حضور فرزندان خواهران خزعلی در آمریکا و کانادا حاشیه‌ساز شد و مورد انتقاد قرار گرفت

سیما پروانه‌گهر، گروه سیاسی_ خانواده خزعلی این روزها بیش از هر خانواده دیگری زیر ذره‌بین هستند. خانواده‌ای خاص که تا دیروز پوزوسیون و اپوزوسیون را در خود داشت حالا به دلیل انتشار خبر حضور فرزندان دو خواهر آن دو در صدر اخبار هستند. البته خبر حضور فرزندان مسئولان در کشورهای دیگر مدت‌های مدیدی است که ارزش خبری خود را از دست داده و در نگاه کلان‌تر نمی‌توان به هیچ فردی به خاطر انتخاب محل زندگی خود خرده گرفت، داستان خواهران خزعلی حتی داستان هجرت و تابعیت نیست، داستان یک معیار دوگانه برای آنها و دیگران است.
هنوز آتش غائله حضور پسر انسیه خزعلی، معاون امور زنان و خانواده دولت سیزدهم در کانادا سرد نشده بود که خزعلی علیه خزعلی شورید. مهدی خزعلی، داستان‌های تازه‌ای از خواهرزاده‌ها افشا کرد. او  روز گذشته مدعی شد که علاوه بر یک پسر انسیه خزعلی در کانادا، فرزندان کبری خزعلی هم در آمریکا هستند. پس تا اینجای کار در خانواده و فرزندان و نوه‌های آیت‌الله خزعلی، دو خواهر در دولت اصولگرا و انقلابی، یکی سال‌هاست در شورای عالی انقلاب فرهنگی عضویت دارد و دیگری معاون امور زنان و خانواده ابراهیم رئیسی است، فرزندانشان در خارج از کشور هستند.

خواهران زیر سایه پدر
کبری که عضو شورای ائتلاف اصولگرایان است، مسئولیت قتل رومینا اشرفی را گردن مسئولانی گذاشته بود که فضای مجازی را رها کرده و باعث بلوغ زودرس نوجوانان شده‌اند. او از موافقان کودک‌همسری و مخالفان ممنوعیت ازدواج کودکان زیر 13 سال بود. زمانی گفته بود زنان نباید بهترین ساعات خود را در کنار نامحرم شاداب باشند. صحبت‌های کبری چند سال قبل درباره خانواده و افزایش جمعیت مشهور شد. یک توئیت مشهور هم در مخالفت با غربالگری پیش از بارداری اخیرا منتشر کرد که حاشیه و واکنش‌های فراوانی داشت. به ‌جز آن توئیت جنجالی که مجبور به حذفش شد، قبلا هم گفته بود در دنیا برای این آزمایش یک استاندارد علمی دارند و برای آن باید سن 40 تا 45 سال به بالا و شرایطی خاص در خانواده وجود داشته باشد که به غربالگری توصیه شوند و سپس به خانواده‌ها توصیه می‌کنند که با توجه به شرایط تصمیم بگیرند اما در کشور ما در تمامی سنین حتی در ۱۸‌سالگی این آزمایش به ‌طور اجباری وجود دارد و حتی پزشک را بابت شناختن یا عدم شناختن بیماری در غربالگری محاکمه می‌کنند. او از دورکاری مادران حمایت می‌کند. دستاورد فمینیسم را کالایی ‌شدن زن می‌داند و معتقد است که به ‌طور طبیعی خانواده تمایل به داشتن دو تا سه فرزند دارد. انسیه خزعلی که چند سال بعد از زهرا رهنورد رئیس دانشگاه الزهرا شد و تا سال 95 در این سمت باقی ماند، کمتر از خواهر بزرگ‌ترش شناخته‌شده بود اما این روزها به واسطه فرزندانشان هر دو به یک اندازه شناخته شده هستند. اگرچه در بین فرزندان آیت‌الله خزعلی تنها مهدی در جبهه دیگری قرار گرفته و برخی پسران دیگر میانه‌روهای نزدیک به پدر هستند اما به نظر می‌رسد دختران خانواده خزعلی بیش از پسران زیر سایه پدر قرار گرفته‌اند. پدری که در سال 1392 به صراحت اعلام کرد که به سعید جلیلی رای داده و او را اصلح می‌داند.

فرزندانی که رفتند، مادرانی که می‌مانند
بعد از رسانه‌ای شدن این خبر که پسر انسیه خزعلی، معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور در کانادا زندگی می‌کند، کاربری در توئیتر مدعی این شد که احسان نوحی‌بزنجانی،‌ فرزند کبری خزعلی،‌ رئیس شورای فرهنگی و اجتماعی زنان و خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در آمریکا زندگی می‌کند.

مهدی خزعلی، برادر انسیه و کبری خزعلی این خبر را تایید کرد. به گزارش سایت خبری «چند ثانیه» مهدی خزعلی، اعلام کرد که دو فرزند خواهر دیگرش، کبری خزعلی، رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز سال‌هاست که در آمریکا زندگی می‌کنند.

وی در ادامه افزود: «مساله من این نیست که چرا این عزیزان یا هر هموطن دیگری به خارج از کشور مهاجرت و زندگی کند، که این حق هر کسی است اما این عزیزان با رانت رفته‌اند و این موفقیت‌ها را به دست آورده‌اند.»
از ابتدای هفته جاری، خبر مهاجرت حمیدرضا رضازاده، پسر انسیه خزعلی، معاون امور زنان و خانواده ابراهیم رئیسی با واکنش‌های گسترده‌ای به ‌ویژه در شبکه‌های اجتماعی روبه‌رو شد. او اما در واکنش به این انتقادها، خبر سفر پسرش به کانادا را تایید کرد و گفت که «سفر موقت کاری» او «جهت توسعه و پشتیبانی یک مجموعه دانش‌بنیان» مربوط به «کامپیوتر» است و پس از «اتمام این پروژه در ماه‌های آینده» فرزندش به ایران بازخواهد گشت.

مهدی خزعلی درباره این موضوع نیز روز گذشته صحبت و انتقاد کرده و گفته است: «پسر انیسه‌خانم هم در کانادا صاحب شرکتی است که در زمینه وی‌پی‌ان فعالیت می‌کند. می‌دانید که ثبت شرکت در کانادا هزینه‌ای بیش از 100 میلیارد ریال دارد. مساله من این نیست که چرا این عزیزان یا هر هموطن دیگری به خارج از کشور مهاجرت و زندگی می‌کند، که این حق هر کسی است اما این عزیزان با رانت رفته‌اند و این موفقیت‌ها را به دست آورده‌اند. این درست نیست که والدین کسی در ایران موافق فیلترینگ باشد اما او در خارج از ایران در زمینه وی‌پی‌ان کار کند. شما نمی‌توانید موافق حجاب، آن هم نه شال و مانتو که فقط چادر باشید اما فرزندان خود را بفرستید در جایی که حجاب آزاد است، زندگی کنند.»

رطب‌خوردگان منع‌کننده رطب
به صورت کلی و در یک نگاه کلان بعد از مصوبه مجلس در ممنوعیت به کارگیری مدیران دو تابعیتی نباید در دولت فعلی شاهد هیچ مدیری از این دست باشیم چراکه طبق قانون وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مکلف‌اند افراد متخلف موضوع این ماده را شناسایی و به دستگاه متبوع و مراجع صالح قضایی جهت اجرای احکام مقرر در این ماده معرفی کنند. همچنین طبق تبصره دیگر این قانون «وزارت امور خارجه مکلف است با همکاری نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران (پلیس امنیت) و سازمان ثبت‌احوال نسبت به تهیه بانک اطلاعاتی افرادی که دارای تابعیت خارجی بوده یا سابقه تابعیت خارجی داشته یا دارای مجوز اقامت دائمی یا بلندمدت بیش از یک سال سایر کشور‌ها می‌باشند یا مالکیت عرصه یا اعیانی در کشور‌های خارجی داشته یا دارای حساب سپرده در بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری خارجی و دارای سهام در موسسات یا شرکت‌های خارجی معادل حداقل یکصد هزار یورو بوده یا در شرکت‌ها و موسسات خارجی عضو بوده یا دارای صرافی در کشور‌های خارجی بوده جهت شناسایی این افراد اقدام کند.»

همچنین احمد محمدی‌زاده، استاندار بوشهر خبر داده است: «رئیس‌جمهور دستوراتی را مبنی بر لزوم اقامت مدیران در داخل کشور صادر کرده‌اند. به هر مدیری که خود یا فرزندانشان اقامت خارج از کشور دارند، فقط دو ماه فرصت داده می‌شود تا نسبت به برگشت یا لغو تابعیت اقدام کند. بدون تردید مدیرانی که طی دو ماه اقدام لازم را انجام ندهند باید با مسئولیت مدیریتی خداحافظی کنند.»

به نظر می‌رسد اما منتقدان چهره‌هایی مثل علی لاریجانی یا حسن روحانی که در این دولت متمرکز شده‌اند و یکی از محورهای انتقاد خود را بحث حضور فرزندان این مسئولان در برهه‌ای از زمان در آمریکا و انگلیس می‌خوانند، اصولا به جز این دو کشور را خارج نمی‌دانند. فرزند علیرضا زاکانی در سوئیس و فرزند یکی از خواهران خزعلی نیز در استرالیاست و روز گذشته جبار کوچکی‌نژاد، نماینده مجلس یازدهم به پایگاه خبری انتخاب گفته است که فرزندان وزیر پیشنهادی کار، زاهدی‌وفا، در خارج از کشور گویا استرالیا هستند که اگر این مساله اثبات شود در رای اعتماد مجلس به وی تاثیرگذار خواهد بود.

رویکردهای ایران در قبال انگلیس و آمریکا و رفتارهای متقابل آنها البته حساسیت ویژه‌ای بر روی این دو کشور ایجاد کرده و در این مساله شکی نیست کمااینکه شورای عالی امنیت ملی که اختیار قانون‌گذاری نیز دارد و مصوبات در حکم قانون و هم راستای مصوبات مجلس است، در سال 88 مصوبه‌ای با مضمون ممنوعیت حضور و تحصیل فرزندان مسئولان در آمریکا و انگلیس دارد. با این وجود دو خواهر خزعلی فارغ از این تناقض‌های قانونی نماد جریان فکری‌ای هستند که هم شعارهای تندوتیز ضدآمریکایی و امپریالیستی می‌دهند هم تلویحا مخالف مذاکره با غرب هستند و در طیفی قرار دارند که مدعی است فرزندان مسئولان جمهوری اسلامی نباید خارج از کشور باشند. رطب‌خوردگانی که منع رطب می‌کنند.