شاهین‌های مسکو از پوتین ناامید شدند؟

همزمان با شکست و عقب‌نشینی نظامیان روس در شمال‌شرق اوکراین؛ شکاف‌ها میان کرملین با حامیان سرسخت حمله روسیه به اوکراین افزایش یافته است. تلفات سنگین نبردهای زنجیره‌ای، مشکلات لجستیکی و تضعیف روحیه نظامیان، نارضایتی‌ها را در داخل و حتی در میان حامیان پوتین افزایش داده و به چالش جدی برای رئیس‌جمهوری این کشور تبدیل شده است. به باور تحلیلگران مقام‌های ارشد روس از این هراس داشتند که تلاش برای عادی‌سازی وضعیت در داخل، موجب تضعیف شرایط نظامیان روس در میدان نبرد شود؛ کابوسی که فعلا محقق شده، یکی از وبلاگ‌نویسان حامی روسیه روز شنبه با انتشار پستی که بسیار بازنشر شد با اشاره به جشن‌های مسکو به مناسبت هشتصدوهفتادوپنجمین سالگرد تاسیس این شهر خطاب به پوتین نوشت، شما میهمانی میلیارد روبلی برگزار کردید، چه بر سر شما آمده به خصوص حالا با این شکست هولناک. به نوشته او امروز در شرایطی که 100مایل دورتر نیروهای اوکراینی پایگاه نظامی روسیه در ایزیوم را بازپس گرفتند و به سرعت در شمال‌شرق پیشروی می‌کنند و مرحله تازه‌ای را در این نبرد رقم زدند، چرا منفعل هستید. به نوشته نیویورک‌تایمز خشم شاهین‌های روس نشان می‌دهد که فارغ از موفقیت پوتین مبنی بر هم‌صدا کردن تمامی اپوزیسیون لیبرال حامی دموکراسی در سیاست داخلی، او امروز به واسطه نارضایتی محافظه‌کاران با چالشی جدی روبه‌رو است.

به ادعای نیویورک‌تایمز فعلا نشانه‌ای دال بر اینکه شاهین‌ها می‌خواهند به واسطه پیروزی اوکراینی‌ها علیه پوتین دست به اقدامی متقابل بزنند، وجود ندارد با این همه تحلیلگران بر این باورند که این گروه آماده‌اند تا به شکلی علنی رهبری نظامی را به چالش بکشند و این نشان از نارضایتی نخبگان روسیه دارد. دیمیتری کوزنتس، تحلیلگر مسائل جنگ در مصاحبه‌ای تلفنی گفت که بیشتر چهره‌ها و نخبگان روس امروز در شوک هستند و تصور نمی‌کردند متحمل چنین شکستی شوند اما خشمشان را باید جدی گرفت. نیویورک‌تایمز نوشته، کرملین تلاش دارد تا شکست اخیر را واقعه‌ای بی‌اهمیت قلمداد کند، وزارت دفاع این کشور گفته تصمیم برای عقب‌نشینی صرفا برای تحدید قواست، با این همه وبلاگ‌نویسان حامی روسیه به شکلی شگفت‌انگیز این شکست را روایت می‌کنند آن هم در شرایطی که کرملین امواج تلویزیونی را کنترل می‌کند و دسترسی به اینستاگرام و فیس‌بوک را مسدود کرده اما تلگرام کماکان در دسترس است. همزمان در میدان نبرد، اوکراینی‌ها بعد از به دست آوردن ایزیوم و بالاکلیا در شمال‌شرق سریعا در حال پیشروی‌اند و دستاوردهای قابل توجهی را در قیاس با ماه آوریل به دست آورده‌اند، در جبهه جنوبی هم فارغ از گذرگاه‌های رودخانه‌ای پردردسر، اوکراین توانسته پیشرو باشد. وبلاگ‌نویسان حامی روسیه همه این وقایع را به دقت بازنشر می‌کنند هرچند در عباراتشان کماکان اوکراینی‌ها را تحقیر کرده و از نبرد نظامیان روس با نازی‌ها می‌گویند. با این همه اذعان دارند که روسیه دشمن را دست کم گرفته و اخبار بد را از مردم پنهان می‌کند.

یکی از وبلاگ‌نویسان حامی روسیه در کانال تلگرامش نوشته که اگر وزارت دفاع روسیه شکست‌ها در میدان جنگ را کم‌اهمیت جلوه دهد، روس‌ها اعتمادشان به این وزارتخانه را از دست خواهند داد. لازم به ذکر است که همین وبلاگ‌نویس‌ها بودند که برای اولین بار زنگ خطر در باب حمله احتمالی متقابل اوکراین به شمال‌شرق را به صدا درآوردند. در شرایطی که گروهی می‌گویند کرملین این انتقادها را تاب می‌آورد چراکه به دیدگاه‌های حامی جنگ این نویسنده‌ها نیاز دارد. برخی دیگر می‌گویند که عقب‌نشینی در شمال‌شرق موجب شده تا اشتباه‌های محاسباتی فرماندهان روس برای نویسنده‌ها برجسته‌تر شده و اعتبار آنها حتی پوتین به شدت متزلزل شود. برخی از این وبلاگ‌نویس‌ها بعد از شکست اخیر پا را فراتر گذاشتند و برای نخستین بار نوشتند که روسیه امروز درگیر جنگی تمام عیار نه با اوکراین بلکه با کشورهای غربی است که هم‌صدا شده‌اند. در چنین شرایطی برخی تحلیلگران می‌گویند که پوتین به واسطه انفعالش در وضعیت قابل قبولی قرار ندارد و تداوم این وضعیت می‌تواند حمایت‌های داخلی را به حداقل رسانده و زمینه‌ساز ناآرامی‌ها شود، حتی خبرهایی وجود دارد مبنی بر اینکه شاهین‌ها نیز بعد از وقایع اخیر به واسطه به چالش کشیدن هزینه‌هایی که متحمل شدند، خیز برداشته‌اند.