همسر مردی که قصد تجاوز به زن مریوانی را داشته باردار است

معصومه رضایی، گروه جامعه_ خودکشی زنی 36 ساله در مریوان که هفته پیش رخ داد و دیروز پیکرش در میان خشم و اندوه مردم این شهر به خاک سپرده شد بار دیگر این پرسش را مطرح می‌کند که قانون حمایت از زنان چرا به تصویب نمی‌رسد و چرا زنی با وجود دو کودک ترجیح می‌دهد به دردناک‌ترین شکل ممکن بمیرد تا آنکه بعدها در محکمه‌ها ثابت کند که به او تجاوز شده است. شاید شلیر رسولی، زن مریوانی می‌دانست که در نهایت موفق نخواهد شد ماجرای تجاوز را ثابت کند، بنابراین باید تا آخر عمر با بار روانی این تجاوز زندگی کرده و خود را زنی شکست‌خورده و یا حتی خائن به زندگی تصور می‌کرد و همسرش هم او را طلاق می‌داد.

در این میان حالا شلیر که تن به تجاوز نداده و مرگ را برگزیده چون قوانین نوشته و نانوشته جامعه او را در صورت زنده ماندن مقصر و خطاکار معرفی می‌کردند به قهرمانی برای مردم مریوان تبدیل شده است. اما اگر آن روز خود را از پنجره به بیرون پرتاب نمی‌کرد و زنده می‌ماند امکان داشت حالا به جای قهرمان دانستن او مردم سر هر کوچه و خیابانی او را با انگشت ‌نشان دهند و بگویند؛ شلیر است زنی که خیانت کرد. حالا به نظر می‌رسد مسئولان به جای تقبیح متجاوز در حال قهرمان‌سازی از زنی مظلوم هستند؛ زنی که امروز می‌توانست زنده باشد و به چهره فرزندانش لبخند بزند نه اینکه آنها را سیاهپوش کند.

برهمین اساس انسیه خزعلی، معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور که این روزها حاشیه در مورد او کم نیست در واکنش به مرگ شلیر رسولی با نمادسازی از این موضوع نوشت: «شلیر(دشت) طی تهاجم دشمن بعثی هم اسیر شد اما شرافتش را از دست نداد و آزاد شد، ولو به قیمت جان‌های فراوان. حال بانو ‎شلیر رسولی نیز بار دیگر اصالت خطه کردستان را با ‎زنانگی و ‎پاکدامنی خویش به نمایش گذاشت، ولو به قیمتی بسیار گران. چه رمزی است در نام شلیر که باز هم دامانش از تجاوز پاک ماند.»

وی در توئیت دیگری ادامه داد:«شلیر، نماد یک زن ‌کرد مسلمان و مصداق حافظات‌للغیب است. تجسم عینی تربیت دینی، عفت، شرافت، نجابت و... تسلیت عرض می‌کنم به خانواده این بزرگ‌زن و به مردم غیور مریوان. نماینده اینجانب برای همدردی به حضور خانواده ایشان خواهد رسید.»

خزعلی در هیچ کدام از این نوشته‌ها مرد متجاوز را تقبیح نکرده و حتی درباره طرح حمایت از زنان که هنوز در مجلس به تصویب نرسیده هم حرفی به میان نیاورده است. او ترجیح داده با جامعه مردسالار همراه شود و دست‌مریزاد بگوید به شلیر تا اینکه به ناامنی زنان به‌رغم متاهل و بچه‌دار بودنشان در جامعه بپردازد. در این میان اما مردم مریوان و سنندج به‌رغم بی‌اعتنایی خزعلی به مساله ناامنی زنان در جامعه در روزهای گذشته به خیابان‌ها آمدند و با شعار «ما همه شلیر هستیم» خشونت علیه زنان را محکوم کردند. اما ماجرای تجاوز چه بود که حالا بیش از گذشته جای خالی قانون حمایت از حقوق زنان را گوشزد می‌کند.

شلیر رسولی ۳۶ ساله اهل روستای چشمیدر از توابع سروآباد ساکن مریوان بود. او چهار روز قبل برای کمک به زن همسایه، وارد خانه آنها شد. وقتی متوجه شد که مرد همسایه قصد تعرض به او را دارد شروع به دادوفریاد کرد. همسایه‌ها جمع شدند و پلیس را خبر کردند. اما شلیر گویی به این نتیجه رسیده بود که مرگ تنها راه نجات از این بن‌بست است، شیشه پنجره را شکست و خودش را به پایین پرتاب کرد. زن جوان غرق در خون روی زمین می‌افتد و مرد متجاوز فرار می‌کند. شلیر به کما رفت و روز پنجشنبه 17 شهریورماه جانش را از دست داد. یکی از شاهدان این ماجرا که همسایه شلیر و گوران (مرد متجاوز) است، درباره جزییات روز حادثه گفته است: «گوران سابقه‌دار و خلافکار بود؛ شلیر اما زنی با وقاری و با دختر و پسر کوچکش تنها زندگی می‌کرد. شوهرش در عراق کارگری می‌کرد.»

او گفته است: «روز قبل از حادثه، گوران به خانه شلیر مراجعه می‌کند و سراسیمه می‌گوید که همسرش مریض شده و باید سریع به بیمارستان بروند. شلیر یک خودروی پراید داشت. با هم همسر گوران را به بیمارستان رساندند. فردای همان شب، حدودا ساعت یک بامداد، دوباره گوران به خانه شلیر مراجعه می‌کند و از او می‌خواهد دوباره همسرش را به بیمارستان برسانند. شلیر هم قبول می‌کند. همسایه‌ها هم شاهد بودند.»

این مرد در ادامه صحبت‌هایش گفته: «وقتی شلیر وارد خانه می‌شود، می‌بیند همسرش در خانه نیست. شلیر متوجه نیتش می‌شود و خودش را از بالا به پایین پرت می‌کند. حتی هنگام دادوفریاد، همسایه‌ها بیرون می‌آیند و به او می‌گویند که به پلیس زنگ زده‌اند. اما شلیر طاقت نمی‌آورد. منتظر پلیس نمی‌شود و خودش را به پایین پرت می‌کند. من از بقیه شنیدم که گویا همسر گوران باردار بود و به خاطر مشکلات بارداری به بیمارستان رفته بود. این مرد جزو اراذل این منطقه بود. قاچاقچی و دزد بود. اصلا کار اصلی‌اش موتور دزدی بود.»

یکی دیگر از همسایه‌های این مرد و زن به شهروند گفته است: «ما شنیده‌ایم که قبلا هم انگار همین مرد می‌خواست به زنی تجاوز کند و او موفق به فرار شده بود. حالا در این میان به چند زن تجاوز کرده و آنها از ترس آبرویشان شکایت نکرده‌اند را خدا می‌داند. این مرد نباید زنده باشد و زندگی کند. او بی‌آبرو بود و تا الان چندین نفر را هم بی‌آبرو کرده است.»