اعضای اصلاح‌طلب و سابق شورای شهر تهران
در نامه‌ای به مهدی چمران، رئیس فعلی شورای شهر تهران از وی خواستند فرافکنی نکند

اعضای اصلاح‌طلب و پیشین شورای شهر تهران، در نامه‌ای به مهدی چمران، رئیس فعلی شورای شهر تهران از وی خواستند از فرافکنی پرهیز کند و به دنبال بانیان وضع موجود شهرداری تهران باشد. مهدی چمران اخیرا در حاشیه برگزاری نودمین جلسه شورای شهر تهران گفته بود: «شهرداری را زیر صفر از اصلاح‌طلبان تحویل گرفت و ماه‌ها تلاش شده تا وضعیت به شرایط امروز برسد.» اعضای پیشین شورای شهر تهران با اشاره به این سخنان چمران، نامه‌ای تنظیم و منتشر کردند که بهتر است وی و شهرداری تهران همچون دوره اصلاح‌طلبان بر شهر تهران، به دنبال بهبود شرایط باشد نه آنکه وضعیت را بغرنج کنند.  در نامه‌ی آنها با اشاره به اینکه «تلاش می‌کنیم مثبت‌اندیش باشیم» عملکرد دوره پنجم مدیریت شهری تهران را برای چمران توضیح داده‌اند. متن نامه چنین است: واقعیت این است همانگونه که ایشان گفتند: در دوره گذشته در برخی ابعاد عملکرد اصلاح‌طلبان در مدیریت شهری زیر صفر بوده است که به آنها اشاره می‌شود:

1- در حوزه نیروی انسانی، اگرچه طی دوره مسئولیت شورای دوم، سوم و چهارم، یعنی 12 سال تعداد استخدام رسمی و قراردادی و شرکتی در شهرداری تهران از 30 هزار نفر به حدود 70 هزار نفر رسید، اما در دوره پنجم، توانستیم برای نخستین‌بار نه‌تنها رشد آن را متوقف کنیم بلکه با بازنشستگی، بازبینی و اتمام بعضی از قراردادها و استعفای بخشی از نیروهای مازاد شهرداری، رشد تعداد نیروی انسانی شهرداری تهران که یکی از عوامل جدی افزایش هزینه اداره شهر و ناکارآمدی است نه‌تنها به صفر بلکه به زیرصفر و حدود 15 درصد نیز نسبت به گذشته کاهش و به حدود 59 هزار نفر رسید. ضمنا در بخش نیروهای پیمانکاران فعال در شهرداری که تعداد آنها بالغ‌بر 45 هزار نفر در سطح شهر رسیده بود. با بررسی و کنار گذاشتن نورچشمی‌ها و موجودین بدون حضور و بازبینی قراردادهای نفر نیرو، حداقل حدود 10 هزار نفر کاسته شد.

2- در حوزه نابودی باغات و فضای سبز شهری، با وجود همه حساسیت و پیگیری‌های جناب آقای چمران در دوره دوم، سوم و چهارم نسبت به صیانت از فضای سبز و باغات تهران، متاسفانه در طول این سال‌ها بخش بزرگی از باغات تهران نزدیک به 200 هکتار نابود و تبدیل به ساختمان و برج‌های اداری، تجاری و مسکونی شد به نحوی که رهبری، در تذکرات صریح کتبی محرمانه و شفاهی به شهرداری و شورای شهر، خواستار توقف این روند و صیانت از باغات و حریم تهران شدند، خوشبختانه در دوره شورای پنجم این روند به صفر رسید و با خریداری و احیای تعداد از باغات تهران، روند نابودی باغات توانست به زیر صفر برسد.

3- شهرفروشی و قانون‌فروشی نیز یکی دیگر از مشکلات بزرگ مدیریت شهری تهران در گذشته بود که با تصویب مقررات لازم توسط شورا و همراهی شهرداری، شهرفروشی و قانون‌فروشی از میلیون‌ها مترمربع به نزدیک صفر کاهش یافت و ملاک عمل در صدور مجوز فقط طرح تفصیلی تهران قرار گرفت.

4- اقدامات غیرشفاف و عملکرد فراقانونی در مدیریت شهری نیز که در گذشته حجم سنگینی داشت و پرونده‌های آن همچنان در انتظار رسیدگی و بازگرداندن حقوق شهرداری توسط اشخاص حقیقی و حقوقی قرار دارد با سامانه شفافیت و لغو اختیارات فراقانونی شهرداری توسط شورا، به نزدیک صفر رسیده. فقط یک نمونه از آن قرارداد شهرداری با مجموعه یاس و رسا تجارت مبین بیش از 5 هزار میلیارد تومان از منابع نقد شهرداری به یغما رفت و هنوز هم باز نگشته، خوشبختانه اختلاس و ارتشا در اثر  امضاهای طلایی در شهرداری به پایین‌ترین حد ممکن رسید.

5- در مورد واگذاری امکانات و املاک شهرداری معروف به املاک نجومی نیز برخلاف دوره‌های قبل موفق به جلوگیری از واگذاری غیرقانونی به مدیران ارشد، حامیان و اطرافیان شدیم و این مهم را نیز در شهرداری به حد معقول آن رساندیم.

6- با توجه به وجود بدهی‌های 65 هزار میلیارد تومانی شهرداری باقی‌مانده از دوره‌های دوم و سوم و چهارم، سعی بر آن شد که شهرداری را بیشتر بدهکار ننماییم و از سطح بدهی‌ها کاستیم و از این جهت نیز شورا و شهرداری دوره پنجم زیر صفر قرار گرفت. ولی متاسفانه بهره بدهی‌های بانکی باعث افزایش سطح بدهی‌های شهرداری شد که هم‌اکنون شهردار تهران صحبت از 80 هزار میلیارد تومان بدهی می‌نماید.

7- در مورد پروژه عمرانی سعی بر این شد که کلنگ بی‌مورد نزنیم و پروژه‌های نیمه‌تمام را به پایان برسانیم
و البته باید انصاف داشت که در حوزه توسعه حمل‌ونقل عمومی که اولویت یک شهرداری تهران است همانگونه که بارها بیان کرده‌ایم، به دلیل تحریم‌ها و همچنین ضعف پیگیری‌های شهرداری و کم‌لطفی و ضعف دولت وقت در توسعه ناوگان حمل‌ونقل عمومی طبق برنامه مصوب و مطابق اهداف و انتظارات شورا صورت نگرفت و فقط در حد 13 قطار و حدود 500 اتوبوس و مینی‌بوس و افتتاح حدود 30  ایستگاه مترو عمل شد که باید فراتر از این می‌بود، امیدواریم مدیریت شهری فعلی در سه سال باقی‌مانده از فرصت خود بتواند این نقیصه را جبران کند.
لذا مناسب است شورای اسلامی شهر تهران و ریاست محترم آن ضمن پرهیز از فرافکنی به دنبال بانیان وضع موجود شهرداری تهران باشند و اجازه ندهند آنچه در دوره پنجم به زیر صفر رسیده مجددا بالای صفر بیاید.