11 زائر کربلا در سانحه برخورد سه خودرو جان باختند

معصومه رضایی، گروه جامعه_ جمعیت فراوان زائر داخل کشور عراق هم باعث شده تا مراسم اربعین امسال کم حادثه نباشد؛ همین دیروز اتوبوس حامل زائران هنگام سوخت‌گیری در کشور عراق منفجر شد و پیرحسین کولیوند،  رئیس جمعیت هلال احمر در این‌ باره گفت: «در پی وقوع این انفجار در شهر شولی در استان بابل عراق 30 نفر مصدوم شدند و دست‌کم 11 نفر جان خود را از دست داده‌اند. بین مصدومان چند زائر ایرانی وجود دارد که به دلیل سوختگی زیاد فعلا قابل شناسایی نیستند.»

از سوی دیگر تصاویر فراوانی این روزها از ترافیک سنگین در مرزها به ویژه مرز مهران منتشر شده و مردم سرگردانی را نشان می‌دهد که به دنبال راهی برای خلاصی از اوضاعی هستند که بی‌تدبیری دولت و مسئولان به وجود آورنده آن است. البته مساله فقط اختلال در مرزها نیست زیرا فرستادن اتوبوس‌های بین‌شهری از ترمینال‌های مسافربری به سوی مرزهای ایران با عراق باعث شده تا بسیاری از سفرهای بین‌شهری در داخل کشور هم از ابتدای ماه محرم با اختلال روبه‌رو شود. حالا در این میان وزیر راه‌وشهرسازی از تعداد مسافرانی که راهی عراق شده‌اند خبر ندارد و نمایندگان مجلس هم این تراژدی به وجود آمده در مرزها را به گردن وزیر میراث فرهنگی می‌اندازند و پس از وخامت اوضاع هم وزیر کشور گفته به دلیل گرما و شرجی هوا از بردن کودکان و سالمندان به این سفر جلوگیری شود. آنطور که معلوم است هیچ وزیری نمی‌خواهد زیر بار فاجعه سفر اربعین برود و همه منتظر هستند که ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور بالاخره دلیل این اوضاع را بیان و مقصر را معرفی کند.

اما بهتر است پیش از معرفی مقصر این بار از ابراهیم رئیسی، رئیس دولت سیزدهم پرسید که آیا باز هم می‌توان مانند موضوع کندی و اختلال اینترنت گناه را به گردن دولت قبل برای فراهم نکردن زیرساخت‌ها انداخت؟ موضوع اربعین بیش از هر سال دیگری به مدیریت و برنامه‌ریزی نیاز دارد و حالا آنچه که شاید بتوان نام تراژدی در مرزها را بر آن نام نهاد نشان از مدیریت اشتباه و هیاتی دارد که جان 15 نفر را تاکنون گرفته و تعداد فراوانی مصدوم و بیمار را هم راهی بیمارستان‌ها کرده است. آنقدر همه چیز بدون برنامه است که حتی آمار دقیقی از زائران هم در دست نیست و در تایید این موضوع رستم قاسمی، وزیر راه‌وشهرسازی گفته است: «امسال با توجه به شرایطی که پیش آمد و عدم ثبت‌نام همه مردم در سامانه سماح، آمار دقیقی وجود ندارد چون زائران بدون ویزا وارد عراق شدند.»  با این حال به نظر می‌رسد که وزیر راه‌وشهرسازی از برخی جزئیات هم اطلاعی ندارد زیرا برای هر مسافری که به منظور حضور در مراسم اربعین وارد کشور عراق می‌شود برگه تردد صادر شده و بدون آن برگه تردد هیچ مسافری نمی‌تواند وارد کشور عراق شود و از آن طریق می‌توان آمار مسافران را به دست آورد.  

اما وضعیت در این روزها دیگر مساله آمار نیست و از این هم اسفناک‌تر است زیرا کار به جایی رسیده که دولت دست به دامن تریلی‌ها شده است. بر همین اساس دبیر ستاد منطقه آزاد اروند از فرستادن 12 دستگاه تریلی به مرز شلمچه برای جابه‌جایی مسافران خبر داده است. در این میان ‌گویی مسئولان ستاد اربعین بی‌توجه به حفظ کرامت و سلامت زائران فقط در پی افزایش جمعیت زائر در کشور عراق و پشت مرزها بوده‌اند و این را دادن وام‌های پنج میلیون تومانی کم‌بهره به زائران و تبلیغات گسترده و بی‌برنامه برای این سفر تایید می‌کند. اما در اوضاعی که شاید دیگر استفاده از کلمه نابه‌سامان نتواند جان کلام را برای آن ادا کند مسئولان در حال انداختن گناه به گردن یکدیگر هستند. حجت‌الاسلام محمدتقی نقدعلی، عضو کمیسیون قضایی مجلس در این مورد وزیر میراث فرهنگی را مقصر اصلی دانسته است. او به خبرآنلاین گفته: «بنده نوک پیکان بی‌تدبیری و کم تدبیری را متوجه وزارتخانه میراث فرهنگی و گردشگری می‌دانم. اگر در قانون حوزه وظایف میراث را مشاهده کنید، می‌بینید اربعین ذیل گردشگری مذهبی است، هرچند افق اربعین مافوق این است که اسم آن را گردشگری بگذاریم، اما براساس قانون، وزارتخانه‌ای که مستقیما چه در مبدا و چه در مقصد درباره این سفر باید برنامه‌ریزی کند، وزارت میراث فرهنگی و گردشگری است. متاسفانه همزمان با ایامی که اوج عزیمت بین ۵ تا ۷ میلیون زائر است، وزیر محترم در منطقه خراسان شمالی برای بحث درباره کشتی چوخه وقت‌گذرانی می‌کند.

زمانی که در سفر اربعین، وزارت میراث فرهنگی و گردشگری با همه بودجه، اعتبارات و امکانات بیشترین مسئولیت را در این حوزه برعهده دارد، انتظار اصلی از این وزارتخانه تدبیر امور نسبت به برنامه راهپیمایی اربعین بوده و به همین دلیل ضعف کار به حوزه وزارت میراث فرهنگی و گردشگری برمی‌گردد و وزیر مربوطه را بازخواست می‌کنیم.» حالا وزیر میراث که در خراسان شمالی وقت‌گذرانی می‌کند مقصر است یا وزیر راه‌وشهرسازی که حتی آمار مسافران را ندارد و یا رئیس ستاد اربعین؟ البته بعضی مسئولان در روزهای اول ازدحام تلاش کردند تقصیر را به گردن طرف عراقی به دلیل کمبود زیرساخت‌های پذیرایی بیندازند اما گویی مشکلات آنقدر گسترده است که نمی‌توان از زیر بار آن شانه خالی کرد.