسته‌ای تاکید دارد. مقام‌های کشورمان پیش‌تر‌ نیز بارها اعلام کرده‌اند که پاسخ‌های لازم و جامع به سوال‌های آژانس داده شده  و دیگر نیاز به توضیح تازه‌ای نیست. وزیر خارجه کشورمان همچنین تلاش‌های آمریکا جهت ایجاد تمهیدات جدید سیاسی و امنیتی در منطقه بدون حضور ایران را شکست خورده خواند و با بیان اینکه ایران سیاست خارجی متعادلی را دنبال می‌کند و ارتباط با کشورهای همسایه و شرق را در اولویت قرار داده گفت، دولت، اقتصاد و معیشت مردم را به برجام گره نزده است. آنگونه که سی‌ان‌ان با استناد به مواضع مقام‌های تهران و واشنگتن نوشته، سرنوشت برجام مبهم است. جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز که پیش از این گفته بود که به توافق نزدیک شده‌ایم و مواضع دو طرف را سازنده خوانده بود، اخیرا مدعی شده است که پاسخ ایران سازنده نبوده، او همچنین گفت که آخرین تعامل میان دو بازیگر در راستای همگرایی نیست بلکه در مسیر واگرایی قرار دارد و این نگران‌کننده است.

همزمان یکی از مقام‌های ارشد دولت آمریکا در گفت‌وگو با سی‌ان‌ان مقوله مرتبط با تحقیقات ناظر هسته‌ای سازمان ملل در باب آثار اورانیوم( ادعایی) کشف شده در سایت‌های ایران را پیش کشید و مدعی شد که ایران پیش‌تر زمانی که بورل، متن نهایی توافق پیشنهادی را در اختیار طرفین گذاشت، در باب گزاره تحقیقات آژانس، درخواستی را مطرح نکرده است. این ادعا در حالی مطرح شد که رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اخیرا بار دیگر نسبت به فعالیت‌های هسته‌ای ایران ابراز نگرانی کرده و مدعی است که در باب همکاری با ایران در ارتباط با فعالیت‌های پادمانی‌اش هیچ پیشرفتی برای حل‌وفصل اختلاف‌ها حاصل نشده است. براساس ادعای گروسی تا زمانی که ایران به لحاظ فنی توضیحات معتبری برای ذرات ادعایی ارائه نکند، آژانس بین‌المللی در موقعیتی نخواهد بود که بتواند صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران را تضمین کند. ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز ماه گذشته مدعی شده بود که ایران باید به سوال‌های آژانس پاسخ دهد. او همچنین تاکید کرد که مواضع آمریکا در ارتباط با مسائل پادمانی ایران تغییر نکرده است. فعلا مقام‌های کاخ سفید ادعاهای ضدونقیضی دارند، برخی می‌گویند تلاش‌ها برای نجات توافق هسته‌ای ایران با تکیه ‌بر رایزنی‌ها ادامه دارد. با این همه تاکید دارند که پاسخ ایران ما را در موقعیتی قرار داده که قادر به موافقت با توافق نیستیم.

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اخیرا گفته این توافق، دقیقا همان چیزی است که ما به دنبال آن هستیم چراکه همچنان باور داریم و تاکید می‌کنیم که بازگشت متقابل به برجام نه‌تنها در راستای منافع و امنیت ملی آمریکاست، بلکه گامی مهم برای مهار برنامه هسته‌ای(ادعایی) ایران است. سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا نیز گفته، رایزنی‌ها ادامه دارد .به گفته او، از منظر بایدن عدم دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای در اولویت است و این اولویت تغییری نکرده، با این همه در موقعیتی قرار نداریم که به نتیجه‌ای دست یابیم این چهره آمریکایی افزود، ایالات‌متحده میز مذاکره را ترک نکرده، این یک مذاکره است. با رفت‌وبرگشت منظم. ما نشان خواهیم داد که بایدن صرفا به توافقی پایبند است که تشخیص دهد آن توافق در راستای امنیت ملی آمریکاست. این در حالی است که جان کربی مدعی شده که آمریکا برای احیای برجام صبر ابدی ندارد. در این میان لارا روزن، خبرنگار آمریکایی نیز به نقل از منابع آگاه در توئیترش نوشته که توافق احتمالی با ایران تا برگزاری انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره محقق نمی‌شود. به نوشته روزن چرایی این مسئله اوج‌گیری اختلاف‌های درون‌گروهی کنگره و اضافه شدن دموکرات‌ها به جمع مخالفان برجام است از همین‌رو بایدن برای آنکه بتواند شرایط را مدیریت کند، مذاکرات را معلق کرده است.