بازار سهام و دلار به مذاکرات واکنش مثبت نشان دادند

نسرین خدادادی،خبرنگار سازندگی_قیمت دلار که در هفته‌های گذشته با ناامیدی از احیای برجام مسیر تند صعودی را در پیش گرفته بود و حتی از سقف تاریخی نیز عبور کرد دیروز با خبر آغاز احتمالی مذاکرات احیای برجام این بار در قطر با افت شدید همراه شد.همچنین از سرگیری مذاکرات رفع تحریم‌ها پس از حدود چهار ماه وقفه در کنار روز خوب بازارهای جهانی از مهم‌ترین محرک‌های روز گذشته بورس تهران بود.

دیروز دلار با نزدیک شدن به کانال ۳۰ هزار تومانی نشان داد جانش چقدر به برجام بسته است که با اخبار ناامیدی از برجام اوج می‌گیرد و با امید به احیای برجام دوباره در مسیر نزول می‌افتد.

این روند دوباره نشان داد اگر سناریوی تحریم اقتصاد کشور و عدم احیای برجام پررنگ شود حتی خزانه ارزی پر بانک مرکزی جلودار انتظارات تورمی در بازارها نیست و بازار ارز هم در این 10 سال گذشته به خوبی نشان داده که پیش از همه بازارها و بیش از سایرین به اخبار سیاسی حساس است. در نتیجه در فضای تحریم اقتصاد ایران همه منتظر رشد نرخ دلار هستند و نگاهی به وضعیت همین چند ماه گذشته به خوبی این موضوع را نشان می‌دهد.

از نظر تحلیلگران، مذاکرات «احیای برجام» با چشم‌انداز رفع تحریم‌ها، مهم‌ترین محرک این روزهای بازارهاست. در عین حال اگر دوباره مذاکرات بی‌نتیجه به پایان برسد، جهش نرخ دلار دور از انتظار نیست. تحریم‌ها از دو جناح تقویت انتظارات تورمی با رجوع به حافظه تاریخی فعالان اقتصادی کشور در 10 سال گذشته(جهش نرخ تورم و نرخ دلار پس از هر دوره تحریم اقتصاد ایران) همچنین اثر واقعی کاهش درآمدهای نفتی بر تراز تجاری و تشدید کسری بودجه دولت همچنین مشکلات در نقل و انتقال ارز نفتی و غیرنفتی ایران در اقتصاد جهانی و سایر موارد التهاب سنگین بازار ارز را به دنبال داشته است.در نتیجه رفع این موانع می‌تواند به کاهش التهاب بازار ارز کمک کند. بر این اساس سایر مواردی که در زمینه التهاب بازار ارز در شرایط فعلی مطرح می‌شود در جایگاه بعدی بوده و اگر وزن زیادی به آن‌ها داده می‌شود علت چنین آدرس اشتباهی را باید جویا شد.

اتفاق خوب دیگر دیروز این بود که تالار شیشه‌ای بورس تهران پس از تجربه چند روز سخت و کاهشی، حالا دو روز کاری است که با رشد نماگر اصلی خود همراه می‌شود. روز سه‌شنبه شاخص کل بورس تهران 69/0 درصد افزایش ارتفاع داد و در حالی که نزدیک بود یک بار دیگر ابرکانال 5/1 میلیون واحد را از دست بدهد، خود را به محدوده یک میلیون و 514 هزار واحد کشاند. که در کنار آن انعکاس حذف دلار 4200 تومانی در عملکرد ماهانه شرکت‌های تولیدکننده کالاهای اساسی نیز توانست روزی سبز را برای بورس‌بازان به ارمغان بیاورد. روزی مثبت که در کنار رشد نماگرهای بورسی شاهد افزایش قیمت بیش از 70 درصد نمادهای معاملاتی و چیره شدن صفوف خرید بر فروشندگان کم‌مقدار این روز بودیم.

همچنین بورس تهران دیروز شاهد تحرک خریداران و همزمان عقب‌نشینی فروشندگان بود. روز گذشته مذاکرات هسته‌ای پس از وقفه حدود ۴ ماهه در دوحه قطر از سر گرفته شد تا به واسطه بازگشت امید به احیای برجام، شاهد افزایش تقاضا برای صنایع موسوم به برجامی در بورس تهران باشیم.(بورسان)

بورس تهران دیروز یک محرک جدید نیز داشت. دادوستدهای سه‌شنبه نفت و فلزات پایه در بازار جهانی، سیگنالی مثبت به بورس تهران ارسال کرد. در حالی که سرمایه‌گذاران تحولات مربوط به گردهمایی رهبران گروه 7 را زیر نظر داشتند، قیمت نفت افزایش یافت. عصر روز دوشنبه تارنمای نشریه پولیتیکو به نقل از دو مقام آگاه نوشت که سران ۷ غول صنعتی به صورت کلی توافق کردند تا به دنبال راهی برای اعمال سقف قیمت بر نفت روسیه باشند. دیروز اما اختلالات عرضه نیز محرکی برای رشد بهای نفت بود. جایی که تولیدکنندگان اصلی یعنی عربستان سعودی و امارات متحده عربی بعید به نظر می‌رسد قادر به افزایش قابل توجه تولید باشند و همزمان ناآرامی‌های سیاسی در لیبی و اکوادور بر نگرانی‌های عرضه افزوده است.

به هر حال شاخص‌های نفتی در ساعات معاملاتی بورس تهران رشد بیش از یک درصدی را تجربه کرده بودند و در بازار فلزات نیز شاهد افزایش قیمت‌ها بودیم. موضوعی که سیگنالی مثبت به بورس کالاپایه تهران فرستاد و همزمان با آن رشد نسبی قیمت دلار در بازار ارز تهران نیز معاملاتی سبز را برای سهام کامودیتی‌محور رقم زد. پالایشی‌ها روز سه‌شنبه در زمره نمادهای با بیشترین اثر مثبت بر شاخص کل بورس تهران قرار گرفتند. البته شرکت‌های کامودیتی همچنان با خالص خرید مثبت سهامداران حقوقی همراه هستند اما تمامی این خریدها را نمی‌توان حمایتی قلمداد کرد؛ چراکه احتمال ورود پول‌های هوشمند به این گروه‌ها به واسطه جذابیت‌های بنیادی وجود دارد. پول‌هایی که عموما در دست سهامداران بزرگ و نهادی بازار قرار دارد.
دیروز در بورس چه گذشت؟
در روزی که شاخص کل بورس تهران با افزایش 0.69 درصدی همراه شد از 335 نماد معامله شده، قیمت پایانی 238 سهم(71 درصد) مثبت بود و در مقابل 77 سهم(23 درصد) در سطوح منفی دادوستد شدند. در این بازار 30 نماد(9 درصد) صف خریدی به ارزش 91 میلیارد تومان تشکیل دادند اما در مقابل شاهد شکل‌گیری صف فروش در یک نماد بورسی(کمتر از نیم درصد) 98 میلیون تومان بودیم.

در فرابورس ایران اما در روزی که آیفکس رشد 0.43 درصدی را ثبت کرد 151 نماد معامله شدند که در این میان قیمت 97 سهم(64 درصد) مثبت و 48 سهم(32 درصد) منفی بود. در این بازار 11 نماد(7 درصد) صف خریدی 15 میلیارد تومان تشکیل دادند و در مقابل شاهد شکل‌گیری صف فروش در 2 نماد فرابورسی(یک درصد) به ارزش 88 میلیون تومان بودیم.(اقتصادنیوز)

بازار پایه نیز روز سه‌شنبه میزبان دادوستد 148 نماد بود. در این 66 سهم(40 درصد) مثبت ماندند و در مقابل شاهد 69 سهم(47 درصد) در محدوده منفی بودیم. در این بازار نیز 37 نماد(25 درصد) صف خریدی به ارزش 145 میلیارد تومان شکل دادند و صف فروش در این بازار 39 نماد(26 درصد) با ارزشی بالغ بر 72 میلیارد تومان اختصاص پیدا کرد.