برخی منابع از استعفای سورنا ستاری آخرین بازمانده دولت روحانی از دولت رئیسی خبر دادند

خبر استعفای سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری روز گذشته ابتدا در فضای مجازی منتشر شد. استعفای وی از این جهت مورد توجه قرار گرفته بود که وی آخرین بازمانده از دولت حسن روحانی، در دولت سیدابراهیم رئیسی بود و حالا با گذشت یک سال از عمر دولت رئیسی، خبرگزاری‌ها و شبکه‌های اجتماعی خبر استعفای وی را منتشر کردند. در صورتی که سیدابراهیم رئیسی با استعفای وی موافقت کند، ستاری بعد از 9 سال از سمت معاونت علمی و فناوری دولت استعفا می‌دهد.

ستاری حکم خود را در آبان‌ماه سال ۹۲ در دولت اول حسن روحانی و مردادماه ۹۶ برای دولت دوم وی دریافت کرد. خبرگزاری ایسنا روز گذشته با انتشار خبر این استعفا و تایید آن براساس پیگیری‌ها، تاکید کرده بود هنوز خبری رسمی از سوی دفتر ستاری مبنی بر استعفا یا خبری از سوی دفتر ریاست‌جمهوری مبنی بر پذیرش این استعفا منتشر نشده است. کمااینکه تا چندین ساعت هیچ خبر تکذیبی نیز منتشر نشد.

با این وجود خبرگزاری فارس و تسنیم از اولین رسانه‌هایی بودند که خبر این استعفا را منتشر کردند. خبرگزاری فارس در این باره نوشت: «پیگیری خبرنگار فارس نشان می‌دهد ستاری روز پنجشنبه 17 شهریور استعفای خود را تقدیم رئیس‌جمهور کرده و هنوز استعفای وی از معاونت علمی ـ فناوری ریاست‌جمهوری مورد موافقت رئیس‌جمهور قرار نگرفته است.»

تنها خبرگزاری نزدیک به دولت که در این خبر تشکیک کرد برنا، خبرگزاری وزارت ورزش بود که نوشت: «پیگیری‌های خبرنگار خبرگزاری برنا از مسئولان معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری نشان می‌دهد که سورنا ستاری اکنون در محل کار خود حاضر بوده و در حال رسیدگی به امور روزانه است. به همین جهت مدیران این معاونت معتقدند که اخبار منتشر شده صبح امروز در برخی رسانه‌ها را بیشتر باید نوعی فضاسازی رسانه‌ای تلقی کرد.»
با این وجود عدم واکنش دولت مبنی بر تایید استعفا نشان می‌دهد که این استعفا بدون هماهنگی قبلی با دولت صورت گرفته است. در تصمیماتی مبنی بر استعفا که دولت در جریان آن قرار دارد عموما واکنش و پذیرش استعفا در بازه زمانی کمتری از زمان طرح آن توسط مستوفی صورت می‌گیرد. نمونه آن در استعفای حجت عبدالملکی، وزیر کار، تعاون و امور اجتماعی مشهود بود.

سورنا ستاری متولد 1351 و دانشیار دانشگاه صنعتی شریف است و در سال 1384 به عنوان مدیرعامل سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت انتخاب شد اما یک سال بعد از سمتش استعفا داد. وی در دوم مهرماه سال 1392 با حکم بیژن نامدار‌زنگنه، وزیر وقت نفت به عنوان رئیس پژوهشگاه صنعت نفت منصوب و در  سیزدهم مهرماه همان سال با حکم حسن روحانی به عنوان معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری مشغول به کار شد.

حضور سورنا ستاری در دولت اگرچه تنها یک چهره و یک فرد بود و روز گذشته بسیاری رسانه‌ها به این نکته اشاره داشتند که در دولت جدید، نام او هیچگاه به عنوان یکی از ارکان هیات دولت، در بخش معرفی هیات دولت در پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری و در جمع وزیران و معاونان ابراهیم رئیسی درج نشد اما از جانب رسانه‌ها به یک دست شدن بیش‌ازپیش دولت سیدابراهیم رئیسی تعبیر شده است. یک‌دستی‌ای که تا امروز دستاورد خاصی به همراه نداشته است.