همزمان با ادعاهای تازه تروئیکای اروپایی مطرح شد

تروئیکای اروپایی، فرانسه، بریتانیا و آلمان روز شنبه از خواسته‌های ایران در مذاکرات وین که هدفش احیای توافق هسته‌ای است، ابراز نارضایتی کردند. به نوشته المیادین، این سه کشور اروپایی عضو برجام با انتشار بیانیه‌ای مدعی شدند که ایران ترجیح داده تا از این فرصت حساس دیپلماتیک استفاده نکرده و به جای آن، فعالیت‌های هسته‌ای‌اش را گسترش دهد. به ادعای این سه کشور موضع ایران برخلاف تعهدات بین‌المللی الزام‌آور قانونی است و می‌تواند تهدیدی باشد برای اجرایی شدن برجام. در این بیانیه همچنین آمده که ایران باید بدون تاخیر و با حسن‌نیت با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کند؛ این بر عهده ایران است که به لحاظ فنی به سوال‌های آژانس در رابطه با سه سایت هسته‌ای(ادعایی) پاسخ دهد. تروئیکای اروپایی همچنین مدعی شدند، برجام نمی‌تواند مانع از اجرایی شدن تعهد ایران به تعهدات بین‌المللی الزام‌آور شود.

اگر تهران بر مواضعش پافشاری کند و توافق پیشنهادی را رد کند، سه کشور اروپایی ناچار می‌شوند با متحدان خود در باب راه‌های پاسخ به اقدام‌های تهران مشورت کنند. به نوشته المیادین، فرانسه، انگلیس و آلمان همچنین تاکید کردند که متن نهایی پیش‌نویس اتحادیه اروپا در ارتباط با توافق هسته‌ای، اصلاحات حداکثری را در بردارد و زمینه را برای انعطاف هموار می‌کند. همزمان مقام‌های کشورمان این بیانیه را به چالش کشیده و آن را غیرسازنده قلمداد کردند. به نوشته ایرنا، ناصر کنعانی، سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان صدور این بیانیه مشترک را اقدامی انحرافی و نسنجیده توصیف کرد و به سه کشور درباره ورود به‌ فاز تخریب فرآیند دیپلماتیک هشدار داد. به گفته کنعانی تروئیکای اروپا تحت تاثیر ادعاهای رژیم صهیونیستی با هدف شکست مذاکرات گام برمی‌دارند و در صورت تداوم این روند باید مسئولیتش را پذیرا باشند.

ماه اوت، وزیر خارجه کشورمان از آژانس خواسته بود تا ادعاهای غرب در باب سه سایت ادعایی اعلام نشده را کنار بگذارد؛ تهران پیش از این نیز تاکید کرد که به سوال‌های نهاد ناظر مستقل پاسخ‌هایی جامع و موثر داده است. کنش و واکنش‌های اخیر در آستانه برگزاری نشست فصلی شورای حکام انجام شده و این احتمال وجود دارد تا فضا تحت تاثیر بن‌بست حاکم در جریان رایزنی‌ها قرار بگیرد. هرچند لارنس نورمن، خبرنگار وال‌استریت ژورنال به نقل از منابع آگاه نوشته که در جلسه پیش روی شورا، قطعنامه‌ای علیه ایران صادر نخواهد شد. او ضمن اشاره به گزارش جدید آژانس که موجب افزایش نگرانی‌ها شده، نوشت که تصمیم مبنی بر عدم صدور قطعنامه توسط تروئیکای اروپایی و آمریکا اتخاذ شده است. نورمن همچنین با انتشار توئیتی مدعی شده که فارغ از خبرهای اولیه، علی باقری‌کنی، مذاکره‌کننده ارشد ایران در لیست هیات ایرانی حاضر در مجمع سالانه سازمان ملل قرار ندارد و این بدان معناست که انتظار می‌رود در جریان نشست سالانه اتفاق مهمی در مورد برجام رخ ندهد و همه ‌چیز به بعد از انتخابات میان‌‌‌دوره‌‌‌ای آمریکا موکول شود.

پیش از این نیز رسانه‌های اسرائیلی مدعی شدند که احیای برجام تا بعد از برگزاری انتخابات میان‌دوره‌ای محقق نخواهد شد. در آستانه برگزاری شورای حکام، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مدعی شد که ذخایر اورانیوم غنی شده ایران تا میزان 60 درصد و نزدیک به ساخت سلاح افزایش یافته است این نهاد همچنین تاکید کرد که ایران هنوز به پرسش‌های نهاد ناظر پاسخ نداده است. در واکنش به این ادعا، بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، گفت که برقراری مجدد نظام راستی‌آزمایی پیشین مستلزم عمل کردن طرف‌‌‌های برجامی به تعهدات خود است و مطالب گزارش فصلی اخیر مدیرکل آژانس تکرار موارد بی‌اساس قبلی با اهداف سیاسی بوده و نکته جدیدی جز بازی با عبارات برای اهداف خاص ندارد. کمالوندی  همچنین متذکر شد، برخی رسانه‌‌‌های بین‌المللی با تحریف، تفسیر و مصادره به مطلوب عباراتی که به ‌طور عمد توسط مدیرکل، مبهم تنظیم شده و مشحون از جزئیات غیر‌ضرور است مانند گذشته با استفاده از این ابهامات، فضاسازی‌‌‌های پوچ رسانه‌‌‌ای خود را با هدف القای غیرصلح‌‌‌آمیز بودن برنامه هسته‌‌‌ای کشور دنبال می‌کنند.